• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Schválená změna zákona urychlí výstavbu dopravní infrastruktury i za cenu omezení práv majitelů pozemků

ilustrační foto

V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, v některých případech může změna zákona mít zásadní dopad na práva vlastníků pozemků a staveb, které stát a jeho organizace ke stavbě potřebují. Dochází například k úpravě oceňování a zavádějí se také nové, velmi krátké lhůty k předložení znaleckého posudku.

 

„Novela zákona pravděpodobně přinese nějaké urychlení při stavbě silnic a dálnic a jiné infrastruktury, což je nepochybně v zájmu veřejnosti, zároveň však dochází k určitému omezení práv jednotlivých vlastníků,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Vlastníci by tak měli záležitosti týkající se jejich nemovitostí hlídat ještě pečlivěji a dostatečně dopředu využít právní ochranu majetku, jinak hrozí, že jim vzniknou škody – hodnota nemovitosti bude nižší,“ dodává.

 

Dochází například k úpravě oceňování. Nově bude možné vyhotovit jeden znalecký posudek pro více pozemků a staveb, a to se zafixováním ceny. Ten se pak bude používat i při budoucích výkupech, a to v některých případech až po dobu tří let. „To mění dosavadní praxi, kdy nejvíce vydělal ten, kdo s prodejem pozemků otálel co nejdéle, protože v průběhu dlouhého období procesu vykupování všech pozemků ceny obvykle stoupaly. Urychlení výkupu by tak tato změna skutečně měla přispět,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

 

Novela také mění zákon o vyvlastnění, který může do právní ochrany majetku každého občana zasáhnout ještě více. Nově bude mít vlastník lhůtu pouze 30 dní od doručení informace o zahájení řízení k předložení svého znaleckého posudku oceňujícího vyvlastňovaný pozemek v jeho vlastnictví. Pokud tuto velmi krátkou lhůtu nestihne, použije se znalecký posudek vyvlastnitele, tedy protistrany. „Je logické, že ten, kdo vyvlastňuje, se bude vždy snažit držet cenu co nejníže. Vyvlastňovaný má sice několik prostředků na svoji obranu (např. prominutí zmeškání lhůty, námitky, odvolání či v krajním případě i žalobu), ale i tak to může mít na majetek velký dopad,“ doplňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

 

Zákon 403/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, byl zveřejněn ve Sbírce zákonů 13. října poté, co jej 1. října podepsal prezident.

 

O Právní Ochrana Majetku – P. O. M.:

Právní ochrana majetku je speciální produkt určený vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí (kam patří například veterány, jachty, letadla nebo podíly ve společnostech) a cenných předmětů, kteří chtějí přistoupit zodpovědně k sobě a ke svému nejbližšímu okolí a vyvarovat se konfliktním a nákladným přechodům majetku v rámci dědictví, majetkových ztrát v případě rozvodu, možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření. Více informací na www.pravniochranamajetku.eu.

 

O AK Polverini Strnad:

Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu téměř 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář působí v Praze, Římě, Brně a Bratislavě. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini. Více informací na www.ak-ps.eu.

 

 

Zdroj: EMC a.s.

22.10.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies