• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Vlastní sklad, anebo služby logisty?

ilustrační foto

Jarní překotný přesun nakupování do oblasti e-commerce vyvolal zvýšenou poptávku po skladových prostorách. Potravináři zvětšují své sklady o tisíce metrů, vznikla také řada e-shopů, jimž pro skladování zboží stačí desítky až stovky metrů čtverečních. Pro každého z nich je vhodné jiné řešení. Jak být co nejefektivnější v takto dynamickém prostředí?

 

„To je otázka, kterou se zabývá každý vlastník e-shopu. Velké řetězce, které si pronajímají tisíce metrů pro skladování zboží pro své kamenné prodejny nebo e-shopy, mají v oblasti logistiky značné zkušenosti, a hlavně nastavené procesy. Při hledání řešení pro zásobování e-shopu mají z čeho vycházet. Ve zcela odlišné situaci se nachází vlastník e-shopu, který svůj on-line prodej rozjel teprve nedávno,“ říká Roman Kučera, ředitel firmy Sklady.cz.

U nově vznikajících e-shopů je obtížné předvídat, jak se jim bude za několik měsíců dařit, a klíčem k efektivnosti je udržení si flexibility. Bude nám dnes poptávaných sto metrů skladové plochy stačit i za pár měsíců, anebo budeme potřebovat sklad několikanásobně větší? To je otázka, která nedá spát. Vlastníci skladů přitom standardně nabízejí nájemní smlouvy v délce pěti let.

 

Sklad na pět nebo tři roky

Ačkoliv i v tomto směru nastal určitý posun a někteří developeři jsou ochotni uvažovat i o smlouvách na tři roky, situace z doby jarního nouzového stavu, kdy nabízeli krátkodobé pronájmy například pro uskladnění ochranných pomůcek, je dávno pryč. Uzavřít nájemní smlouvu na několik let je pro nově vznikající e-shop obrovský závazek.

„Spolupracujeme s klientem, který před nějakým časem poptával prostory o velikosti tisíc metrů v různých částech republiky. Jeho nástup byl tak raketový, že po necelém roce provozu jsme pro něj hledali sklad o velikosti deset tisíc metrů čtverečních,“ komentuje Kučera.

 

Flexibilita a volné ruce pro řízení firmy

V raných fázích byznysu tak mnohem vhodnějším řešením může být využití služeb logisty, který účtuje podle počtu palet v určitém dnu. Je flexibilní jak do velikosti plochy, tak do počtu skladníků i objemu nabízených služeb. Provede vstupní kontroly, zboží přetřídí a uskladní. Při expedici pak dle požadavku zboží přebalí, přelepí logem prodejce a na základě objednávek přicházejících z e-shopu ho odešle koncovému uživateli. Provozovateli e-shopu se tak uvolní ruce a on se může soustředit především na prodej a marketing.

„Na portálu sklady.cz najde zájemce přes pět set nabídek skladových hal k pronájmu a dokážeme obsloužit i volajícího, který poptává padesát metrů čtverečních. Přesto se snažíme zjistit skutečnou potřebu zákazníka a nabídnout mu řešení, nikoliv ho pouze směřovat k uzavření nájemní smlouvy,“ uvádí Roman Kučera.    

 

Skladování sezónního zboží

Nedávno firma hledala prostory pro klienta, který začal do České republiky dovážet bio šťávy pro zásobování restaurací, velko- i maloobchodů. Původně přišel s poptávkou na pronájem padesáti metrů čtverečních, dnes by tato plocha zdaleka nestačila. Navíc u tohoto sortimentu platí stejná sezónnost jako u piva – obrovská spotřeba během letních měsíců, zatímco přes zimu by nájemce platil za poloprázdný sklad a nevyužitý personál i techniku. Využitím služeb logisty tak efektivně snižuje své náklady.

„Náš dlouhodobý partner v oblasti logistiky je firma Wellpack, která je aktivní na osmi trzích Evropy a dokáže nabídnout i velmi individuální řešení logistiky zboží. V případě velmi specifických požadavků pak spolupracujeme i s dalšími partnery,“ upřesňuje Kučera.

 

Potenciál růstu a přechod do vlastního

V určitém bodu nastane okamžik, kdy firma vyroste natolik, že se jí vyplatí pronajmout vlastní prostory a najmout personál i techniku. Nastaví svůj výhled na několik let dopředu a v tu chvíli zvažuje odchod od logisty. „I s touto změnou dokážeme zákazníkovi pomoci a provést ho celým procesem od výběru vhodné lokality přes tendr na dodavatele skladových ploch a vyjednání co nejvýhodnějších podmínek až po podpis nájemní smlouvy,“ uzavírá Roman Kučera ze Sklady.cz. 

 

JK

5.11.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies