• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR varuje, že uzavření obchodů na Velký pátek zvýší koncentraci lidí o více než polovinu

Ilustrační foto | E15.cz

SOCR ČR apeluje na vládu České republiky, aby urychleně změnila nařízení týkající se plošného uzavření obchodů na Velký pátek.  Zákaz prodeje jde zcela proti logice snižovat koncentraci lidí a jejich mobilitu. Podle odhadů SOCR ČR vzroste počet zákazníků v obchodech ve čtvrtek o 70–80 % a v sobotu a v neděli o 40–50 %.

 

„Vláda tvrdí, že základem boje proti koronaviru je omezování kontaktů mezi lidmi, ale svým rozhodováním činí přesný opak. Ministr Blatný včera na vládě odmítl změnit zákaz otevření obchodů na velikonoční pátek. Potvrdil tak, že skutečnou strategií vlády je promoření obyvatel, protože zejména ve čtvrtek dojde k masivnímu navýšení počtu lidí v obchodech,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Nařízení uzavřít prodejny na Velký pátek patří mezi podobně nesmyslná opatření, jako bylo uzavření závodních jídelen nebo zákaz prodeje kávy do kelímku. Podle zákona o prodejní době je Velký pátek svátkem, kdy má být obchod otevřen. Zavřeno musí mít obchodníci až na Velikonoční pondělí.“

Od začátku pandemie obchodníci investovali do nejrůznějších hygienických opatření přes 7 miliard korun. Bez ohledu na další postup vlády v souvislosti s řešením koronavirové krize garantují i nadále zajištění bezpečného prodejního prostředí pro své zákazníky i zaměstnance s využitím Pandemického plánu retailu, který byl vytvořen již loni v létě a na základě kterého obchody udržují bezpečnost a jasná pravidla. V rámci březnového plošného testování zaměstnanců obchodu mělo pozitivní test méně než 0,5 % z nich. Bezpečnost prodejen potvrdila i nedávná nezávislá analýza profesora Omara Šerého z Masarykovy univerzity, která neodhalila přítomnost koronaviru v obchodních centrech ani v jednom případě.

Uveřejňujeme v celém znění i výzvu vládě adresovanou premiérovi, ministru zdravotnictví, ministru průmyslu a obchodu a ministru zemědělství.

 

VÝZVA VLÁDĚ - OTEVÍRACÍ DOBA NA VELIKONOCE

Vážený pane premiére, vážení páni ministři,

Velikonoce jsou jedny z nejvýznamnějších svátků v roce, jejichž symbolem jsou i bohaté stoly plné jídla a nápojů. Není proto překvapením, že pro obchod představují zvýšené nároky jak z pohledu počtu zákazníků, tak i velikosti nákupů a doby, kterou tam naši občané stráví. Jedním z důležitých nástrojů boje proti epidemii koronaviru je přitom právě omezování kontaktů mezi lidmi. A na tento problém si vás ještě jednou dovoluji upozornit.

Aktuální režimová opatření pro boj s koronavirem totiž zakazují prodej veškerého maloobchodního zboží, bez ohledu na velikost prodejny, a to jak během Velkého pátku, tak i Velikonočního pondělí. Tento stav vytváří reálné riziko výrazného zvýšení počtu nakupujících ve čtvrtek a následně během víkendu, a tudíž zhoršení epidemiologické situace. Na tento fakt již reagovala v posledních dnech i vláda Spolkové republiky Německo, jež prodej během Velkého pátku umožnila.

Dovoluji si vás proto tímto otevřeným dopisem požádat, abyste ještě jednou zvážili možnost změny opatření a předešli tak všem rizikům, které s tím souvisí. Obchody jsou připravené poskytnout maximální součinnost a zákazníky o této změně neprodleně informovat. Jsem přesvědčen, že vaše rozhodnutí významně přispěje k ochraně občanů České republiky a zkrátí dobu řešení akutní situace, v níž se nacházíme.

Věřím, že svým rozhodnutím v době, kdy jsou lidé omezeni v možnostech cestovat a navštěvovat se, symbolicky přispějete ke zmírnění napětí, které ve společnosti v souvislosti s krizí panuje.

S úctou

Tomáš Prouza

 

Zdroj: Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

30.3.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies