• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Třetí dějství dramatu COVID-19 se odehrává v Yantianu

Do jaké míry změny v globálním řetězci způsobené koronakrizí ovlivnily a dále ovlivní práci rejdařů, spedic a přístavů?

O vyjádření jsme požádali Petra Rožka, výkonného ředitele Svazu spedice a logistiky České republiky (SSL).

 

Nové propuknutí Delta (nebo indické) varianty viru COVID-19 na jihu Číny způsobilo nečekané a zatím nevídané problémy s kongescí v přístavu Yantian. Tyto problémy vylučují jakýkoli návrat k normálu pro odvětví liniové námořní dopravy v následujících měsících. Perspektiva ještě většího narušení logistických řetězců během nadcházejícího vrcholu sezóny posouvá již tak závratné sazby do stratosférické úrovně. Shanghai Containerized Freight Index (SCFI) dosáhl v pátek 11. června přes 3 700 bodů a spotové sazby nákladní dopravy ze Šanghaje do severní Evropy, Středomoří, východního pobřeží USA, do Jižní Ameriky, západní Afriky, jižní Afriky a Arabského zálivu dosahují rychle nových rekordních výšin.

Mezinárodní kontejnerové terminály Yantian International Container Terminals (YICT) fungovaly v minulých týdnech pouze na 30 % své nábřežní kapacity, co byly zavedeny omezené preventivní pracovní postupy, aby se zabránilo dalšímu šíření viru. YICT je největší kontejnerový terminál v Shenzhenu, kde všechny terminály dohromady loni odbavily 13,5 MTEU (tedy v průměru 37 000 TEU denně). Vzhledem k tomu, že se nyní v YICT používá pouze sedm poloh pro plavidla na hlavních linkách (40 – 45 % běžné kapacity), fronta plavidel z těchto linek se rychle prodlužuje a na kotvení už čeká asi sedmdesát lodí. Očekává se zdržení až 16 dní, což značně narušuje jízdní řády a ovlivňuje 19 hlavních linek. Všichni velcí námořní dopravci začali vynechávat obsluhu Yantianu (to se týká desítek konkrétních plaveb) a například Maersk již v červnu vyškrtl všechna naplutí Yantianu z rozpisu osmi svých linkových spojů.

Kongesci v Yantianu lze považovat za začátek již třetího dějství v dramatu COVID-19. První jednání začalo vypuknutím epidemie počátkem roku 2020 v Číně, které vedlo k uzavření čínských továren. Když se virus dostal do západního světa, poptávka odtud po zboží (a přepravách) výrazně poklesla. Masivní rušení odjezdů a pozastavení celých smyček od dubna 2020 zabránilo okamžitému zhroucení sazeb nákladní dopravy.

Druhé jednání dramatu COVID-19 se ukázalo být pro dopravce příjemným překvapením, protože zvýšený elektronický obchod a poptávka po hygienických výrobcích spotřebního zboží vyústily v obrovský nárůst poptávky po dopravních službách. Tato poptávka se poprvé projevila na Transpacifickém poli v polovině roku a poté na Asii – Evropě od 3. čtvrtletí. Rozmach objemu přepravy v kombinaci s problematikou pracovní síly v karanténě vyústil v přetížení přístavů, které trpí velkou kapacitou naplouvajícího loďstva. To následně posunulo spotové sazby za přepravu na rekordní úroveň.

První čtvrtletí letošního roku se podle všeho stalo bodem obratu, protože sazby na trasách mezi východem a západem začaly klesat. Nicméně překážka v Suezském průplavu v posledním březnovém týdnu přinesla překvapivý konec druhého dějství, protože byly přerušeny jízdní řády a sazby začaly opět stoupat. Třetí dějství tragédie COVID-19 začíná opakovaně novými případy COVID-19 v Číně, ale tam srovnání končí. Dopravci se stále potýkají s nedostatkem lodí a vybavení a nemají žádnou rezervu, aby se vyrovnali s ještě větším přetížením nebo s nejvyšším objemem objednávek. Je zřejmé, že kongesce v Yantianu způsobí ještě větší chaos než obstrukce Suezu, protože bude zasaženo mnohem více lodí. Suezský průplav byl uzavřen jen na 6,5 dne, zatímco v Yantianu je konec zatím v nedohlednu kvůli provozním problémům.

Druhým obrovským rozdílem mezi dneškem a počátkem roku 2020 jsou pak spotové úrovně sazeb nákladní dopravy. V relaci Shanghai – severní Evropa činily začátkem června průměrné sazby více než 12 700 USD/FEU oproti 2 000 USD v lednu 2020 a v červenci možná dojde k přiblížení se k hranici 20 000 USD/FEU.

 

Petr Rožek

výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky České republiky (SSL)

9.7.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies