Proč se Linde Material Handling rozhodl rozšířit své produkční a servisní zázemí v České republice?
Je zde několik dobrých důvodů, proč se v Linde rozhodli investovat v České republice. V prvé řadě jsou dobré investiční podmínky s atraktivními a dostatečně velkými nemovitostmi, dobře vyškolení zaměstnanci a pohodlné dopravní spojení. K tomu už mělo Linde MH velmi dobré zkušenosti s dalšími lokacemi v České republice v uplynulých dekádách.
Problém s nedostatkem pracovní síly v této oblasti na českém trhu není nic nového. Není to však nevýhoda pro výrobní závod z pohledu obav, že brzy bude potřeba více zaměstnanců?
I přesto, že situace s hledáním nových zaměstnanců není v tomto regionu jednoduchá, podařilo se nám to. Náborový proces jsme zahájili včas a také jsme mohli stavět na předchozích aktivitách v regionu a také na povědomí o naší značce jako prestižního a spolehlivého regionálního zaměstnavatele.
S nedostatkem zaměstnanců vzniká i problém nedostatku jejich technického vzdělání. Jak společnost Linde MH řeší tento nedostatek odborných pracovníků v technologicky náročné výrobě?
Česká dceřiná společnost Linde MH pracuje na strategii náboru kvalitních pracovníků dlouhodobě. Vytvořili jsme partnerské vztahy se specializovanými školami v této oblasti (Kyjov a Břeclav), žáci a praktikanti získávají praktické zkušenosti v našem závodě. Obecně nabízíme zajímavé zaměstnání s adekvátním platem a atraktivními sociálními výhodami.
Podílíte se na vytváření obchodní strategie pro region východní a střední Evropy. Jak vnímáte rozdíl mezi jednotlivými národními trhy a vyhlídky na jejich další rozvoj v horizontu 3-5 let?
Střednědobé prognózy předpokládají, že odvětví logistiky bude i nadále růst. Stejně tak to platí ve větším či menším rozsahu pro všechny země východní a střední Evropy. Hlavními hnacími faktory růstu jsou rostoucí propojení globální ekonomiky a specializace podniků, které vyžadují dodatečné dopravní služby v rámci dodavatelského řetězce. Komplexní procesy se stále častěji digitalizují jako součást Průmyslu 4.0 a vyžadují inteligentní stroje, propojené v rámci komplexních logistických řešení.
Jak tyto rozdíly ovlivňují marketing a obchodní strategii společnosti Linde MH v jednotlivých zemích?
Naše zastřešující obchodní strategie nás vede k tomu, že i v budoucnu chceme být pro naše zákazníky poskytovatelem řešení pro celý jejich vnitropodnikový tok materiálu, což i nadále bude z výroby špičkové manipulační techniky činit jádro naší společnosti. Vytváříme výhody pro naše zákazníky prostřednictvím nejlepších a nejspolehlivějších zařízení pro manipulaci s materiálem a měříme náš úspěch v porovnání s vylepšením, které nabízíme našim zákazníkům po celou dobu manipulace s výrobky. To zahrnuje kompletní řešení všech hardwarových a softwarových komponentů, ale také například poskytování finančních služeb. Naše marketingové strategie se zaměřují na konkrétní trhy nebo regiony se záměrem cíleně oslovit zákazníky stávající i potenciální.
Současná situace na trhu naznačuje, že rostoucí automatizace a robotika jsou budoucností. Jak podle vašeho názoru ovlivní tento trend produktové a technologické portfolio společnosti Linde MH?
V nadcházejících letech se zařízení, která samostatně řídí a zvedají věci a jsou vybavena výkonnými procesory, snímači a navigačními technologiemi, stanou ve skladech stále běžnějšími. Zároveň budou nasazeny kompletní cykly nepřetržitě automatizovaných přenosů mezi různými vozidly. Linde je daleko před tímto trendem a je jedním z průkopníků inovací a významným hráčem v oblasti automatizace a robotiky v logistickém odvětví. Díky inovativní geo-navigaci nabízí robotika Linde MH velmi pružnou a snadno adaptabilní technologii pro postupné rozšiřování automatizovaných řešení, a i nadále bude rozšiřovat tento tržní segment.
Žijeme v době, kdy výběr skladových a manipulačních technologií není jen otázkou samotné technologie. Vidíte přítomnost společnosti Linde MH ve střední Evropě s vlastními výrobními závody jako konkurenční výhodu?
V segmentu Industrial Trucks & Services skupina KION usiluje o výrobu svých strojů v blízkosti trhů, ve kterých budou prodávány. Toto platí také v Evropě s výrobními závody v Německu, Francii a České republice, kde se vyrábějí stroje Linde. V České republice jsme v září 2017 otevřeli také centrum repasí a v roce 2016 jsme spustili Regionální distribuční centrum pro náhradní díly poblíž Brna. Regionální distribuční centrum dokázalo urychlit dodávku náhradních dílů servisním technikům až o jeden den ve srovnání se standardní dodávkou z centrálního skladu. Vysoká kvalita, stejně jako rychlá a řádná služba jsou významnými konkurenčními výhodami, které pomáhají našim zákazníkům ještě více uspět v jejich podnikání.
LN 1/2018