• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Zájem o kontraktní logistiku roste

ilustrační foto

Geis v České republice je součástí nadnárodní logistické skupiny Geis Group se sídlem v německém Bad Neustadtu. Na českém trhu působí od roku 1991 a nabízí zde jako jedna z mála firem skutečně komplexní přepravní a logistické služby „z jedné ruky“, od jednoduchých přepravních řešení až po speciální logistické projekty. Z České republiky jsou řízeny i všechny firmy skupiny Geis na Slovensku a v Polsku, což umožňuje klientům využívat stejný servis a kompaktní přepravní síť v těchto zemích.  O proměnách oboru a současné situaci na trhu B2C jsme si povídali s obchodním ředitelem Karlem Drbalem.

Skupina Geis má v České republice rozsáhlou síť poboček. Výhodou pro klienta je, že každá z poboček dokáže zajistit plný servis. „Díky rozložení našich poboček jsme schopni vnímat rozdíly mezi jednotlivými lokalitami a reagovat na ně. Přestože je Česká republika poměrně malá, tak například Plzeň a Olomouc jsou dva odlišné světy.  V každém z nich se klienti chovají jinak, a mají jiná očekávání. Schopnost být klientovi nablízku a rozumět jeho lokálnímu prostředí je pro nás důležitá. V tom spatřuji velkou výhodu naší sítě,“ říká na úvod Karel Drbal.

Při stále rostoucích nárocích na kvalitu služeb se dnes společnost, která se chce udržet na předních pozicích na trhu, bez moderních technologií neobejde. Jaké nejnovější technologie v jednotlivých oblastech vaší činnosti využíváte?

Poskytujeme služby v oblasti doručování balíků, paletových zásilek, celovozových zásilek, leteckou a námořní přepravu, a také kontraktní logistiku včetně vývoje a dodávky obalových materiálů. Každý z těchto produktů potřebuje vlastní přístup a specifickou péči.

Snažíme se o to, aby naše zařízení, a to se netýká jen techniky, ale také softwarových řešení, bylo na co nejvyšší úrovni v souvislosti s logistickými trendy a technologickými možnostmi.

Jako jedni z prvních v České republice jsme již před 12 lety otevřeli automatické překladiště balíkových zásilek. V té době to nebylo příliš obvyklé řešení. My jsme však chtěli být technologicky na špici a věřili jsme, že jdeme správnou cestou. Aktuálně budujeme v Modleticích u Prahy zcela nový balíkový HUB. Ten bude vybaven plně automatickou technologií nejnovější generace. Sorter, který zde bude instalován, dokáže vytřídit až 16 000 balíkových zásilek během jedné hodiny. Stejný již funguje v našem novém polském centrálním překladišti.

Dalším příkladem je technologie pro třídění paletových zásilek. Geis jako jediná společnost v České republice a na Slovensku využívá na svých centrálních překladištích speciální řetězovou dráhu. Obsluha překladiště nemusí palety ve skladu přesouvat z jednoho místa na druhé, ale naopak dráha, osazená paletovými vozíky, doveze zásilky na místa, kde se potom nakládají k další distribuci. Proces třídění se urychluje a práce obsluhy překladiště je efektivnější.

Neustále hledáme nová řešení v oblasti IT. Velkou výhodou je rozsáhlé IT oddělení naší skupiny, které průběžně pracuje na zlepšování našich vlastních SW ve všech oblastech, ať se to týká dopravních nebo skladových programů, či zákaznických aplikací. Přitom máme v jednotlivých zemích poměrně vysokou nezávislost. To nám dává možnost využívat zázemí a know-how celé skupiny, ale zároveň můžeme vše přizpůsobit potřebám lokálního trhu. Myslím si, že v tom máme obrovskou výhodu oproti ostatním společnostem, které jsou svázané centrálním viděním. Například význam dobírek je zde v České republice, na Slovensku a v Polsku velmi vysoký, a pro nás to znamená umět s dobírkami pracovat, umět inkasovat peníze nejen v hotovosti ale i kartou a umět se vypořádat se všemi náležitostmi, které jsou s tím spojené. To například v sousedním Německu v tak vysoké míře neznají.

Můžete našim čtenářům více přiblížit vaše služby v této oblasti?

Takové služby, jako je například sledování zásilek na internetu nebo e-mailová avíza o převzetí zásilky do přepravy, jsou již v systémových přepravách samozřejmostí a zákazník oprávněně očekává více.

Našim klientům dáváme k dispozici zákaznické aplikace pro odbavení zásilek, díky kterým jsou informace o zásilkách a termínu vyzvednutí přenášeny přímo do našich systémů, což zpřesňuje a urychluje organizaci přepravy.

Informace o průběhu přepravy mají naši klienti k dispozici doslova v reálném čase, a to nejen z překladišť a skladů, ale i přímo z terénu. Řidiči jsou vybaveni scannery, které přenášejí všechny informace o manipulaci se zásilkou ihned do našeho SW. Proto jsme schopni celkem do detailu zmapovat vše, co se se zásilkou dělo. Scannery slouží také k telefonování. Dokážeme hovory konfirmovat a doložit v případě nutnosti čas volání i znění.

Klienti si mohou nastavit podmínky přepravy a také zaslání informací, které potřebují oni, nebo jejich zákazníci, přesně podle potřeby. Mezi standardní služby patří COD, garantované doručení, doručení do 12 hodin následujícího dne, doručení na soukromou adresu včetně dodání na místo, které si příjemce určí, telefonní, SMS a e-mailová avíza různého charakteru, ale také například možnost zaslání potvrzení o doručení zásilky. Jednou z našich služeb je například elektronický dodací list. Zákazník pošle dodací list elektronicky při objednávce dopravy. Nemusí jej tedy přidávat k zásilce. Eliminuje se tak možnost ztráty dokumentu při transportu a sníží se náklady na pořízení plastových kapes pro přiložení dodacích listů na obal zásilky.

S příchodem e-commerce se mění požadavky zákazníků.  Jakým způsobem na tyto požadavky reagujete a jak tento fenomén změnil distribuci B2C?

V oblasti e-commerce je pro klienty nejdůležitější spolehlivost. Umíme e-shopům vytvořit technologické platformy, tak aby i ti menší byly schopny efektivně, jednoduše a bez jakýchkoliv vyšších nákladů využívat naše služby. Nemůžeme však garantovat, kdy stihne e-shop zásilku odbavit a předat nám ji do přepravy. To je trošku úzké místo, kde to občas dopravce odnese za odesilatele. Příjemce chce zásilku co nejdříve a neví, jestli nám ji odesílatel předal včas. Pak může vzniknout dojem, že chyba je u přepravní společnosti.

Druhá věc, která je spojená s e-commerce, a která nás čeká všechny, je naučit příjemce očekávat pouze ty služby, které si zaplatil. Velmi často se potýkáme s tím, že příjemce chce, abychom přijeli v konkrétní hodinu, abychom něco garantovali, abychom mu zásilku uskladnili, když právě nemá čas ji převzít, nebo abychom zásilku typu pračka nebo lednice vynesli do bytu či jinam. To jsou všechno služby, které umíme poskytnout, ale příjemce, potažmo odesílatel, si je musí koupit. Pro nás je partnerem e-shop a co u nás objedná, to můžeme realizovat pro příjemce.  A jak komunikuje dopravní služby e-shop nedokážeme ovlivnit. Příjemci často ani netuší, že rozsah služeb, které poskytujeme, záleží na odesilateli. A tam vidím problém, který je potřeba z mého pohledu zlepšit.

Pokud mluvíme o oblasti e-commerce, je zde důležitá také flexibilita při doručování, to znamená možnost přesměrování zásilky na jinou adresu, než byla uvedena původně, nebo do výdejního místa.

V České republice a na Slovensku máme širokou síť výdejních míst pro balíky z e-shopů, kterou provozujeme pod názvem Geis Point.  Jsou umístěny v dobře přístupných místech s výhodnou otevírací dobou.  Zásilka zde na zákazníka počká až sedm dní, tak že si ji může vyzvednout právě tehdy, když se mu to hodí, třeba po cestě z práce. Objem zásilek, které putují do sítě výdejních míst  Geis Point, stále roste. V meziročním srovnání (leden 2016/leden2017) se jejich počet zdvojnásobil.

V rámci vašeho portfolia nabízíte také outsorcing logistických služeb …

Klientovi umíme nabídnout kompletní servis od A do Z, ať už se jedná o přepravu zboží v kontejneru z Asie, proclení, uskladnění, přebalení včetně dodání obalů. Zboží pak dále distribuujeme jako paletové, balíkové nebo celovozové zásilky koncovému příjemci. A v případě potřeby umíme zboží od koncového příjemce vyzvednout a doručit zpět k odesílateli, nebo tam, kam si odesílatel určí. Dá se říci, že takto komplexní služby poskytujeme jako jediní. Je pravda, že klienti na to slyší, protože o komplexní logistiku začíná být zájem.  Obzvláště v dnešní době jsou klienti rádi, když se mohou věnovat svému businessu a návazné služby dávají outsorcovat. Mezi klienty máme několik velkých e-shopů, pro které zajišťujeme komplexní outsorcing. To znamená, že pro ně zboží navážíme, skladujeme, přebalujeme, konsolidujeme, distribuujeme k zákazníkům ale i stahujeme zpátky. Vše je v naší režii a v našich skladech a pro klienta je to velká výhoda. Samozřejmě pořád bude řada e-shopů, které si budou logistiku zajišťovat sami, protože jsou menší.  

Složitá situace s nedostatkem kvalitního personálu, velký růst e-commerce, který zde za poslední dva až tři roky je, plus velké sezónní výkyvy vedou k tomu, že spousta firem, která před časem neuvažovala o tom, že by logistiku outsourcovala, o tom najednou začíná přemýšlet. Samozřejmě chápeme, že to pro ně není snadné rozhodnutí, svěřit logistiku do rukou externí společnosti a nemít ji in-house. V mnoha případech si majitelé nebo manažeři neumí přestavit, že by sklad neměli o patro níž, nemohli by tam kdykoliv dojít a zkontrolovat ho. Že by neznali člověka, který zásilku připraví a odešle. Mají obavy, aby neztratili přehled o svém zboží. Na to my jsme ale vybaveni.  Máme samozřejmě certifikát ISO  9001, 14001, ale i HACCP a IFS. S klienty máme datové spojení, takže mají přehled, co se s jejich zbožím děje, například informace o teplotě a vlhkosti ve skladu jsou v pravidelných intervalech zaznamenávány a data jsou automaticky odesílána do systému zákazníka. Také vzhledem k evropským normám splňujeme nejpřísnější nařízení a požadavky, což mnohdy pro klienta nemusí být snadné, udržet krok s legislativou. Klient se může ocitnut v situaci, kdy zjišťuje, že vůbec není jednoduché, poradit si s nedostatkem personálu, zafinancovat nové technologie apod., mnohdy ho to pak zatěžuje více než je třeba. Někdy již umístění skladu nevyhovuje, tak jak tomu bylo před pár lety, a najednou by se firma potřebovala přesunout blíž jinému trhu. Ať už tím trhem je jiná část České republiky nebo jiná část Evropy. Zde přichází na řadu kontraktní logistika a zájem o ni celkem významně roste.  

LN

3.5.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.