• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Z nádraží na Google Play: #AimtecHackathon 2019 vyhrála nová herní aplikace

Michal Seidl OpenTechLab, Matylda, Jiří Dobrý Aimtec

O víkendu 8.‒10. března 2019 se v plzeňské Moving Station konal už čtvrtý #AimtecHackathon. Jeho hlavní částí byl programátorský maraton, při kterém účastníci dostali k dispozici nové technologie, mentory a především prostor k tvorbě. Co však vyvinou, to už záleželo jen na nich. Letos si cenu poroty i publika odnesl tým PSI se svou herní aplikací.  Program byl ale připraven i pro širší veřejnost a pro děti. Aktuální ročník byl navíc v několika ohledech rekordním.

Společnost Aimtec, která #AimtecHackathon pořádá, má za sebou nejsilnější ročník této akce. Rekordní byl nejen počet účastníků, kterých do Plzně přijelo 69, včetně dvou týmů z univerzit v německém Chamu a Regensburgu, ale největší v historii akce byl i počet technologií, které se podařilo pro akci propůjčit. Velký zájem byl také o přednášky pro širší veřejnost (TechTalks) a nedělní odpolední program pro děti (Younghackers).

 

„Letošní ročník byl výjimečný a mile nás překvapil velký zájem, díky kterému jsme museli několik dní před akcí zastavit registrace. Co nás ale těší mnohem víc, je to, že se k nám řada účastníků vrací. Některé z nich už považujeme za osobní přátele. Věřím, že i na tom letošním hackathonu vznikla řada nových přátelství,“ říká Jiří Dobrý, hlavní organizátor #AimtecHackathonu a dodává: „Nově celá akce trvala tři dny, což bylo pro orzanizátory velmi vyčerpávající. Už teď se ale těšíme na další ročník a začínáme pracovat na jeho přípravách.“ Atmosféru na hackathonu si pochvaluje i Markéta Jedličková z vítězného týmu: „AimtecHackathon je skvělý díky tomu, že se na něm člověk cítí jako doma, je tady úžasný tým lidí, který ho organizuje a vkládá do něj hodně energie.“

 

A jaké projekty díky #AimtecHackathonu vznikly? Na prvním místě v hlasování poroty i publika se umístil tým PSI, který vyvinul ovladač pro hraní her více lidmi. Jen pomocí smartphonu si tak s přáteli budete moct zahrát stejnou hru a spolupracovat na jejím průběhu – každý hráč ovládá jen část pohybu, například chůzi nebo otevírání dveří. Aplikace HumanPad už je dokonce k dispozici na Google Play, i když zatím v omezeném režimu.

 

Druhým místem porota ocenila aplikaci KlaVíáR, díky které si můžete zahrát na piano ve virtuální realitě, a na třetím místě se umístil tým s chytrou ledničkou, která mimo jiné včas upozorní na blížící se datum spotřeby uložených potravin. Dalšími projekty byla například aplikace pro hudební festival, robot pro vzdělávací účely nebo ovládání průmyslového robota se zapojením umělé inteligence.

 

Následujícím bodem víkendového programu byly sobotní TechTalks, na které mohl přijít kdokoli z řad laické i odborné veřejnosti. Partneři akce přivezli například přednášky o počítačovém rozpoznávání textu, kyberbezpečnosti nebo cloudových službách. Závěr pak patřil dětem. V neděli odpoledne je čekal zábavný program ve spolupráci s plzeňskými vzdělávacími institucemi Centrum Robotiky, Fakulta aplikovaných věd ZČU, nvias a VOŠ a SPŠE Plzeň. Spolupráce se Západočeskou univerzitou (ZČU) je klíčová nejen při #AimtecHackathonu. Takto ji shrnuje doc. Ing. Přemysl Brada, MSc., Ph.D., vedoucí Katedry informatiky a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni: „Fakulta aplikovaných věd (FAV) s firmou Aimtec dlouhodobě spolupracuje v oblasti vzdělávání i různých propagačních aktivit, včetně spolupráce v rámci programu Partner FAV. Jsme rádi, že se Aimtec iniciativně ujal myšlenky hackathonu a dlouhodobě ji svými organizačními schopnostmi podporuje, neboť díky tomu se v Plzni pravidelně koná zajímavá, nyní již mezinárodní akce takto velkého rozsahu. Nabídku spolupracovat na pořádání #AimtecHackathonu jsme velmi rádi přijali, pro akci poskytujeme odborné mentory v oblasti virtuální reality nebo Internetu věcí (IoT) a také oddechovou programátorskou soutěž.“

 

O akci #AimtecHackathon:

#AimtecHackathon pořádá společnost Aimtec, aby podporovala technické vzdělávání a povědomí o IT mezi širší veřejností. První ročník se konal v roce 2016, postupně získal kromě programátorského maratonu i přednáškovou část a dětský program. Tradičně se koná v březnu v Plzni. Hlavními partnery jsou Fakulta aplikovaných věd ZČU a společnost nvias. Podrobnosti o projektu najdete na www.aimtechackathon.cz.

 

Partneři #AimtecHackathon 2019: Alpha Industries, Amazon Web Services, Arduino-shop.cz, BigClown, Campo Arduino, Centrum robotiky Plzeň, Cisco Systems (Czech Republic), DataScript, Desseq, eMan, Fanuc, Fakulta aplikovaných věd ZČU, Fakulta zdravotnických studií ZČU, iNFINITE production, juicymo, nvias, OpenTechLab Jablonec nad Nisou, RVTECH, SentiSquare, SpeechTech, TrendMicro, VOŠ a SPŠE Plzeň. Mediální partneři: časopis ABC, AIMagazine a ComputerWorld.

 

Zdroj: Aimtec

15.3.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies