• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Turbulentní logistika

ilustrační foto

Logistika je „krevním oběhem“ ekonomiky, a přestože není na první pohled vidět, je pro moderní společnost naprosto klíčová. V současné době čelíme situaci, kterou lze označit jako „turbulentní logistika“. Požadavky trhu na přepravní a skladové kapacity se mění v řádu dnů.

V prvních týdnech po vyhlášení nouzového stavu nám vzrostla poptávka po distribuci potravin o 50–120 procent oproti normálnímu stavu ve stejném období běžného roku. Šlo o srovnatelný výkyv, jaký zaznamenáváme před Vánoci nebo jinými svátky, nyní ovšem naprosto nečekaný. Oproti tomu podle České logistické asociace se průměrný propad výroby v sektoru automotive v meziročním srovnání pohyboval mezi 50-100 procenty, a to se stejnými dopady do logistiky. Bohužel, skladové ani přepravní prostředky používané pro automotive a potraviny nejsou z velké části záměnné (chybějící certifikace, nevhodná vozidla, teplotní režimy, atd.).

 

Velkým problémem bylo zajištění dezinfekcí a ochranných pomůcek pro naše zaměstnance. Z tohoto aspektu v tom stát logistické firmy zcela nechal a poměry na trhu s těmito komoditami tak připomínaly spíše arabský bazar. Dosavadní vícenáklady na ochranné a dezinfekční prostředky a nezbytná organizační opatření v dopravních a skladových procesech ve třech zemích, kde ESA logistika působí, přesahují dva miliony korun. Postupem času se tento problém stabilizoval, a naši pracovníci tak jsou přes prvotní zvýšené úsilí plně zásobeni ochrannými prostředky. Skutečnost, že jsme v uplynulých náročných týdnech obstáli, stojí z velké části právě na úsilí a nasazení našich lidí, kteří zvýšený nápor i přes neočekávaně stresové prostředí zvládli.

 

Dosud nevidíme ani úvahy o možné pomoci státu logistickým a dopravním firmám, kterým se nepredikovatelné výkyvy na trhu negativně promítly do hospodaření. Ohlášený odklad plateb mýta, silniční daně ani zvažované prodloužení splatnosti faktur za naftu firmám, které se ze dne na den ocitly v problémech, dlouhodobě nepomohou, jen problém oddálí. Věříme, že stát v budoucnu najde cestu, jak podnikům tyto vícenáklady kompenzovat.

 

Jakmile to situace dovolila, nabídli jsme přepravní a skladové kapacity (včetně VAS) ESA logistiky v ČR, SR a Polsku zdarma nekomerčním projektům pomáhajícím v boji proti onemocnění COVID-19. Současně jsme naše kapacity bezplatně nabídli projektům platforem Spojujeme Česko, CoVpoint a Covid-19cz pro zprostředkování pomoci firem proti COVID-19.

 

Vedle těchto nekomerčních aktivit se snažíme rychle pomoci také výrobním a obchodním firmám, které se potýkají s extrémními výkyvy poptávky po svých výrobcích, ale i se zajištěním vstupů pro výrobu. Jde především o společnosti fungující v režimu Just-In-Time, které nyní potřebují ke své plynulé výrobě skladovat větší množství vstupních materiálů než dosud. Udělali jsme vše pro to, abychom si uchovali možnost rychle reagovat, přeskupovat a navyšovat naše kapacity a uspokojit tak současné klienty, ale i nabídnout služby klientům novým. Uplynulé velikonoční svátky byly další špičkou v zásobování zejména potravinových řetězců, kterou jsme zvládli i za současných náročných podmínek.

 

Jindřich Karas, manager marketingu ESA logistika

15.4.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies