„Prudký odliv pracovníků způsobí problémy ve firmách a samozřejmě také v nemocnicích a dalších institucích. Jako zaměstnavatelům se nám nelíbí, že přijímaná opatření jsou pro lidi i pro firmy nepřehledná a že se neřeší systematicky jejich ekonomické dopady. Lidé mají jediný pracovní den, aby se na ně připravili,“ komentuje způsob vydávání vládních opatření prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a doplňuje: „Stejným způsobem vydala vláda i svoje poslední opatření. V pondělí v noci vyhlásila, že od středy budou zavřené školy. Rodiče nemají šanci si za jeden den zajistit hlídání. Pokud děti představují tak velké epidemiologické riziko, jak vláda uvádí, rodiče nemohou v případě nouze využívat ani prarodičů a dalších příbuzných, kteří patří do rizikových skupin.“
ZAVŘENÍ ŠKOL ZPŮSOBÍ PRUDKÝ NEDOSTATEK ZAMĚSTNANCŮ
Svaz průmyslu už od června upozorňoval vládu, že na další zavření škol a možný lockdown je potřeba se kvalitně připravit. „V pondělí na tripartitě s námi vláda diskutovala, že chce uzavřít školy, ale nedala nám žádný reálný výhled, co bude po 3. listopadu, kdy v Česku končí nouzový stav a kdy by mělo skončit i uzavření škol,“ komentuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. „Už v červnu jsme vyzvali vládu, aby připravila školy jak vybavením, tak připojením na distanční výuku při dalším případném lockdownu. Tehdy nám bylo řečeno, že se na tom pracuje. Výsledkem je, že jsme ve stejné situaci jako na jaře,“ dodává.
V zářijovém průzkumu, který Svaz průmyslu a dopravy provedl mezi svými členy už před zavřením škol, třetina firem uvedla, že výpadek docházky kvůli koronaviru může ohrozit jejich výrobu. Jde především o malé a střední firmy. Tuto obavu uvádějí např. firmy z chemického průmyslu a slévárny. Během jarního nouzového stavu uvádělo 50 % firem, že část jejich zaměstnanců přecházela na ošetřovné kvůli péči o dítě z důvodu uzavření škol.
„Ve firmách pozorujeme, že opatření způsobují i něco, co bychom nazvali sociálním neklidem. Bezdětní zaměstnanci jsou rozzlobení, že jejich kolegové zůstávají doma na ošetřovném a oni mnohdy musí odvádět práci i za ně. Na jaře všichni napnuli veškeré síly. Pokud by se měla situace opakovat nebo trvat ještě déle, než vláda avizuje, mají reálné obavy, že to nezvládnou,“ vysvětluje situaci ve firmách Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Problémy budou mít i restaurace a zejména provozy velkých podniků, které jsou závislé na přítomnosti zaměstnanců na pracovišti a nemohou využít home office. Pro oblast HOREKA je nyní klíčová pomoc s likviditou, tedy nájmy, mzdami a garancemi na úvěry. Ztráta některých podniků je až 200 milionů korun týdně.
Svaz průmyslu a dopravy postrádá jednotlivé scénáře a přehled možných opatření pro ně. Požadoval ho už v létě. Ani na tripartitě vláda nepředstavila konkrétní čísla a epidemiologické modely, na základě kterých nejnovější opatření přijala.
„Chápeme, že nyní je situace velice vážná. Opakovaně ale upozorňujeme, že když vláda přijímá plošná opatření nebo opatření s dopadem na omezení výroby, musí zároveň přijít s kompenzačními programy pro postižené firmy. Je špatně, že některé i déle připravované kompenzační programy zatím stále nejsou schváleny, jako jsou například mimořádně zrychlené odpisy,“ uzavírá Jaroslav Hanák.
Zdroj: Svazu průmyslu a dopravy ČR