• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Z čeho stavět? Srovnání cihly a pórobetonu

ilustrační foto

Plánujete-li postavit nebo rozšířit nemovitost, jistě jste narazili na problém, z čeho stavět. Cihla i pórobeton jsou momentálně nejoblíbenějšími materiály pro stavbu – každý má však jiné vlastnosti, které ovlivňují její parametry.

 

Stavebniny online – pohodlný a výhodný nákup na MerXu

Na MerXu najdete vše potřebné pro hrubou stavbu (včetně cihel a pórobetonu) i interiérové dodělávky. Stavebniny tam seženete od prověřených dodavatelů, ve vysoké kvalitě a s výhodnou cenou – čím častěji na MerXu nakoupíte, tím vyšší slevu můžete získat.

 

Jak se liší cihla a pórobeton?

Stavebniny se odlišují již procesem výroby. Zatímco klasická cihla je vytvarovaná z hlíny a vytvrzuje se vypálením na vysokou teplotu, pórobeton vzniká z cementu nebo vápna, písku a vody (a dalších složek) a tvrdne za pomoci horké vodní páry. V betonovém materiálu tak vzniknou mikroskopické póry, které jej odlehčují.

 

Cihelné bloky s dutinami mají zvýšenou odolnost vůči žáru a ohni, nabízejí dobré odhlučnění a termoizolační vlastnosti (oproti pórobetonu udrží teplo asi o 20 % déle). Hůře se však opracovávají a jsou o něco těžší. Mohou také nasávat vlhkost z interiéru a způsobovat suchý vzduch v místnostech. Stavby z cihel vykazují vyšší pevnost, což je parametr důležitý spíše v oblastech s výskytem zemětřesení.

 

Pórobeton pak nabízí rychlou a přesnou stavbu z lehkých bloků. Ty lze snadno opracovat i do nezvyklých úhlů, poskytují výbornou tepelnou izolaci, dobré odhlučnění a mrazuvzdornost. Řezáním a tvarováním se neničí jeho soudržnost jako u cihelných bloků a ušetříte na materiálu. Oproti cihlám je pórobeton křehčí a snadněji váže vzdušnou vlhkost, proto je potřeba provést důkladnou hydroizolaci.

 

Cena není hlavním kritériem

Cena obou zdicích materiálů se nijak výrazně neliší, záleží ale samozřejmě na typu tvárnic, kvalitě provedení, výrobci i dodavateli. Důležitější jsou tedy požadované vlastnosti stavebniny, systém výstavby a dodržení technologického postupu.

 

Zdroj: MerXu

28.4.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies