• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Společnost Zetes pomáhá v boji proti nelegálním zdrojům tabákových výrobků

Společnost Zetes pomáhá v boji proti nelegálním zdrojům tabákových výrobků

Přední výrobci tabákových produktů spolupracují se společností Zetes na tom, aby jejich dodavatelské řetězce plnily novou směrnici TPD (Tobacco Products Directive) a pomáhaly potírat nelegální obchody.

Nová směrnice TPD (2014/40/EU), která začne v plném rozsahu platit 20. května 2019, upravuje výrobu, balení a prodej tabákových produktů. Cílem je potírání nelegálního obchodu za účelem ochrany zdraví obyvatel a zajištění řádného výběru daní díky zavedení povinné plné dohledatelnosti tabákových produktů. Aby splnily nové předpisy, spolupracují přední výrobci tabákových výrobků se společností Zetes na zajištění dohledatelnosti produktů v celém rozsahu dodavatelského řetězce. Mezi ně patří například šest předních belgických tabákových firem – CTS, Flandria, Nollet, Notebaert, Stubbe a Twist Tobacco.
Podle směrnice TPD musí výrobci tabákových produktů povinně označit každý produkt jedinečným identifikačním kódem (serializace) a ukládat tyto identifikátory v soukromém registru s napojením na evropský registr. Ostatní ekonomické subjekty (velkoobchody, distributoři, poskytovatelé logistických služeb a maloobchody) musí registrovat pohyby těchto balení v dodavatelském řetězci a zasílat relevantní informace do evropského centra (router). Tato data pak budou k dispozici příslušným úřadům v zemích EU a Evropské komisi a umožní snazší kontrolu původu produktů.
Firmy budou muset upravit své procesy a implementovat technologická řešení pro splnění tohoto předpisu. Výrobci mohou využít Řešení TPD Zetes zajišťující identifikaci balení a produktů, což je nutná podmínka pro dohledatelnost a procesy serializace a agregace (zpracování dat v centrálním registru).
Velkoobchody, distributoři a maloobchody potřebují řešení TPD pro záznam a sdílení jedinečných identifikačních kódů spolu s prodejními daty, které společně identifikují transakci a jejího příjemce.
Olivier Frère, specialista na dohledatelnost ve společnosti Zetes, říká: „Jsme hrdí na to, že stojíme v čele při zajištění bezpečnosti a integrity evropských dodavatelských řetězců v celé řadě odvětví. Podpora tabákových firem, velkoobchodů a maloobchodů při potírání nelegálních obchodů je naším dalším krokem.“
Cédric Santelé, ředitel firmy CTS Tobacco, komentuje: „Zkušenosti společnosti Zetes v oboru serializace a dohledatelnosti jsou velkou výhodou při implementaci podobných projektů na zajištění plnění předpisů. Nyní jsme si jistí, že naše firma plní všechny požadavky nové legislativy.“

 

Zdroj: ZETES

9.5.2019

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies