• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Speciální vědecká zásilka: DB Schenker přepravil kostru dinosaura

ilustrační foto

Unikátní prehistorický náklad přepravila logistická společnost DB Schenker. Kosti dlouhokrkého dinosaura byly ze švýcarského muzea Sauriermuseum Aathal přepraveny do preparační laboratoře kolegů v Oertijdmuseum Boxtel v Nizozemí.

Zde bude několik tisíc dílů kostry diplodoka, která nese jméno Aurora, složeno a vystaveno v životní velikosti. Vědci předpokládají, že půjde o nejkompletnější exemplář diplodoka v Nizozemí, a dokonce může jít o dosud neznámý druh.

 

„Jsme pyšní na to, že můžeme tento vědecký projekt podpořit naším logistickým know-how a umožnit tak veřejnosti vidět tohoto ohromujícího dinosaura v muzeu. Fosilie jsou náchylné na sluneční záření a otřesy, proto jsme zásilku přepravovali se zvláštní péčí,“ říká Nicole Biesheuvel, viceprezidentka pro eventovou, veletržní a speciální logistiku v DB Schenker Benelux.

 

Experti z Oertijdmusea odhadují stáří dinosaura na více než 150 milionů let. Poskládaná kostra bude měřit 7-8 metrů a na délku bude mít 16 metrů. Většinu exponátu budou tvořit skutečné dinosauří kosti. Chybějící části budou nahrazeny syntetickými replikami. Několik let teď potrvá opatrné vyjmutí 80-90 kostí z kamene. Na tomto časově náročném úkolu se podílí šedesátka vyškolených dobrovolníků a studentů geologie.

 

„Nejsme si jisti, o který druh z rodiny diplodoků přesně jde. Tyto kosti jsou o mnoho starší než ty, které běžně nacházíme, tudíž může jít o úplně nový druh. Zvolili jsme DB Schenker, protože jsme potřebovali logistického experta, který přepravě bude věnovat s maximální péči,“ říká Jonathan Wallaard, kurátor Oertijdmusea Boxtel.

 

Za svého života tento býložravý gigant vážil 10-12 tun. Jeho fosilie byly nalezeny v 90. letech ve americkém státě Wyoming. Švýcarské muzeum fosilii pojmenovalo Aurora. Druhá fosilie nesoucí jméno Kirby je také v péči vědců v Boxtelu a po dokončení příprav na výstavu by mohl mít na délku až 20 metrů. Před několika lety byl také společností DB Schenker přepraven do nizozemského výzkumného zařízení. Pohlaví obou dinosaurů je stále neznámé.

 

„Přesně o tomhle je speciální logistika. Ať už se jedná o stěhování celé továrny, přepravu komponentů pro letecký výzkum nebo transport unikátního muzejního exempláře – DB Schenker tyto nestandardní přepravy zvládne,“ dodává Nicole Biesheuvel.

 

„Každý druh dinosaura je unikátní a každý jedinec může vědcům hodně říct. Poznávání minulosti ovlivňuje naši schopnost rozumět budoucnosti. Pokud tedy dokážeme lépe pochopit vyhynutí minulých druhů, může nám to pomoci v ochraně biodiverzity v současnosti,“ vysvětluje paleontolog Jonathan Wallaard.

 

Diplodokus Kirby bude vystaven v Oertijdmuseu Boxtel v roce 2022, Přípravy na výstavu Aurory budou pravděpodobně dokončeny v roce 2024.

 

Video o zajímavé přepravě na: https://www.youtube.com/watch?v=IbRRGsdEVfE

 

Zdroj: Ogilvy

19.5.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies