• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Zaměstnávání cizinců v době pandemie

ilustrační foto

Zaměstnávání cizinců je bezesporu náročné zejména z pohledu realizace i administrativy. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že chce nabírat cizince, navíc v době pandemie COVID-19, vyvstávají otázky.

Lze vůbec v současné době cizince zaměstnávat? Prodlužuje se doba, kdy zaměstnanec může nastoupit? A jak je to vlastně se všemi vládními restrikcemi – z jakých zemí k nám aktuálně může cizinec docestovat, platí pro něj karanténa a jaký je výhled na následující období?

Vliv pandemie na zaměstnávání cizinců

Je zřejmé, že COVID-19 velmi ovlivnil způsob zaměstnávání cizinců v České republice. Uzavřením hranic vznikla první překážka pro přímé výběrové řízení v zahraničí. „Nábor cizinců jsme zcela překlopili do on-line prostředí a velmi brzy jsme zjistili, že dokážeme otestovat kandidáty na jakékoli kvalifikované pracovní pozice,“ uvádí Veronika Harmadyová, manažerka zahraničního náboru a VISA procesů ManpowerGroup Česká republika. Vzdálený nábor není snadné technicky ani organizačně zajistit, nicméně se ukázalo, že i přes web kameru lze úspěšně vybrat ty správné pracovníky na pozice typu svářeče, lakýrníka nebo VZV řidiče.

Každá krize přináší své nové příležitosti. „Naši klienti získali větší komfort – testování dovedností kandidátů jsme jim jednoduše přenesli rovnou domů, do jejich obýváků a nejenže nemuseli trávit svůj čas na cestách, ale mohli vše sledovat v pohodlí domova a třeba i v bačkorách,“ s úsměvem dodává Harmadyová.

Kdo chce v České republice aktuálně pracovat?

Ukazuje se, že kandidáti z cizích zemí jsou stále na českém trhu práce velmi potřební. Často zastávají kvalifikované profese, které by jinak zůstaly neobsazeny. Kromě již zmíněných svářečů, lakýrníků nebo VZV řidičů je stále vysoká poptávka po elektrikářích a elektromechanicích, CNC operátorech, slévačích, montážních dělnících, operátorech potravinářské výroby, řeznících, pekařích, operátorech zákaznických linek nebo operátorech ve výrobě. Zvětšuje se také podíl IT specialistů. Aktuální situace umožňuje zaměstnávání zejména pracovníků z Ukrajiny. Lidé z této země jsou připravení a ochotní odcestovat, zatímco některé evropské země, například Řecko, nabízejí takové koronavirové vládní kompenzace, že lidé mají jen malou motivaci právě teď hledat zaměstnání.

Jaké podmínky musí být splněny?

Ještě začátkem roku 2020 to vypadalo, že je poměrně náročné kandidáta ze země mimo EU do České republiky přivést. Z dnešního pohledu je situace mnohem komplikovanější, je potřeba myslet kromě standardních procesů na neustále měnící se vnější podmínky – pravidla testování a karantén, pravidla pro počet lidí, kteří se scházejí na jednom místě, pravidla pro přechod hranic, cestování, zdravotních prohlídek a dalších povolení. „Jsme neustále ve střehu, vymýšlíme nová řešení pro nové neobvyklé situace,“ upozorňuje Veronika Harmadyová. „Jeden den například naplánujete cestu nových zaměstnanců linkovým autobusem z Ukrajiny přes Polsko, abyste hned druhý den museli vymyslet způsob, jak mohou legálně překročit hranice jinou cestou, protože ta polská se právě uzavřela. Je půlnoc, všude zima a vy na dálku musíte vyřešit jejich ubytování pro tuto noc a následující den je náhradním transportem přesouváte přes jiný stát do České republiky.“ Zaměstnávání cizinců se nyní neobejde bez právních rozborů a správných výkladů vládních nařízení.

Náročnost vízového procesu

Pro laika, který zatím s vízovým procesem nepřišel do kontaktu, může být velmi náročné zorientovat se v celé problematice a myslet na všechna možná rizika, která mohou vzniknout. Ať již se jedná o správně vyplněnou hlášenku, správně napsanou pracovní smlouvu, správně vyplněný formulář žádosti o víza nebo kompletně připravené dokumenty kandidáta pro podání žádosti na konzulátě. Veronika Harmadyová upozorňuje, že rozhodují právě tyto detaily, které v dostupných informacích na internetu často nenajdete, a dodává: „Naší přidanou hodnotou je bezesporu velké know-how celého týmu, kdy přesně víme, jak vyplnit všechny formuláře a žádosti. Kandidáty také velmi pečlivě připravujeme na schůzku na konzulátě. Celým procesem pečlivě provedeme všechny zainteresované strany, jak kandidáty, tak naše klienty.“

Jak dlouho trvá v současné době nábor zahraničních pracovníků a o kolik jsou levnější?

Standardní průměrná doba, za kterou lze získat nového zahraničního zaměstnance, je 3-5 měsíců, samozřejmě závisí na zemi, odkud kandidáti jsou.

Pokud se zaměřujeme na zaměstnávání kvalifikovaných, spolehlivých a loajálních zahraničních pracovníků, podle veškeré platné legislativy, tak zcela jistě nejsou levnější, ačkoli takové povědomí stále v České republice může převládat.

Výhled pro zaměstnávání cizinců v ČR

Stejně jako v dalších oblastech, se i zde čeká na rozvolnění opatření. Firmy, které potřebují zahraniční pracovníky, často nábor v cizích zemích nepozastavily. V okamžiku, kdy lze celý nábor přesunout do virtuálního prostoru, mohou výběry vhodných kandidátů dále pokračovat, a s okamžikem uvolnění opatření a procesů můžeme pro vybrané pracovníky ihned zahájit vízový proces.

Ilustrační grafika

„Za poslední rok se nám podařilo v České republice zaměstnat 1000 pracovníků ze zemí mimo EU a 1500 lidí ze zemí v EU. Zpracovali jsme přes 1300 víz a uspořádali na 50 hromadných výběrových řízení,“ připomíná Veronika Harmadyová, manažerka zahraničního náboru a VISA procesů společnosti ManpowerGroup Česká republika. „Rozhodně si nemyslím, že by se nábor lidí ze zahraničí, které aktuálně nutně potřebujeme na klíčové pozice, zastavil. Musíme jen hledat nové, inovativní cesty.“

 

 

Zdroj: komunikační agentura SETEVA

21.4.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies