• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Zájem investorů o české komerční nemovitosti trvá, s hledáním jim pomohou nové vyhledávače

Mark Richardson | Colliers

Společnost Colliers spustila novou generaci online vyhledávačů průmyslových, kancelářských a maloobchodních nemovitostí. Zájem o tento typ realit je trvale vysoký a vyhledavače investorům usnadní orientaci v aktuální nabídce. Mark Richardson, který v Colliers řídí týmy investičního a průmyslového oddělení, v krátkodobém až střednědobém horizontu očekává růst cen nájmů.

 

Co vás vedlo k vytvoření těchto vyhledávačů, jaký byl hlavní důvod?

Neustále se snažíme zlepšovat naše služby a v rámci této strategie jsme chtěli vytvořit komplexní a uživatelsky přívětivý vyhledávač, který klientům poskytne důležité informace o trhu komerčních realit. Jde o nástroj šitý na míru českému trhu a klientům umožňuje vyhledat pomoc a radu našich odborníků.

Jsou zákazníci zvyklí vyhledávat komerční nemovitosti online nebo je spíše hledají prostřednictvím specializovaných firem?

Podle našeho názoru mají potenciální nájemci tendenci začít vždy rychlým vyhledáváním pomocí různých vyhledávačů, i proto jsme vlastní nástroj vytvořili. Od ostatních platforem se liší, je specializovaný a poskytuje podrobný přehled o různých typech nemovitostí - průmyslových, kancelářských a maloobchodních. Zákazníci si mohou hledané nemovitosti filtrovat podle celé řady parametrů, například dle lokality a velikosti, u kanceláří a obchodů také podle ceny či doby pronájmu. K cíli se vždy dostanou rychle a s minimálním počtem kliknutí. Jednotlivé nabídky si pak mohou i snadno porovnat a získat k nim ucelené informace. Důležitým vodítkem pro uživatele je také přehledná mapa se všemi dostupnými nabídkami, kde se již při najetí na konkrétní položku  v náhledu zobrazuje její fotografie a případně i adresa a cena.

Co je pro klienty při hledání komerčních nemovitostí nejdůležitější?

Nejdůležitějšími faktory jsou dostupnost a poloha prostor a samozřejmě cena. Aktuálně je ve vyhledávačích téměř 600 sledovaných kancelářských budov, přes 200 skladových areálů po celé České republice a dvě desítky tzv. High Street retailových prostor.

Dokážete z vašich map vysledovat nějaké dlouhodobé trendy?

Částečně možná, ale to není naším záměrem. Naše vyhledávače jsou zde proto, aby klientům nabídly rychlý přehled o tom, co je aktuálně k dispozici, a poskytly další informace. Trendy v oblasti nemovitostí, cen, míry neobsazenosti nebo poptávky sleduje naše profesionální výzkumné oddělení.

Jaká je současná situace na českém trhu komerčních nemovitostí?

Objem transakcí v prvním čtvrtletí roku 2022 byl i přes jejich malý počet velmi vysoký, vrátily se transakce větší velikosti. Trh pohání zejména kanceláře a místní investoři. V kancelářském sektoru se aktivita na trhu zvyšuje, a to i navzdory rostoucímu nájemnému. Poptávka se dokonce již vrátila na úroveň před pandemií. Dokončených budov bude sice letos poskrovnu, v příštích letech se ale budou realizovat zajímavé projekty.

V sektoru průmyslových a logistických nemovitostí se poprvé od 1. čtvrtletí 2020 zvýšila míra neobsazenosti, poptávka ale zůstala v prvním čtvrtletí 2022 velmi vysoká. Trh zažívá boom ve výstavbě nových průmyslových prostor, a to i přes současné problémy v dodavatelských řetězcích a stavebnictví.

Jaký očekáváte vývoj cen v oblasti prodeje a pronájmu komerčních nemovitostí?

Ceny nájmů se budou nadále zvyšovat. Důkazy toho vidíme v kancelářském i průmyslovém sektoru, kde se nájemné zvyšuje na nová maxima. Částečně je to způsobeno rostoucími náklady, ale také převisem poptávky nad nabídkou. Výnosy se budou zvyšovat, protože roste cena financování.

Jak se může v kontextu současné krize změnit pozice ČR v rámci regionu CEE a EU?

Řekl bych, že nás investoři nepovažují za „rizikovou zemi“. Lokální český trh je velmi stabilní a může těžit z přehodnocení některých plánů na expanzi, nicméně důkazy jsou v tuto chvíli převážně neoficiální. Česká republika je již nyní velmi vyhledávanou lokalitou a zdá se, že nás v některých případech brzdí pouze naše vlastní legislativní problémy.

Warenhousesmap

 

Zdroj: Colliers

16.5.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies