• LogisticNEWS
  O čem se mluví

Staropramen digitalizoval své skladové procesy pomocí řešení ZetesMedea

Ilustrační foto | ZETES

Pivovary Staropramen s.r.o. (člen skupiny Molson Coors Brewing Company) je druhým největším výrobcem piva v České republice. Má 15,6% podíl na domácím trhu a je druhým největším vývozcem českého piva. Své značky piva, Staropramen a Braník, nabízí ve více než 35 zemích po celém světě. Do portfolia této skupiny také patří mezinárodní značky jako Stella Artois, Hoegaarden a Leffe.

 

Cíl

Řešení

Výsledek

 • Zvýšení bezpečnosti práce a snížení rizika pracovních úrazů
 • Zvýšení přesnosti nakládky
 • Snížení počtu chybných dodávek
 • Zkrácení doby zpracování dodávky pro zákazníky
 • Zrychlení procesu nakládky
 • Systém ověřování nakládky ZetesMedea
 • Kamerová technologie ImageID
 • Databáze auditních záznamů ImageBank v reálném čase
 • Plná návratnost investice během 12 měsíců
 • Vizuální doklad nakládky a stavu dodávky
 • Minimalizace chybných dodávek
 • Vyšší spokojenost zákazníků

Efektivní kontrola nakládky

Staropramen pečlivě dodržuje přísné standardy bezpečnosti. Dříve byl proces ověřování nakládky vozidel namáhavý a časově náročný. Před nakládkou musely být palety převezeny do výstupní oblasti a bylo nutné je ručně naskenovat. Operátoři vysokozdvižných vozíků museli vždy vystoupit z kabiny na rušnou expediční plochu, kde hrozilo nebezpečí vážných úrazů při od provozu ostatních vysokozdvižných vozíků. „Rychle se potvrdilo, že ověřování nakládky ZetesMedea je ideální volbou. Toto řešení umožňuje operátorům zůstávat ve vysokozdvižných vozících, protože dokáže automaticky zkontrolovat zboží během jeho přesunu přes brány nakládkového doku,“ říká Matouš Kos, Warehouse Logistics Assets Manager ve společnosti Pivovary Staropramen.

Ověřování nakládky pomocí technologie Image ID

Po zvážení alternativních přístupů společnost Staropramen vyhodnotila, že pro její účely je nejvhodnější a nejpraktičtější ověřování nakládky pomocí řešení ZetesMedea využívajícího technologii ImageID Vision. Toto automatizované řešení pomocí kamerového snímání dat Zetes ImageID rychle detekuje a dekóduje etikety na paletách při průjezdu vysokozdvižných vozíků bránou. Řešení je integrováno se systémem WMS a pomocí specializovaných kamer instalovaných na všech branách okamžitě přečte paletové etikety a porovná je s informacemi o dodávce. Případné nesrovnalosti jsou okamžitě odhaleny a obsluha dostane signál „go/no go“. Současně pořídí snímek každé palety, nosiče či bedny a uloží jej do vyhrazené obrazové databáze, kde slouží jako nevyvratitelný důkaz o správnosti dodávky a jejím stavu v okamžiku odeslání.

Implementace začala v roce 2017 úvodním pilotním projektem pro dvě brány a po vyladění procesu bylo toto řešení rozšířeno na všech 5 nakládkových doků. Každý obsluhují dvě nebo jedna kamera na straně pro čtení etiket na paletách a každý vysokozdvižný vozík je vybaven terminálem, pomocí kterého obsluha vybírá požadovaný dodací list.

Snadno použitelné řešení

Společnost Staropramen je s řešením ověřování nakládky ZetesMedea velmi spokojena. „Hledali jsme jednoduchý a promyšlený systém, který by nám umožnil mít pod kontrolou celý proces skenování. Řešení ZetesMedea splnilo naše očekávání díky velmi snadnému použití. Operátoři nyní mohou snadno a bezpečně nakládat naskenované zboží na nákladní vozy a nové řešení si velmi chválí,“ říká Matouš Kos, manažer skladu ve společnosti Pivovary Staropramen.

 

Logo Staropramen„Od nasazení řešení ZetesMedea pro ověřování nakládky dokáže Staropramen zpracovat objednávky k expedici s téměř 100 % přesností.“

Matouš Kos, Warehouse Logistics Assets Manager ve společnosti Pivovary Staropramen.

 

Výhody

„Od nasazení řešení ZetesMedea pro ověřování nakládky dokáže Staropramen zpracovat objednávky k expedici s téměř 100 % přesností,“ říká Matouš Kos. „Zvažujeme, jak bychom mohli toto řešení rozšířit i na naše další sklady a pokračovat ve vylepšování procesů a pomocí systému WMS přímo na vysokozdvižném vozíku dále zjednodušit zpracování dokumentace.“

Kromě vyloučení chyb došlo i ke zvýšení efektivity. Operátoři nyní mohou pracovat na nakládce více vozů najednou a mají přehled o tom, co již bylo naloženo, takže nehrozí potenciální riziko duplikování stejné objednávky. Další výhodou je, že Staropramen může flexibilněji využívat pracovníky skladu a přidělovat je podle denních priorit.

„Zvýšili jsme efektivitu skenování na více než 99 %. Kromě toho jsme podstatně zkrátili dobu nakládky a zvýšili jsme bezpečnost práce, protože jsme eliminovali riziko závažných pracovních úrazů“ dodává Matouš Kos.

Když společnost Staropramen původně plánovala tento projekt, očekávala plnou návratnost investice do dvou let. Na základě působivých úvodních výsledků nyní svoji prognózu upravila na 12 měsíců. „Naší hlavní prioritou bylo vyřešit potíže, které jsme měli se skenováním. Nakonec jsme si vybrali společnost Zetes, protože její řešení a obchodní nabídka byly nejlepší na trhu. Společně spolupracujeme od roku 2017 a vždy dokázali vyřešit všechny náročné otázky,“ říká Matouš Kos.

 

Zdroj: ZETES

25.2.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies