• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Sněmovní hospodářský výbor: Stát by měl pomoci Smartwings

foto: Smartwings

Ministerstvo dopravy by mělo podle sněmovního hospodářského výboru připravit podporu společností podnikajících v hromadné dopravě. Členové výboru se na tom usnesli po debatě o případné státní pomoci letecké společnosti Smartwings. K takovému postupu se přiklání ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Výbor si od něho vyžádal také rozbor situace v letecké dopravě v souvislosti s epidemií nového koronaviru.

 

„Velké společnosti z oboru dopravy by měly mít možnost čerpat záruky, jako čerpají všechny ostatní společnosti,“ míní Havlíček a připouští, že jde o jednotky firem. Nástroj pro dopravní společnosti podle něj ale neexistuje. Hospodářský výbor požádal ministerstvo dopravy o „hledání systémových řešení pro umožnění státních podpor a záruk subjektům podnikajících v hromadné dopravě“.

Ředitel Smartwings Roman Vik před členy výboru zopakoval, že měsíční obraty společnosti klesly ze dvou miliard až 2,5 miliardy korun měsíčně na 18 až 20 milionů korun. „Pomoc v okolních evropských státech aerolinkám přichází. I kdybychom přežili bez pomoci, nemůžeme konkurovat společnostem, které pomoc dostaly,“ upozorňuje.

 

Aerolinky podle Vika potřebují 1,6 miliardy

Společnost Smartwings, která ovládá ČSA, chtěla podle Vika od začátku požádat o záruku nebo půjčku, případný vstup státu označil za krajní mez. „Debata se zřejmě rozvinula, protože neexistuje žádný program, do kterého by se firma tohoto formátu byla schopna vejít,“ uvažuje.

Letecká firma by podle studie potřebovala celkově asi 1,6 miliardy korun, řekl poslancům Vik. Čeští akcionáři podle něho přispěli 700 miliony korun. „Čekáme na ostatní akcionáře a čekáme samozřejmě na stát,“ dodává.

Smartwings patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.

 

Zdroj: ČT24 a ČTK

25.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies