• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Segment hotelnictví v časech covidu-19

Jan Durčák | Profitroom

Poslední dva roky pandemie a z ní vyplývající stále se měnící restrikce zasáhly mnoho odvětví, avšak žádné netrpělo tolik jako právě hotelnictví. Sešli jsme se tedy s Janem Durčákem, ředitelem česko-slovenské pobočky mezinárodní společnosti Profitroom, která dodává prémiovou rezervační platformu pro hotely a resorty, abychom s ním probrali současnou situaci a výhledy do budoucna.

 

Čím se společnost Profitroom zabývá a jak pomáhá hoteliérům?

Jsme moderní technologickou alternativou pro hoteliéry, která akceleruje tržby z přímých rezervací s nižšími náklady na jejich získání. Jednoduše řečeno, neustále vyvíjíme a nabízíme takové nástroje, které motivují jak hoteliéry, tak i hosty komunikovat s potencionálními a stálými hosty jednoduše, intuitivně a napřímo. Nutno dodat s nejrůznějšími výhodami oproti rezervacím přes třetí strany. A nemusí to být vždy pouze o nižší ceně! Třetí stranou myslím celé spektrum rezervačních portálů, které nabízejí ubytovací služby, do jisté míry omezeně a s daleko vyššími náklady pro hoteliéry za jejich zajištění.

Z toho je patrné, že hoteliérům pomáháme nejen s optimalizací finančních výsledků a péčí o hosty, ale i předáním našeho know how na základě pozitivních zkušeností mnoha našich klientů ze všech kontinentů.

 

Můžete blíže popsat nástroje, které jsou součástí vašeho software?

Jedná se o SaaS produkty od on-line rezervačního systému, nástroje pro řízení distribuce kapacity, služeb a cen hotelu, CRM, přes automatizace marketingových kampaní a komunikace s hostem, po tvorbu a správu webu ubytovacího zařízení.

 

Kolik hotelů používá váš software a v jakých lokalitách?

K dnešnímu dni pomáháme téměř 4 tisícům hotelům po celém světě. V posledních 3 letech působíme na globální úrovni s nejsilnější základnou našich klientů v Latinské Americe a Africe. V domovském kontinentu jsme nejsilnější, a to především ve Velké Británii, Skandinávii, Polsku, Španělsku, Německu, Rakousku. V Česku a na Slovensku působíme již řadu let, avšak od loňského září již s vlastním zastoupením z důvodu stále vyššího počtu tuzemských spokojených hoteliérů.

 

To zní, jako by se Profitroom rozpínal za každou cenu?

Není to tak. Je samozřejmě důležité mít základ pro další růst a vývoj. Ale onen vývoj není spjat pouze s technologií, ale i s klienty, kteří jsou ochotni s našimi produkty samostatně pracovat, plně využívat jejich potenciál a svou zpětnou vazbou se podílet na jejich dalším vývoji. Jinak řečeno, našim cílem je si potřást rukou s partnery, kteří si uvědomují, že úspěch spolupráce je o participaci z obou stran.

 

Jaké byly podle vás nejvýznamnější dopady koronavirové epidemie na hotely a penziony?

Krize byla pro hoteliéry bezesporu křest ohněm, otestovala jejich vytrvalost a odhodlání. Trochu Vaši otázku otočím. Podívejme se na to pragmaticky, jelikož vše zlé je k něčemu dobré. Krize zvýšila poptávku po regionálních lokalitách, které byly, přiznejme si, dlouhou dobu trochu opomíjené. Je zjevný vyšší zájem o lokální turistiku, než tomu bylo doposud. Lidé začali poznávat nepoznané, a to doslova za humny. Stále se měnící opatření přiměla turisty k tomu, aby si rezervovali pobyty přímo u zdroje, tedy v hotelech, které využily této příležitosti a kreativně nastavily takové podmínky a služby, které vyhovovaly oběma stranám. Můžeme říci, že se urychlila kultura stálého hosta. Máme to podobně i v gastronomii, kdy “záchranná infuze” byla v podobě vracejících se hostů.

Nesmíme však opomenout ani ty hoteliéry, kteří z jakýchkoliv důvodů takové štěstí bohužel neměli. Především ve velkých městech je propad hluboko pod 50 %. Situace je však dočasná a vyhlídky na Velikonoce i léto optimistické.

 

Koronavirová krize zasáhla hotelnictví do velké míry a ve všech ohledech. Jakým způsobem se to dotklo vás?

Pozitivním způsobem.  Z toho, o čem jsem hovořil, je patrné, že si hoteliéři kladou za prioritu využívání nových technologií, automatizaci procesů s nižšími náklady s důrazem na péči o hosta s vírou opakovaných pobytů. To nás mj. vedlo právě k otevření pobočky Profitroom v ČR a SR, se stále rostoucím týmem a neustále se rozvíjejícími nástroji našeho řešení.

 

Jak jste ke krizi přistoupili ve firmě?

Mimo to, že jsme investovali do lidských zdrojů a vývojových kapacit, tak jsme změnili i způsob práce v režimu “full-remote”, tedy práci na dálku. Bez ohledu na roli či pozici zaměstnance. A musím říct, že nám to prospělo. I když… popravdě náš česko-slovenský tým má k dispozici kancelář, kde se opravdu rádi potkáváme.

 

Troufáte si odhadnout vývoj v příštích měsících? Jak to vypadá s návratem cestovního ruchu do doby před krizí?

Naše očekávání je optimistické, a to ve všech oblastech spjatých s hotelnictvím. Tuzemská i mezinárodní ekonomika si už nemůže dovolit další utahování kohoutků. Víc si uvědomujeme, že lockdown není nástrojem sloužícím k dlouhodobému řešení situace. Koronavirus se v populaci rozmělní jako respirační onemocnění s podobnou úmrtností jako jiné obdobné choroby. Charakter poptávky se však bude měnit neustále. Očekáváme vysokou inflaci, která meziročně navýší ceny. Na druhou stranu očekáváme oživení celosvětového příjezdového turismu. Kolísavá poptávka se tak vykompenzuje novou klientelou. A my jsme tady od toho, abychom jim v reakci na změny byli vždy nápomocni.

 

Co byste na závěr vzkázal hoteliérům?

Kde je vůle, tam je cesta.

 

LN

10.3.2022

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies