• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Trh průmyslových nemovitostí zůstává stabilním světlým bodem

Christopher LaRue

Letošní rok je rokem změn způsobených zejména vlivem koronaviru, resp. důsledky opatření, které s ním souvisí. Mění se fungování firem i nákupní chování spotřebitelů. Tam, kde je to možné, pracují zaměstnanci z domova, výrobní a logistické firmy hledají ty nejefektivnější a nejrychlejší cesty optimalizace, aby dokázaly snížit náklady, ale zároveň udržet chod svých společností a dostát svým závazkům vůči zákazníkům, to vše ve ztížených podmínkách, ve kterých musí již deset měsíců fungovat. Navíc s nejistým výhledem do budoucna.  Jak se tato situace odráží na trhu komerčních nemovitostí, jsme se zeptali Christophera LaRue, ředitele – vedoucího oddělení průmyslových nemovitostí společnosti Savills.

 

Naposledy jsme spolu hovořili v červnu letošního roku. To bylo krátce po první vlně koronavirové pandemie, která měla konkrétně v České republice naštěstí poměrně mírný průběh.  V té době to vypadalo, že škody snad nebudou až tak velké a je zde šance na brzké zotavení. S příchodem podzimu však přišla druhá vlna, která Českou republiku zasáhla s mnohem větší intenzitou. Jaká je situace na trhu komerčních nemovitostí nyní?

Situace je taková, že lidé a firmy se poučili z první vlny a nadále se přizpůsobují.

Pro kancelářský sektor to znamenalo a stále znamená hybridní model kombinující práci doma i v kanceláři. Lidé už mnohem lépe než na jaře zvládají práci na dálku a používání technologií.

V důsledku toho zažívá kancelářský sektor těžší časy. Firmy se zbavují nebo podpronajímají nevyužívané prostory, zatímco poptávka oslabuje. Mnozí předpovídají, že až se poptávka po kancelářích obnoví, může hybridní model přetrvávat a do kanceláří se vrátí asi o 20-30 % pracovníků méně než před COVID-19, což celé této situaci nepřidá.

V maloobchodním sektoru se společnosti snažily co nejrychleji přejít na online prodej. U kamenných obchodů je kladen důraz na dodržování bezpečnostních a preventivních opatření, jako je dezinfekce, používání ochranných pomůcek a udržování čistoty prostor, aby se zákazník cítil bezpečně. Jinak lidé nakupují spíše z nutnosti než pro zábavu nebo volný čas.

Ve srovnání s ostatními sektory trh průmyslových nemovitostí zůstal stabilním světlým bodem.

Zatímco mnoho průmyslových nájemců bojuje o přežití, e-commerce (internetový obchod), logistika a související služby pomohly vyrovnat sníženou poptávku a přispěly k mírnému snížení míry neobsazenosti na 4,2 % oproti mírnému nárůstu předpokládanému na jaře.

 

Situace kolem koronaviru a souvisejících opatření donutila firmy zaměřit se ještě více na optimalizaci. Jak se to projevuje v oblasti logistických nemovitostí?

Většina společností se snaží udržet náklady pod kontrolou, aby stávající období překonaly. Nevyužívaný prostor je nabízen k podpronájmu nebo se smlouvy neprodlužují, společnosti přesouvají externí skladování interně nebo přidávají mezaninové úrovně, vše s cílem ušetřit. Společnosti, které se optimalizují pro růst, si pronajímají více prostoru, ale snaží se udržet krátkou délku pronájmu pro případ, že potřeba růstu nebude po covidu pokračovat. V neposlední řadě se vytvořila nabídka prostor pro krátkodobé pronájmy za výhodných podmínek, což umožňuje větší flexibilitu. Příkladem je i jedna z našich posledních transakcí, kdy jsme zprostředkovali krátkodobý pronájem cca 5 000 m2 skladové plochy v prostorách spol. Maurice Ward poblíž Plzně.

 

S optimalizací souvisí i širší zavádění automatizace. Firmy, které dosud váhaly, urychlily svá rozhodnutí….

Nedávno jsem četl rozhovor, kde byl citován člen řídicího výboru Světového ekonomického fóra pro práci a zaměstnanost, který řekl: „Z historie víme, že pokaždé, když jsme se nacházeli v recesi, vyšli jsme z ní s větší automatizací, a právě teď se nacházíme v matce všech recesí“, tak jsem zvědavý, jaký dopad bude mít tato krize na Českou republiku, která se při výrobě spoléhala na levnou pracovní sílu.

Již nyní však vidíme větší podíl automatizace v oblasti logistiky, balíkových služeb a internetového obchodu, neboť společnosti se zaměřují na technologie s cílem zlepšit svou přesnost, rychlost a doručovací kapacity. Změny v technologiích také vedou k automatizaci v obtížných sektorech, jako je skladování v chladu, což je oblast, která zaostává za suchým skladováním.

 

Přinesl koronavirus nějaké další trendy v oblasti komerčních nemovitostí?

V důsledku COVID-19 nabývá na významu skladování v chladu, a s covidem souvisí i změny v návycích lidí při utrácení peněz. Kromě toho nyní vzniká potřeba, která vzbudila zájem i ze strany nájemců a investorů, zlepšit chladící řetězce pro nasazení vakcín, jako je ta od spol. Pfizer, kterou je třeba skladovat při -90 °C. Další oblastí jsou datová centra, která se podle nedávné zprávy společnosti Savills dostala mezi top desítku tříd aktiv investovaných v průběhu roku 2020, a to hned po logistických a rezidenčních aktivách. S omezeními mobility v celém regionu EMEA byl zaznamenán nárůst internetového provozu v rozmezí od 35 do 90 %. Částečně to bylo způsobeno tím, že se spotřebitelé přesouvali online za nákupy, zábavou, komunikací, zdravím a fitness a vše s tím souvisejícím. Kombinace zavádění 5G a rozsáhlého využívání cloudové infrastruktury, které umožnily vládám a podnikům nadále fungovat, vedlo k obrovskému nárůstu poptávky po kapacitě datových center.

 

Zanedlouho čeká Evropskou unii a Velkou Británii brexit. Jak se tento krok podle vás promítne na trhu komerčních nemovitostí?

Pravděpodobně to bude záviset na tom, zda dojde nebo nedojde k dohodě. Pokud jde o průmysl, nepředpokládám zásadní narušení trhu průmyslových nemovitostí, když k dohodě dojde. V opačném případě to může způsobit narušení obchodu, což by mohlo mít vliv na komerční nemovitosti. Již jsme viděli jednu velkou investici belgické společnosti 3PL, investující do projektu o rozloze 40 000 metrů čtverečních ve Velké Británii, vyvolanou hrozícím brexitem. V České republice jsme zaznamenali určitou poptávku související s obavami z brexitu, která však nebyla nijak zásadní.

 

Markéta Vojáčková

22.12.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies