• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Savills: Trhy střední a východní Evropy zaznamenávají třetí nejvyšší objem investic do nemovitostí v historii

Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills ČR a SR

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Savills dosáhla celková investiční aktivita do nemovitostí v České republice, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku za první až třetí čtvrtletí roku 2020 objemu 7,6 miliardy EUR. Jedná se o třetí nejvyšší objem v historii, a to i navzdory celosvětové pandemii Covid-19. Předpokládá se, že celkový objem investic do konce roku překročí 10 miliard EUR, což by odpovídalo pětiletému průměru.

 

Hodnoty od začátku roku zvýšila řada portfoliových transakcí, které představují z celkového investičního obratu 44 % ve srovnání s 24 % v loňském roce. Tyto podíly byly obzvláště vysoké v České republice (67 %) a Polsku (47 %). Na těchto dvou trzích se uskutečnily jedny z největších transakcí roku 2020, například rezidenční nájemní portfolio Residomo v České republice v hodnotě 1,3 miliardy EUR v prvním čtvrtletí a ve třetím čtvrtletí průmyslové portfolio Goodman v hodnotě 1 miliardy EUR v celém regionu.

 

Zatímco kanceláře i nadále představují největší podíl na trhu s 38 %, logistika nyní podle mezinárodní realitního poradce Savills představuje 30 % z celkového počtu a dostává se  před maloobchod s 11 %. Investice do průmyslového sektoru za první tři čtvrtletí dosáhly hodnoty 2,3 miliardy EUR a překonaly tak loňskou celkovou částku.

 

Chris Gillum, vedoucí oddělení kanceláří regionálního investičního poradenství EMEA spol. Savills, říká: "Přeshraniční investoři byli opět těmi nejaktivnějšími investory ve střední a východní Evropě, a to i navzdory omezením způsobeným Covid-19. Lákají je především silné výnosy a pozitivní dlouhodobé fundamenty v regionu. Jejich podíl představoval 87 % z objemu uskutečněných transakcí mezi prvním a třetím čtvrtletím roku 2020, což je více než 84 % pětiletého průměru. Ukázkovým příkladem je úspěšný prodej dvou kancelářských projektů Buda Square a Margit Palace v Budapešti maďarským správcem fondů, společností Adventum, zastupované spol. Savills a její místní partnerskou kanceláři Eston International, fondu spravovanému britskou společností Resolution Property, kterou částečně vlastní čínský konglomerát Fosun International. Postupná konvergence očekávání kupujících a prodávajících by měla vést k většímu počtu transakcí, který bude pravděpodobně soustředěný do produktů v segmentu core."

 

Eri Mitsostergiou, ředitelka oddělení průzkumu trhu pro Evropu spol. Savills, dodává: "Tento rok bude narůst investic ve střední a východní Evropě poháněn investicemi do logistických aktiv a kancelářských aktiv typu core. Stále více se prosazuje i rezidenční sektor, i když je omezen nedostatkem produktu, zatímco maloobchodní transakce budou zaměřeny na zboží běžné spotřeby a prodej potravin.

 

Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills ČR a SR, k tomu uvádí: "Regionu střední a východní Evropy se i přes bezprecedentní makroekonomické podmínky daří dobře. To znovu potvrzuje silné postavení střední a východní Evropy v očích investorů, kteří oceňují obecně dobrou úroveň politické a hospodářské stability v kombinaci s pokračujícími nadějemi ohledně hospodářského růstu regionu. Přerozdělení alokace investic mezi různé sektory nemovitostí je v souladu s širšími evropskými trendy, přičemž průmyslový a rezidenční sektor se dostává na vrchol seznamu přání investorů. Český trh i nadále zaznamenává silnou poptávku investorů, zejména pokud jde o aktiva typu core, přičemž tou největší překážkou realizace vyšších transakčních objemů je již dlouhodobě nedostatek tohoto produktu.“

Objem investic CEE

 

Zdroj: Savills Czech & Slovak Republics

 

 

3.12.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies