Podařilo se vám najít nějaký způsob, jak po uvolnění opatření vlády oživit alespoň částečně aktivitu firmy – třeba orientací na jinou cílovou skupinu?
Skupina BusLine po vyhodnocení ekonomické rentability na konci roku 2019 omezila klasickou smluvní (zájezdovou) dopravu na naprosté minimum. O to více se dopravní společnosti skupiny BusLine zaměřily na tři klíčové projekty:
- Základní dopravní obslužnost zajišťovanou v režimu závazku veřejné služby,
- zajišťování výlukové dopravy při výlukách železničních tratí,
- zajišťování dálkové linkové dopravy v komerčním režimu ve vybraných destinacích.
První dva z těchto tří projektů byly koronavirovou krizí méně dotčeny (v rozsahu cca 30 - 50% obvyklých výkonů). Velmi dramaticky byly dotčeny dálkové komerční linky, kde zprvu došlo k útlumu až o 95 % běžných výkonů. V tuto chvíli už je ale i na dálkových komerčních linkách cca 80 % původního provozu obnoveno a zbytek by se měl k původnímu režimu vrátit k 1. 7. a zejména k 1. 9. 2020. Hledáme vždy nové směry, jakými se rozvíjet, avšak v tuto chvíli se soustředíme na udržení toho, co bylo poškozeno nejméně a na nastartování těch kontraktů, které krize zasáhla plně.
Co pro vás ochromení tohoto oboru znamená dnes a jaké jsou podle vašeho názoru vyhlídky smluvní autobusové dopravy pro nejbližší budoucnost?
V rámci tří oblastí našeho kmenového působení, kterými jsou veřejná regionální autobusová doprava v rámci základní dopravní obslužnosti, výluková doprava při železničních výlukách a dálková komerční linková doprava, vnímáme už v tuto chvíli pozitivní vývoj směrem k dřívější poptávce. Smluvní dopravu jsme na konci roku 2019 téměř zcela pozastavili, protože toto specifické odvětví utrpělo během koronavirové krize enormní útlum. Předpokládáme, že autobusová zájezdová doprava bude v horizontu 2 - 3 let stagnovat a není pochyb o tom, že situace na trhu bude nelehká. V každém případě budeme činit kroky k úspoře nákladů a získání možných nových kontraktů.
Markéta Vojáčková