• LogisticNEWS
    O čem se mluví

ŠKODA AUTO podala v roce 2019 nejvíce patentových přihlášek ze všech firem v ČR

Osvětlené zámky bezpečnostních pásů, které si ŠKODA AUTO ochránila užitným vzorem, usnadňují jejich zapnutí cestujícím s vadou zraku nebo za snížené viditelnosti.
  • Inovativnost: Počet patentových přihlášek ŠKODA AUTO se každý rok zvyšuje
  • Ochrana práv: Patentování inovativních řešení patří k filozofii ŠKODA AUTO, společnost tak chrání své duševní vlastnictví
  • Technická kompetence: většina patentů pochází z technického vývoje a z výroby ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami. Počet podaných přihlášek ve ŠKODA AUTO přitom každoročně roste. Mnohé z těchto inovací pak najdou cestu až do sériových automobilů české značky.


ŠKODA AUTO požádala minulý rok o ochranu u 94 inovací, což je více než dvakrát tolik oproti roku 2017. To automobilku staví na vrchol žebříčku mezi firmami v České republice. V absolutním pořadí pak na druhé místo, a to za ČVUT v Praze.


Inovace ve ŠKODA AUTO pocházejí z různých oblastí firmy – většinou je vytvořily týmy z technického vývoje a z výroby. Automobilka tak počet udělených patentů a zapsaných užitných vzorů dále navyšuje a upevňuje svou pozici technologického leadera země.


Christian Strube, člen představenstva ŠKODA AUTO pro technický vývoj, říká: „Inovační síla zaměstnanců je součástí kultury technického vývoje. S každou novou patentovou přihláškou píšeme také budoucnost moderního a inovativního výrobce automobilů, kterým ŠKODA AUTO je.“


ŠKODA AUTO přihlašováním patentů a užitných vzorů zejména chrání své duševní vlastnictví, aby nebylo možné jej neoprávněně využívat, a zvyšuje tak svojí konkurenceschopnost. Vedle technických inovací jsou mezi patenty a užitnými vzory i četné Simply Clever prvky, které jsou základem DNA automobilky. Jako chráněný užitný vzor tak na seznamu za loňský rok figuruje skládací koloběžka umístitelná pod podlahu zavazadlového prostoru. Koloběžka představuje udržitelné a praktické řešení mobility pro první a poslední míli.


K chráněným řešením patří i speciální koberce z dutých vláken, které se snadno čistí a nečistoty navíc na nich nejsou moc vidět. Statut zapsaného užitného vzoru získala ŠKODA AUTO i pro osvětlené zámky bezpečnostních pásů ve voze. Ty umožňují snadné připoutání i pro spolucestující se zrakovým handicapem nebo ulehčují manipulaci s pásy ve tmě.


Mezi chráněná technická řešení patří i takzvaný „had“. Jde o inovativní způsob fixace zavazadel nebo nákladu v zavazadlovém prostoru. „Had“ má několik kloubů, které umožňují jeho přizpůsobení tvaru předmětu. Díky němu se v zavazadlovém prostoru dají přichytit kufry, krabice nebo tašky s nákupem tak, aby se během jízdy nemohly pohnout a způsobit škody. „Had“ se dá snadno složit a suchým zipem připevnit k podlaze zavazadlového prostoru. Zabrání tak pohybu předmětu kolem vodorovné i svislé osy. Jde tak o jeden z těch řešení, která zákazníci a uživatelé v budoucnu možná najdou ve vozech ŠKODA.


Nová technologická řešení přinesla také oblast výroby. Jedním z nich je kamerový systém, který s vysokou přesností určí polohu karoserie před svařováním. Díky optimální pozici systém zajišťuje rychlejší a efektivnější svařovací proces a snižuje tak mechanické nároky. Polohu hlídají celkem čtyři kamery a umožňují rychlou korekturu trajektorie svařovacího robota.

 

Zdroj: ŠKODA AUTO

 

9.7.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies