• LogisticNEWS
    O čem se mluví

„Zaměřím se na rozvoj řešení v rámci koncepce Průmysl 4.0“

ilustrační foto

Jaroslav Žlábek stojí od února 2017 v čele společnosti Toyota Material Handling CZ s.r.o., předního dodavatele komplexních řešení v oblasti manipulace, logistiky a skladování. Na nové místo přišel po dvaceti letech působení v různých pozicích ve společnosti Schneider Group. Na začátku dubna jsme se s Jaroslavem Žlábkem setkali na tradiční prezentační akci Toyota Demo Days v Rudné u Prahy a hovořili s ním o jeho plánech a vizích, které chce uskutečnit v Toyotě.

Máte bohaté, mnohaleté zkušenost s manažerskou prací. Jak tyto své zkušenosti zúročíte v oboru manipulační techniky pod značkou Toyota?

Přechod na nové místo po dvaceti letech u společnosti Schneider pro mne znamená šanci naučit se a dělat opět něco nového a příležitost podívat se do jiného oboru. Řadu let jsem se zabýval řízením v oblasti energetiky a automatizace v energetice, ovšem Toyota má byznys odlišný, zabývá se logistikou, intralogistikou, skladováním, manipulací. Nicméně manažerské principy fungují všude podobně, ne-li stejně. Toyota je ve světě i v České republice velmi úspěšnou značkou a já jsem rád, že jsem nastoupil do dobře rozjetého vlaku. V čele Toyota Material Handling CZ se chci zaměřit na využívání synergií v naší společnosti, nabídku intralogistických řešení a na jejich další rozvoj. To je orientace, kterou Toyota potvrdila například svou poslední akvizicí holandské firmy Vanderlande, významného poskytovatele řešení v oblasti logistiky. Budu také podporovat nejmodernější autonomní logistické procesy a jejich efektivní zakomponování do výrobního a logistického řetězce zákazníků.

Co je pro Vás na novém místě důležité?

Pro mne je důležité pracovat pro firmu, která má své jasně definované hodnoty a umožňuje další osobní rozvoj. Můj předchůdce ze Švédska, velmi zkušený člověk, který vedl firmu dva roky, mi předal řadu informací, velkou část svých znalostí se mnou každý den sdílejí i noví kolegové ve firmě. Jednám se zákazníky a vidím v naší nabídce obrovský potenciál. Chci udržet solidní základ, který pro mě představuje prodej a servis vozíků, a na něj navázat promyšlenou nabídkou komplexních řešení.

Všichni ale dnes stojíme před významnými změnami, nejen v našem oboru. Přichází Průmysl 4.0 a s ním změny i v oblastech dopravy a logistiky. Já jsem přesvědčen, že zatímco samotný obsah koncepce Průmysl 4.0 je zcela revoluční věcí, vlastní proces zavádění nových technologií bude mít spíše evoluční průběh. Proto je třeba Průmysl 4.0 vnímat nejen jako trendový markentingový buzzword, ale hlavně jako reálný proces, ke kterému dochází na celém světě a který vyžaduje v průběhu času jasné reálné kroky.  Tady nesmíme zaostat, a myslím, že se nám to daří, o čemž svědčí mnohé reálné aplikace.  K tomuto procesu patří rovněž důraz na vzdělávání, to je další věc, kterou bychom se měli zabývat a najít vhodnou platformu, na které budeme pracovat.

Právě získávání odborně vzdělaných pracovníků představuje jeden z problémů, s nimiž se Toyota musí střetávat a řešit je…

Ano, nedostatek technicky vzdělaných lidí představuje jeden z možná dlouhodobých problémů, se kterým ovšem nezápasíme jen my sami. Důraz na vzdělávání nemá význam pouze pro Toyotu, ale je to úkol pro celou naši zemi, aby se Česká republika mohla rozvíjet, nestávala se pouze montovnou, ale místem, kde se provádí výroba s vysokou přidanou hodnotou. Mohu říci, že Toyota hodně věří právě na přidanou hodnotu.

Nedostatek pracovníků se týká všech organizačních stupňů, manažerů i techniků. Například servisní technik dnes musí být člověk nejen na vysoké technické úrovni, to je samozřejmost, ale také se schopností komunikovat a dobře reprezentovat u zákazníka svou firmu a značku. Vytvořili jsme proto velmi silný systém vzdělávání, který se opírá o vlastní zkušené školitele, kteří drží rozsáhlé firemní know-how a předávají ho dál.  Máme velmi dobře rozpracovaný i e-learning. Naši technici procházejí po nástupu do zaměstnání velmi intenzivním vzděláváním, které trvá několik měsíců. I po jeho skončení se dále zapojují do kontinuálního vzdělávacího systému. Toyota má vysoce kvalitní výrobky a my musíme pro zákazníky tuto kvalitu udržet po celou dobu jejich životnosti.

Setkáváme se zde na významné tradiční prezentační akci Toyota Demo Days. Na co jste letos položili důraz?

Bohatý program dvoudenní akce zahrnuje představení široké nabídky manipulační techniky a služeb Toyota rozšířenou o prezentace našich partnerů, o odborné workshopy a přednášky a v neposlední řadě uvidíte i oblíbenou soutěž zručnosti řidičů manipulačních vozíků. Dnešní Toyota Demo Days se nesou v duchu výročí 25 let Toyota Material Handling ČR, které letos slavíme. Na Toyota Demo Days také představujeme historii značky a všechny důležité inovační, organizační i prodejní momenty. Například už v roce 2002 jsme v ČR prodali první radioshuttle, systém bezuličkového skladování, který vlastně představuje začátek skladové automatizace u nás. Můžeme tedy říci, že na českém trhu máme s automatizací již 15leté zkušenosti. Jsme vůbec v období významných milníků – mateřská značka Toyota loni oslavila devadesát let a značka BT sedmdesát let. Vedle vzpomínek na historii ovšem na letošní akci představujeme především stejně úspěšnou přítomnost – kompletní sortiment elektrických vozíků, které mohou být vybaveny li-ionovými bateriemi, novou řadu čelních spalovacích vozíků s nosností 3,5 až 8 tun, zcela novou generaci základních ručně vedených vozíků a zejména novou generaci retraků BT Reflex, která má zcela novou konstrukci stožáru a nabízí výbornou stabilitu a tím i vyšší rychlost zdvihu a vyšší zbytkové nosnosti.

Jak vidíte současnou situaci v rozvoji alternativních pohonů pro manipulační techniku?

Od roku 2012 Toyota rozvíjí tři základní okruhy alternativních pohonů. V Japonsku je to důraz na hybridní technologie, v Americe na palivové články a v Evropě pracujeme s li-ionovými bateriemi. Ty jdou v ČR velmi dobře na odbyt, již jsme jich prodali hodně přes 100 kusů v celé šíři portfolia – od ručně vedených nízko i vysokozdvižných vozíků, přes tahače, vychystávací vozíky až po retraky a čelní vozíky. Li-ionová technologie zatím není k dispozici pro systémové vozíky do úzkých uliček a pro mrazírenské vozíky.

Li-ionová technologie přináší uživatelům několik typů benefitů, jako je úspora energie, možnost zrušit nabíjecí místnosti či dlouhou životnost baterií. Pro firmy je však klíčové, že vozík s li-ionovou baterií je stále k dispozici a nepotřebuje žádnou péči o baterie. Proto je obzvláště vhodný u vozíků s trvalým nasazením. Tyto baterie lze nabíjet průběžné při pracovních pauzách. Deset minut nabíjení může znamenat další dvě hodiny práce, půlhodinovým nabíjením přes obědovou pauzu dojde k nabití na 80 procent kapacity. Není třeba hlídat vybíjení a nabíjení jako je tomu u olověných baterií. Zkušenosti předpokládají pětinásobek nabíjecích cyklů a minimálně deset let životnosti.

Vaše vysoce náročná pozice v Toyota Material Handling vyžaduje, abyste dokázal spojovat a vyrovnávat požadavky kladené zaměstnáním, rodinou a ještě třeba našel příležitost k osobnímu růstu. Jak se Vám to daří?

Britský podnikatel Richard Branson, majitel skupiny Virgin, nedávno řekl, že zaměstnání a rodinu neumí dost dobře oddělit. Také já si myslím, že obojí se v náročném povolání nějakým způsobem nutně spojuje. Velmi mne motivuje, když vidím, že máme doopravdy fungující pracovní tým – a to v Toyotě určitě máme. Také mne samozřejmě velmi uspokojují obchodní výsledky, když se podaří dotáhnout do konce zajímavou zakázku. A nesmím zapomenout poděkovat za to, že mám velmi tolerantní rodinu. Vysoké pracovní nasazení se snažím kompenzovat rodinným životem a také sportem. Baví mne lyžování, golf i cestování a svůj volný čas tak věnuji rodině a sportu.

Až se budete za dva, tři roky ohlížet zpět, co byste si přál, abyste si mohl říci?

Přál bych si, abych si mohl říci, že plán stát se jedničkou na českém trhu jsme splnili.


LN

 


Jaroslav Žlábek

Sedmačtyřicetiletý Jaroslav Žlábek převzal vedení společnosti Toyota Material Handling CZ od 1. února 2017. Posledních 20 let působil na různých pozicích ve společnosti Schneider Group. Zastával vedoucí pozice ve Francii a v Rakousku, své zahraniční působení zakončil v Polsku, kde v letech 2008 až 2011 řídil z pozice generálního ředitele polskou pobočku společnosti Schneider Electric. Úspěšnou kariéru ve skupině završil v letech 2012 až 2017, kdy působil jako generální ředitel ve společnosti Schneider Electric CZ v České republice. Cílem Jaroslava Žlábka je další růst společnosti Toyota Material Handling CZ a posilování jejího podílu na trhu, zejména prostřednictvím rozvoje nových technologií v rámci konceptu Průmysl 4.0 nebo podpory alternativních pohonů. Jaroslav Žlábek je ženatý a má dvě děti. K jeho největším koníčkům patří lyžování, golf a cestování, které nejraději provozuje s celou rodinou.

2.5.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.