• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Trendy ve správě flotil směřují k digitalizaci

Lukáš Ondráček, ředitel DKV Euro Service pro Českou a Slovenskou republiku

Se zvyšujícím se provozem na silnicích a rozšiřujícími se flotilami firemních aut na jedné straně, se hledají úspory a zjednodušení fungování těchto flotil na straně druhé. Od dob, kdy se dalo tankovací kartou „pouze“ zaplatit palivo z firemního účtu, se funkčnost karet velmi rozšířila. Co vše dnes tankovací karty zákazníkům nabízí? Jaký je o ně zájem? A jak tento nástroj usnadnil práci dopravců v době koronakrize? Odpovědi na tyto a další otázky nám poskytl Lukáš Ondráček, ředitel DKV Euro Service pro Českou a Slovenskou republiku, jehož život je s auty a technikou spojen již od studentských let.

Tankovací karty jsou na trhu již dlouhou řadu let. Od jejich zavedení se však nabídka a jejich funkčnost rozšířila. Jaký je aktuálně zájem a očekávání ze strany zákazníků?

Zájem o tankovací karty mezi dopravci neustále roste. Stejně tak se pravidelně zvyšuje i počet karet, které máme v Evropě v oběhu, meziročně řádově v desítkách až stovkách tisíc. Tankovací karty se staly v podstatě univerzálním platidlem, jímž je možné hradit nejen tankování, ale také mýto, poplatky za tunely či mosty nebo parkování a servisní poplatky. Zákazníci očekávají, že dostanou všechny výdaje na jedné faktuře, případně si integrují transakční data přímo do firemních účetních aplikací. Bonusem pro ně je prodloužená splatnost faktur a vyřešená DPH nebo spotřební daň. V poslední době vidíme zvyšující se zájem o online nástroje pro plánování, správu a kontrolu vozového parku nebo vyhodnocování nákladů.

 

Nakolik jsou tankovací karty bezpečné a jak lze zabránit jejich zneužití?

Nástrojů na zajištění bezpečnosti karet je celá řada. Základem je přizpůsobit karty flotilám nebo jednotlivým vozidlům. To lze pomocí nastavení limitů na kartách podle skutečné spotřeby včetně upozornění při pokusu o překročení zadaných hodnot. Pro kontrolu tankování lze využít i telematické nástroje. V tomto případě je zapotřebí propojení telemetrických funkcí s tankovacími kartami. Díky sběru dat z karet a sledování pohybu vozidel v reálném čase získají správci vozových parků neustálý přehled o spotřebě a všech transakcích jednotlivých vozidel bez nutných manuálních kroků ještě před vyúčtováním. Systém je zároveň upozorní na neplánovaná tankování nebo tankování mimo trasu. Ale i přes všechna možná bezpečnostní opatření nesmíme zapomínat na osvětu mezi řidiči. PIN přilepený nebo napsaný na kartě je stále častým nešvarem. Proto je třeba, aby měli řidiči pevně zažitá bezpečnostní pravidla.

 

Zejména na začátku koronavirové pandemie začátkem jara loňského roku byla situace pro dopravce velmi náročná. Následně se stanovila určitá pravidla pro přeshraniční cesty. Ne vždy však vše fungovalo tak, jak mělo, a docházelo ke komplikacím. Jaká je situace nyní? A v čem vaše služby ulehčily dopravcům pohyb po Evropě?

Loňské jaro bylo pro dopravce velkou zatěžkávací zkouškou. Objem tankování se v té době snížil podle našich čísel v Česku téměř o třetinu a na předkrizovou úroveň se vrátil až začátkem prázdnin. Výrazněji se krize projevila například na Slovensku, kde se objemy tankování propadly až o 42 procent, ještě koncem července byly pouze na 81 procentech a na předkrizovou úroveň se zatím nevrátily. Dopravci, kteří podnikali v postižených oborech, ztratili zakázky a jen ztěžka si hledali nové. Velkou výhodu měli velcí dopravci, kteří pokrývali část přeprav externími dodavateli, což jim umožnilo přizpůsobit flotilu aktuální poptávce. Výhodu měli i ti, kteří se poučili z minulé krize, a podařilo se jim vytvořit portfolio z různých komodit. Ale vyhráno neměli nebo stále nemají ani firmy, které zakázky mají. Dostávají se totiž kvůli prodloužení splatností faktur do druhotné platební neschopnosti. Těch, kteří mají pro tuto situaci řešení, podnikají v krizí nepostiženém oboru a navíc dokážou i v této krušné době expandovat, je jen minimum. 

Od začátku koronakrize jsme se zaměřovali na individuální přístup a se zákazníky jsme jednotlivě řešili jejich situaci. Zároveň jsme se více zaměřili na poradenství a pravidelně jsme se snažili je informovat o všech omezeních v Evropě a opatřeních na podporu likvidity. Řidičům na cestách pomáhaly bezhotovostní platby především za tankování a mýto. Během pandemie se nám podařilo rozšířit možnosti plateb jednou palubní jednotkou na devět zemí, což výrazně zjednodušilo složitý přejezd hranic a platby mýta. Co se týká aktuální situace, věříme, že se již brzy vše vrátí do normálu a dopravce nebudou na cestách trápit žádná omezení.

 

Trendem současnosti je digitalizace. Její potřeba se ještě více ukázala právě během koronavirové pandemie. Jak je tomu s digitalizací ve správě vozových parků?

Při správě vozových parků výrazně pomáhají telematické nástroje. Dispečeři potřebují sledovat pohyb vozidel v reálném čase, plánovat trasy ideálně v mapách určených pro nákladní auta a monitorujících aktuální dopravní situaci a zároveň mít přehled o tankování. Díky upozorněním mohou řešit nečekané události, jako jsou překračování doby řízení, neobvyklé délky zastávek, blížící se servisní intervaly, neplánovaná tankování nebo tankování mimo trasu. Aktuální GPS souřadnice vozidel mohou sdílet i s koncovými zákazníky, kteří tak mají neustále přehled o tom, kdy náklad dorazí do cíle. V dnešní době nejrůznějších dopravních omezení je to velmi ceněná funkce. S pomocí těchto nástrojů je zároveň možné výrazně snížit administrativu. Některé systémy umožňují například automaticky stahovat a archivovat data z tachografů, takže je mají dispečeři kdykoliv k dispozici a nemusí je nahrávat z jednotlivých vozů. Tím splní zákonnou povinnost a zároveň ušetří administrativní náklady.

 

V současné době je kladen velký důraz na udržitelnost a snižování uhlíkové stopy. DKV nabízí klientům tzv. klimaticky neutrální kartu. Co si pod tímto pojmem můžeme představit?

V oblasti bezhotovostní úhrady pohonných hmot se neomezujeme pouze na naftu nebo benzin. S kartou DKV lze hradit dobíjení elektrovozů a další alternativní paliva. Našim ekologicky smýšlejícím zákazníkům navíc umožňujeme kompenzaci emisí CO₂. Již před lety jsme naši nabídku rozšířili o tankovací kartu DKV Card Climate, která umožňuje klimaticky neutrální provoz. Při placení touto kartou investují zákazníci z každého litru paliva předem danou částku do certifikovaných projektů na ochranu klimatu. Firma je tak schopná velmi rychlým a jednoduchým způsobem vyřešit své snahy o snížení uhlíkové stopy.

 

Od studií je váš život spojen s dopravou a automotive. Je automobilismus a cestování také vaším koníčkem, nebo jste obrazně řečeno rád, když „zavřete dveře kanceláře“ a od aut všeho druhu si můžete odpočinout?

Auta a technika mě zajímají, mimo to mám ale řadu dalších koníčků. Kromě výletů s rodinou a cestování obecně je mojí velkou vášní cyklistika. Mám za sebou řadu dobrodružných výletů na horském kole. Oblíbil jsem si například projekt Stoneman, za kterým stojí bývalý rakouský profesionální cyklista a biker Roland Stauder. Stoneman se jezdí na pěti místech v Evropě. Jedním z nich je Miriquidi v Krušných horách. Trasa je dlouhá 162 kilometrů, prochází Českem a Německem přes devět vrcholů Krušných hor s celkovým převýšením 4 400 výškových metrů. Trasu je možné absolvovat od tří do jednoho dne. Již třikrát se mi podařilo trasu dokončit během jednoho dne. Celá trasa mi trvá zhruba 18–20 hodin, během kterých si člověk nejen sáhne na dno, ale často řeší i různé defekty. Stejný projekt jsem absolvoval také v Dolomitech. Tuto oblast mám rád, jezdím tam již řadu let. Kromě kola mě baví také běžky, například Jizerskou padesátku jsme si s bratrem prodloužili na 100 kilometrů. Jeli jsme to od pěti ráno do deseti večer. Stejnou trasu, ale pro změnu čtyřikrát za sebou, jsme ujeli na horských kolech. Začínali a končili jsme s čelovkami. Člověk jde úplně na dřeň, vrátí se absolutně vyčerpaný. Říká si, že už nikdy, ale pak přijde další výzva a jdu do toho nanovo.  

 

Lukáš Ondráček (41) se stal ředitelem české a slovenské pobočky DKV Euro Service koncem roku 2018. Předtím působil od roku 2004 ve společnosti Trost Auto Service Technik, kde byl v roce 2011 jmenován výkonným ředitelem a odpovídal za úspěšný rozvoj velkoobchodu náhradních dílů pro nákladní a osobní vozy u více než 2 000 zákazníků v ČR. Ve společnosti začínal na pozici specialisty na diagnostiku a vybavení autoservisů. Ve vedení pobočky DKV je zodpovědný za další navyšování tržního podílu a úspěšný vstup mezi fleetové zákazníky. Je absolventem České zemědělské univerzity v Praze, obor silniční doprava. Lukáš Ondráček je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase se věnuje rodině, cestování a sportu.

 

LN

7.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies