• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Rozšířená realita - nejen robotika - představuje budoucnost produktivity

ilustrační foto

I když analytici očekávají, že automatizace a průmyslové roboty nahradí v blízké budoucnosti lidské pracovníky, není to tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Zamyslete se nad sklady, kde jsou umístěny nekonečné řady polic sloužících k uskladnění mnoha předmětů různých tvarů a velikostí. Pokud se jedná o velké množství stejných nebo standardizovaných balíků, roboty pracují celkem dobře. Pokud jde ovšem o balíčky mnoha tvarů, velikostí a hmotností, roboty nejsou natolik flexibilní k umístění takovýchto předmětů a lidská pracovní síla je zde stále nenahraditelná.

Dnešní technologie nejsou tak přesné jako lidé a vykazují vyšší míru chybovosti. To znamená, že podniky by měly zvážit možnost podpory lidské pracovní síly, která je stále efektivnější při řízení úkolů, než hned zvažovat pořízení robotů a nahrazení jimi své zaměstnance. Technologie, která se zaměřuje právě na tuto oblast, je rozšířená realita (Augmented Reality - AR) - inovace, která používá datové toky a promítá je do reálného prostředí. V současné době se tato technologie využívá v mobilních počítačích, smartphonech a displejích (zobrazovacích zařízeních) umístěných na hlavě (HMD). Patří sem digitální brýle nebo podobná zařízení, která jsou tvořena poloprůhledným displejem a technologiemi pro snímání obrazu, jako je kamera nebo snímač.

 

Když se vrátíme do prostředí skladu, představme si typický scénář: skladník musí procházet bludištěm tvořeným policovým systémem, kde jsou jednotlivé položky seřazeny podle algoritmů, a když najde co hledá, zkontroluje údaje v papírově vedené evidenci. Najít nejkratší trasu je zpočátku velmi náročný a pomalý proces. Uvědomte si, jak by danou situaci výrazně zjednodušil optický navigační systém, který by měl skladník přímo před očima díky technologii HMD, která by ho navigovala z jednoho stanoviště na druhé a současně zobrazovala potřebné kroky, které je potřeba učinit.

 

Protože HMD technologie doslova uvolňují pracovníkům ruce, zvyšují tím výrazně rychlost manipulace ve skladech a produktivitu práce. Navíc odpadá potřeba podrobných školení a tréninků, neboť funkce AR současně zastává roli virtuálního průvodce. Každý krok lze vizualizovat nebo kombinovat se zvukovými možnostmi pomocí mikrofonních sluchátek.


Kde AR pomáhá firmám?


1. Logistika: HMD v kombinaci se systémem senzorů a kamer umožňují logistickým společnostem optimalizovat naložení návěsu tím, že ukazují pracovníkům nejvhodnější místa k nakládce, aby byla nakládka provedena co nejefektivněji a zvýšila se tak samotná produktivita.


2. Zákaznický servis / práce v terénu: pro servisní techniky v terénu, výrobě nebo v dílnách mohou HMD zobrazit přesné plány a popisy strojů, se kterými pracují. Tím se výrazným způsobem snižuje počet potřebných tréninků a školení pro nové zaměstnance a míra chybovosti, přičemž se zvyšuje samotné pracovní tempo. AR také pomáhá v případě, kdy servisní technik čelí potížím se strojem a kamerový kanál HMD živě přenáší obraz na zkušenějšího inženýra, který pomůže situaci vyřešit například zasláním digitálního tutoriálu či prostou radou.

 

3. Eventy: Bezpečnostní pracovníci na festivalech nebo jiných velkých akcích mohou používat HMD technologie pro sledování míst s vysokou koncentrací návštěvníků a identifikovat tak kritická místa. Použitím systému určování polohy a jeho napojením na backendový systém mohou všichni bezpečnostní pracovníci vidět, kde se nacházejí jejich kolegové, a rychle tak zareagovat na potenciální hrozby.


4. Zdravotní péče: V oblasti zdravotní péče mohou HMD technologie pomáhat chirurgům při vysoce rizikových a obtížných operacích, které vyžadují přesné provedení v malém měřítku. Chirurg může sledovat životně důležité funkce pacienta na displeji a vidět živé obrazy přenášené kamerou umístěnou například ve střevech pacienta, aniž by musel otáčet hlavou k místu, kde se dříve nacházela obrazovka.

 

Nebojte se robotizace
Stejně jako u technologií AR se roboty stále více stávají základním prvkem výrobních operací v celé řadě oblastí. Tyto roboty však nejsou alternativou pracovní síly, která je schopna pracovat s AR. V blízké budoucnosti budou plnit podpůrnou roli zaměstnanců firem. Již dnes existuje vysoká míra robotizace ve skladových prostorech, kde tato zařízení slouží jako automatizovaná pomoc skladníků při sběru i ukládce zboží. Roboty jsou také velmi efektivní v oblasti evidence zásob: jsou rychlé, jejich míra chybovosti je nízká a pracují i v rámci nočních směn bez nároku na zvláštní příplatek.

 

Daniel Dombach

ředitel pro průmyslová řešení regionu EMEA, Zebra Technologies

FOTO: Zebra Technologies

www.zebra.com

27.12.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.