• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Ti neschopní ať zkrachují … ?

ilustrační foto Pixabay

Ve světle výročí 17. listopadu, které letos podobně jako řada jiných významných událostí spíš jen tak prolétlo virtuálním prostorem, asi není od věci krátké zamyšlení nad tím, jakou cestu urazila za těch jednatřicet let česká logistika. Dokáže jedna pandemie v našich podmínkách rozvrátit to, co jsme přes 30 let budovali? Jak silný má základ a je po třech dekádách vývoje dost robustní, aby jako platná součást evropského a globálního dodavatelského řetězce obstála? A pokud ano, co je za jejím úspěchem? Je to způsobeno tím, že její infrastruktura je díky změnám v roce 1989 mladší a modernější než ty v západoevropských zemích? Nebo díky tvořivosti a invenci českých lidí, kteří si dokážou poradit v každé situaci …? Příčin je jistě celá řada, ale právě invence našich lidí, schopnost rychle se učit nové věci a ochota přizpůsobit se individuálním požadavkům i těch nejnáročnějších zákazníků patřily v minulosti vždycky k těm klíčovým. Ty nám pomáhaly překonat počáteční nekonkurenceschopnost postsocialistických podniků i nepřipravenost většiny lidí na vstup do drsného světa kapitalismu. Postupně se ale podařilo prvotní handicap smazat a v mnohém zavedené konkurenty předstihnout.

Flotily našich dopravců patří s ohledem na jejich kvalitu a dopad na životní prostředí jednoznačně k těm nejlepším, stejně tak je prvotřídní i nabídka moderních výrobních a skladových kapacit, skladových technologií a celé řady dalších součástí především privátní logistické infrastruktury. Jedna z důležitých věcí, která se našim firmám nedaří, je dosahování jinde obvyklé míry ziskovosti. To, co dříve bylo důsledkem nedostatečné důvěry západoevropských zákazníků v kvalitu služeb našich firem, je dnes bohužel odrazem špatné politiky státu, který je nucen své rozmařilé hospodaření kompenzovat tlakem na osvědčené plátce daní a všemožných odvodů. Většina firem, které jsou dnes díky platným omezením vlády na hranici svých finančních možností, hospodařila až do letošního března s dobrými výsledky. Neměly a díky politice českého státu ani nemohly mít dostatečné rezervy, se kterými by byly schopny současnou krizi bez větších obtíží přestát. A namísto vstřícného gesta jim dnes ten samý stát – navíc například ústy vlastního prezidenta a vzápětí i významného odborového leadera – bez uzardění říká, že jsou-li neschopní, či je-li jich mnoho, bude lepší, když zkrachují.

Jakkoliv celkově je kvalita našeho života dnes dozajista mnohonásobně vyšší než ta před jednatřiceti lety, právě chování státu k firmám, které jej významně financují, je velmi špatnou vizitkou, na kterou je pyšný asi jen málokdo …

 

Miroslav Rumler

19.11.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies