• LogisticNEWS
    O čem se mluví

WEDO sází na zkušenosti a orientaci na zákazníka

Ilustrační foto | WEDO

S masivním růstem e-commerce, který zaznamenáváme v posledních letech, souvisí také rostoucí význam přepravních společností. Způsob a rychlost doručení je totiž mnohdy jedním z hlavních rozhodovacích kritérií zákazníka. Na podzim loňského roku vstoupil na český trh nový hráč, který má však s doručováním již bohaté zkušenosti. Spojením společností InTime a Uloženka vznikla nová společnost WEDO.

V jejím čele stojí Daniel Mareš, který také není v oblasti doručování žádným nováčkem.

Společnost WEDO vznikla spojením společností InTime a Uloženka. Co vedlo k tomuto spojení a jaké jsou vaše cíle?

WEDO sice stavíme na základech dvou zmíněných firem, jde však o zcela nový koncept. Spojení byla příležitost, jak vstoupit na trh logistických služeb a realizovat ambici budovat významného čistě českého hráče, který pokryje vlastními silami všechny způsoby doručování: na adresu, do výdejny a do výdejních boxů. Cílem je stavět našeho zákazníka – příjemce zásilky nekompromisně na první místo a dát mu co nejlepší službu. V našem oboru byl donedávna jako stěžejní zákazník odesílatel, na kterého směřovala hlavní část pozornosti. Pravdou ale je, že od něj si objednává dopravu nakupující, který nás platí, i když zprostředkovaně.

WEDO vznikla v roce 2020, v roce, který byl pro celou společnost náročný kvůli koronavirové pandemii. Měla tato skutečnost nějaký vliv na vznik společnosti?  

Loňský rok byl náročný pro všechny operátory. Zvládnutí sezony pro nás bylo klíčové, zároveň jsme se potřebovali začít připravovat na letošek, kdy chceme začínat s prvními většími změnami. Připravovali jsme novou značku, tvořili její identitu, vizi a hodnoty. Na tento proces ani na postup spojení dvou firem a přeměny na novou pandemie vliv neměla.

Na trh jste vstoupili v rozjeté vánoční sezóně, navíc komplikované druhou vlnou koronavirové pandemie. To pro vstup na trh není nejpříznivější období. Obě společnosti však již byly na trhu etablované. Bylo potřeba udělat nějaké zásadnější změny, nebo jste využili fungujících procesů obou společností?

Využili jsme to, co bylo zaběhnuté, a snažili se posílit kapacity. Hlavní bylo, aby zásilky dorazily k příjemcům a udrželi jsme při tom dobrou úroveň služby. Chyby a zpoždění se stávají. Je důležité, aby jich nebylo příliš a řešily se.

Vánoční sezóna je pro logistické a přepravní společnosti vždy velkou výzvou. Ta letošní byla obzvláště náročnou zkouškou, neboť kvůli uzavřeným obchodům (ty mohly být otevřeny z důvodu vládních nařízení jen krátkou dobu před Vánoci) objednávali zákazníci vánoční dárky převážně přes internet. Přepravní společnosti tak byly doslova zahlceny. Jak se vám podařilo v této zkoušce obstát?

Většina našich výdejních míst zůstala otevřená a pokud byly některé provozovny zavřené, přesměrovali jsme zásilky na nejbližší otevřenou provozovnu, tolik k uzavřeným obchodům. Bezprecedentní byl však nárůst počtu zásilek a rychlost tohoto nárůstu. Napnuli jsme všechny síly, abychom to dokázali zvládnout, a myslím, že to byla výzva pro celý trh. Jako hlavní vnímám, aby se v takových situacích nezapomnělo, že jsme všichni lidé. My děláme vše pro to, abychom zásilky doručili včas. Zároveň jsme ocenili, když byli lidé čekající na zásilky ohleduplní a chápali, že se jim kurýři nemohou věnovat nad rámec svých možností. Obzvláště v dnešní době bychom si měli především vážit zdraví nás a našich blízkých a počítat s komplikacemi, které současná situace přináší. Mezi ně patří, že se ne vždy podaří doručit zásilku včas. V prosinci jsme k tomu dokonce vytvořili video s přáním šťastných a ohleduplných Vánoc, kde vystupoval jeden z našich kurýrů Jirka. Zároveň jsem rád, že jsme zavedli taková opatření k ochraně zdraví lidí ve WEDO, která vedla k minimu nakažených covidem. To vnímám jako velmi důležité.

Loňský rok celkově hodně proměnil nákupní chování zákazníků. Kvůli uzavření většiny obchodů během velké části roku přesunuli zákazníci své nákupy z kamenných obchodů do e-commerce. To vedlo ke zvýšenému pohybu přepravních společností. Pokud by tento trend nadále přetrval, představuje to poměrně vysokou zátěž na, za normálních okolností již tak vytížené, silnice zejména ve velkých městech a s tím související zátěž na ekologii. Co je potřeba udělat pro to, aby situace byla udržitelná?

Nemyslím si, že trend změny nákupního chování spotřebitelů spočívající v přesunu nakupování z kamenných obchodů do e-commerce musí v celku nutně znamenat nárůst dopravní zátěže. Objem prodávaného, a tedy přepravovaného zboží se v důsledku tohoto trendu nemění. Pouze se mění logistické a dodavatelské řetězce, kterými se zboží dostane od výrobce ke spotřebiteli. Zjednodušeně, zatímco dříve zboží jelo do kamenného obchodu někde v obchodním centru a spotřebitel použil hromadnou nebo častěji individuální dopravu, aby si do toho obchodního centra pro zboží dojel, dnes zboží putuje do skladu e-shopu a z něho nejčastěji na adresu spotřebitele nebo výdejní místo poblíž (odpadá cesta zákazníka do obchodu). Může se měnit místní dopravní zátěž jednoho území na úkor jiného. Je to podobný trend, jako když jsme si před 30 lety zvykli nakupovat v obchodních centrech. Místo, abychom obráželi centra měst, se z obchodních center posouváme do rezidenčních oblastí. Je to úkol myslím spíše pro městské urbanisty, aby na to reagovali.

Na druhou stranu je nutné vidět, že obecně dopravní zátěž ve větších městech se zvyšuje a dopravní služby jsou toho součástí. Proto se musíme aktivně podílet i na hledání řešení – organizovat doručování co nejefektivněji, nebo třeba širším zaváděním alternativních dopravních metod – cargo elektrokola, případně dodávky či jiná vozidla na elektřinu. 

Jak již bylo zmíněno výše- loňský rok hodně ovlivnil nákupní chování zákazníků. Kam se budou dále ubírat trendy v doručování B2C?

Trend je jednoznačný. Bude dále rychle přibývat individuálního doručování osobám na adresu, na výdejní místo, do výdejního boxu nebo v budoucnu i jinam. Souvisí to se změnou všech logistických řetězců, s odklonem kamenného maloobchodu k e-commerce. Význam B2B, tedy posílání zásilek mezi dvěma firmami, zůstane a význam B2C, čili když posílá firma fyzické osobě, bude dál dynamicky růst. V rámci B2C pak poroste význam tzv. out-of-home způsobů doručení, tedy doručení bez přítomnosti příjemce. Dnes je nejčastější doručení přes výdejní místo. Jsme přesvědčeni, že v následujících 2 letech prudce vzroste obliba výdejních boxů a další doručovací kanály budou přibývat. Doručení na adresu se bude pravděpodobně stávat poměrně luxusní službou, i když stále více využívanou.  Další důležitý trend vidíme ve službě dobírka, kdy očekáváme, že její podíl na celkových přepravách bude klesat ruku v ruce s tím, jak bude růst obliba jiných platebních metod, respektive bude růst důvěryhodnost eshopů pro platbu předem.

Vy sám máte rozsáhlé zkušenosti z oblasti logistiky i v rámci přepravy zásilek. Co považujete za největší výzvu na nové pozici?

Největší výzvou podle mě není dosáhnout nové změny technologicky, ale prosadit novou vizi a hodnoty značky u našich lidí. Změnit firemní kulturu. To je ta klíčová oblast, které se budu hodně věnovat. Na lidech stojí firma a při doručení jsou v kontaktu se zákazníkem právě oni. Automatizace zajistí, aby to všechno na pozadí fungovalo, ale když nebude mít zákazník dobrou zkušenost s kurýrem nebo člověkem na infolince, je tato námaha zbytečná.

 

Markéta Vojáčková

 

Daniel MarešDaniel Mareš

Daniel Mareš absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Během své kariéry zastával významné manažerské pozice v předních evropských logistických společnostech.

Za dvanáct let jeho působení na pozici generálního ředitele a jednatele DPD CZ vyrostla firma více než desetinásobně, úspěšně vstoupila na trh B2C a na českém trhu představila řadu unikátních novinek.

Do vedení společnosti WEDO nastoupil Daniel Mareš začátkem loňského roku po krátkém působení v Zásilkovně.

 

 

11.2.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies