• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Více než 400 mladých chemiků soutěžilo o postup do regionálního finále

ilustrační foto

Třináctý ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, který pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zaznamenal rekordní účast. Krajská kola absolvovalo 444 žáků devátých tříd základních škol. Třicet nejlepších postoupilo do regionálního finále.

Soutěž popularizuje chemii jako velmi přitažlivý a perspektivní studijní obor, který nabízí široké možnosti pracovního uplatnění. Oblíbenost klání rok od roku stoupá. „Prvního kola testování, které probíhalo od října do listopadu letošního roku pod vedením učitelů přímo na základních školách, se zúčastnilo více než 6 500 žáků ze 193 škol pěti krajů. Tři nejlepší z každé školy postoupili do krajského kola, které formou náročnějšího testu prověřilo teoretické znalosti soutěžících,“ přibližuje ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček.

Krajská kola se pro vysokou účast a lepší dopravní dostupnost uskutečnila nejen v Pardubicích, ale také ve třech dalších městech. Talentovaní chemici z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje zamířili 10. 12. 2019 do pořádající SPŠCH Pardubice. Soutěžící z Libereckého kraje byli testováni o den později v prostorách společnosti iQLANDIA Liberec a v učebnách ZŠ Jana Harracha v Jilemnici. Mladí chemici z Vysočiny poměřili své znalosti 12. 12. 2019 ve třídách ZŠ Wolkerova v Havlíčkově Brodě. „Rádi bychom touto cestou poděkovali společnosti iQLANDIA Liberec, která nám neplánovaně poskytla prostory pro testování a umožnila přítomným žákům i učitelům bezplatnou prohlídku vědecko-zábavního parku,“ dodává Jan Ptáček.

Testování teoretických znalostí trvalo sedmdesát minut a kladlo na soutěžící značné nároky. Mladí chemici ale prokázali nadstandardní znalosti. „Ve škole mě nejvíc baví přírodní vědy, hlavně fyzika, matematika a chemie. Ze soutěže jsem měla nejdřív respekt, testu jsem se trochu bála, ale brzy jsem se zorientovala a většinu otázek snad vyřešila správně. Nevím sice, jestli to bude stačit na finále, ale moc bych si to přála,“ popsala své dojmy Anna Rezková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou

Souběžně s testováním žáků se uskutečnil doprovodný program pro učitele. Personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková představila nový projekt chemického kroužku, který od října letošního roku funguje v prostorách ZŠ Rybitví. Synthesia zajistila vybavení učebny a poskytla ochranné pomůcky pro žáky, SPŠCH Pardubice se ujala odborného vedení kroužku. „Cílem kroužku je nadchnout dívky a chlapce, kteří rádi experimentují a zkoumají svět kolem sebe, pro studium chemie a zábavnou formou jim ukázat krásy této vědy a to, jak běžný život s chemií souvisí,“ uvedla Olga Marečková. Následovaly praktické ukázky makromolekulární gastronomie a mixologie v podání ředitele SPŠCH Jana Ptáčka a jeho asistenta z řad studentů. Nechyběla ani degustace výsledných produktů se zajímavými názvy, takže učitelé mohli ochutnat např. ztracené vejce, dračí pěnu nebo modrý kaviár.

Regionální finále Mladého chemika se uskuteční 15. ledna 2020 v laboratořích SPŠCH Pardubice a zaměří se na praktické dovednosti soutěžících. „ Úkolem třiceti finalistů bude vypracovat jednoduchou laboratorní úlohu, kterou by měli zvládnout i ti žáci, kteří se do laboratoře dostanou zřídkakdy. Obtížnost zadání bere v úvahu omezené možnosti praktické výuky chemie v některých školách,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Nejméně tři nejlepší účastníci regionálního finále postoupí do celostátního finále, které 9. června 2020 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Všichni regionální i celostátní finalisté se díky podpoře mnoha firem a společností mohou těšit na velmi hodnotné ceny.

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

 

Zdroj: Czech marketing

 

 

13.12.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies