• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Role dopravy v kvalitě logistiky roste

Ilustrační foto | MD logistika

Logistika dneška je stále více zaměřená na rychlost. Roste tlak klientů na co nejrychlejší vyskladnění objednávek, vysoce konkurenční prostředí ale současně drží ceny při zemi. Dále se zvyšuje podíl e-commerce, kde je rychlost jedním z parametrů kvality. S tím, jak se zvyšují nároky na rychlost celého logistického procesu, roste i význam dopravních služeb. Firmy poskytující komplexní logistické služby si to uvědomují a vedle investic do skladového zázemí vynakládají velké prostředky na obnovu a rozvoj svých vozových parků. Platí to i pro společnost MD logistika, která poskytuje úplné logistické služby a jejich těžiště má v oblasti FMCG, především potravin, a to včetně chlazených a mražených.

„Významné části našich klientů poskytujeme distribuční služby pro jejich zboží na českém a slovenském trhu. Souvisí to s vysokým podílem klientů z oblasti potravin a dalšího rychloobrátkového zboží, kde je funkční distribuce klíčovou částí celého logistického řetězce. Distribuční síť v obou zemích tedy považujeme za naši silnou stránku a nemohla by fungovat bez vlastní dopravy, kterou provozujeme,“ říká obchodní manažerka MD logistiky Kateřina Kačírková.

Kromě vnitrozemské dopravy (kam firma stále řadí též Slovensko), nabízí MD logistika též služby mezinárodní kamionové dopravy. Nejběžnějšími destinacemi, kam vozidla v modrobílých barvách pravidelně zajíždějí, jsou Německo, Velká Británie, Belgie nebo Nizozemí, ale potkat je lze i na silnicích vzdálenějšího Norska nebo Severního Irska.  

Alfou a omegou efektivity provozované dopravy je vytíženost vozidel. Tu MD logistika zlepšuje zaváděním nových služeb přesahujících segment tradiční „velké“ logistiky. Jednou z nich je cross-docková platforma pro menší výrobní firmy nebo obchodníky. Těm nabízí výhodnou a rychlou dopravu zboží do lokalit, kam zajíždí pravidelné závozové linky MD logistiky. „Zboží těchto klientů v našem pražském skladu dokompletujeme a dovytížíme jím naše kamiony na pravidelných trasách. Ty míří do našich hubů v ČR i na Slovensku. Benefity pro uživatele jsou jasné – spolehlivost přepravy a atraktivní cena,“ shrnuje princip fungování služby Kateřina Kačírková.

Další možnost zefektivnění provozu firma očekává například od vývoje technologie inteligentního řízení přepravních toků zboží, na němž spolupracuje s Univerzitou Pardubice a společností Digitech.

 

Kvalita na kolech

Flotila v barvách MD logistiky dnes čítá 183 vozidel, z toho je 159 tahačů a 24 sólo vozidel. Vozový park odpovídá zaměření firmy především na logistiku FMCG zboží, zejména potravin ve všech teplotních režimech. Proto MD logistika používá výhradně skříňové návěsy vybavené chladicím agregátem a přepážkou umožňující přepravu v rozdílných teplotních režimech. Celkem jich v současné době provozuje 173, z toho většina je vybavena dvěma výparníky umožňujícími větší chladicí výkon a bezpečnost pro případ poškození jednoho z nich během přepravy. Nástavbu s dělící pohyblivou stěnou a dvěma agregáty firma používá i na svých sólo vozidlech.

„Přeprava potravin jinými než skříňovými vozidly prakticky nepřipadá v úvahu s ohledem na ochranu zboží a zachování náročných bezpečnostních a kvalitativních standardů,“ vysvětluje ředitel dopravy MD logistiky Bohumil Hána, „ale jinak jsme schopni přepravit jakékoli zboží naložené na paletách.“ Pro ilustraci – za rok 2020 najela vozidla MD logistiky celkem 13 747 225 km. Firma v uplynulém roce přepravila celkem 2 113 629 palet nákladu, z toho 1 489 132 palet vlastními vozidly. „Abychom mohli pružně vykrývat měnící se požadavky našich klientů, disponujeme sítí prověřených smluvních přepravců, s nimiž spolupracujeme a jsme u nich schopni garantovat stejnou kvalitu služeb, jako u naší vlastní dopravy,“ doplňuje Bohumil Hána.

Vozový park MD logistika obnovuje podle dlouhodobého plánu každý rok a nic na tom nezměnila ani koronavirová pandemie. Letos půjde o celkem 30 vozidel a 10 izotermických návěsů značky Schmitz. „Máme podle plánu pořizovat 18 tahačů značky DAF, devět tahačů značky Scania a tři sólo vozidla DAF. První trojici Scanií jsme spolu se třemi tahači DAF převzali 3. května a další budou následovat v průběhu roku. Tahače obou značek jsou v provedení s největší dostupnou kabinou vhodnou pro mezinárodní kamionovou dopravu,“ říká Bohumil Hána. Díky pravidelné obměně vozového parku dnes firma provozuje naprostou většinu vozidel splňujících nejnovější emisní normu Euro 6.

 

Data pomáhají

Slibnou budoucnost vidí doprava MD logistiky v moderních telematických systémech pro přenos dat, kterými jsou dnes vozidla vybavována. I tady hraje hlavní roli bezpečnost přepravy svěřeného zboží. Díky telematickému systému návěsu má majitel vozidla online přehled o jeho poloze, o nastavení teplot na jednotlivých výparnících chladicího agregátu, o aktuální teplotě v nákladovém prostoru a případně jeho sekcích, pokud je rozdělen přepážkou. Dále lze takto sdílet celkovou hmotnost nákladu, informaci o zapřažení nebo odpojení návěsu od tahače a v neposlední řadě také o otevření a zavření vrat návěsu. „Díky tomu můžeme našim klientům jednoznačně doložit informace týkající se přepravy jejich zboží, například dodržení teplotních režimů,“ vysvětluje Bohumil Hána. Pomocí mobilní aplikace vidí všechny sledované hodnoty i řidič vozidla. Ten pak může pomocí této aplikace i celý chladicí agregát ovládat. Telematický systém je dvoucestný, což umožňuje v případě potřeby nastavit požadované hodnoty i dispečerovi.

MD logistika dnes provozuje celkem 42 moderních izotermických návěsů Schmitz s telematikou. Ta sleduje i jejich jízdní vlastnosti a dokáže nahlásit opotřebení nebo poruchu jak řidiči, tak současně do podnikového servisního střediska. Firma tak může předejít případným větším poškozením vozidla nebo škodám na zboží a lépe plánovat technické prohlídky i údržbové práce. Poslední série těchto návěsů pořizuje MD logistika s chladicím agregátem Carrier Vector 19 HE MT/2, který má oproti dosud používaným typům o 30 procent nižší spotřebu paliva, dvojnásobně prodloužený servisní interval omezující náklady na údržbu a je lehčí i zároveň tišší.  

Další systémy hlídají stav tahače, například nabití akumulátoru, tlak v pneumatikách, opotřebení brzd nebo také dobu běhu chladicího agregátu. U všech sledovaných ukazatelů lze při překročení zadaných hodnot zaslat e-mail nebo varovnou SMS.

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, důležitým aspektem při provozování dopravní flotily je také komfort řidičů, což platí zejména v mezinárodní dopravě. Nová vozidla proto MD logistika nadstandardně vybavuje vyhřívaným a klimatizovaným sedadlem řidiče nebo koženým volantem. Nezávislá klimatizace a lednice jsou samozřejmostí. Pro bezpečí svých řidičů společnost vozidla osazuje bezpečnostními zámky night lock.

 

Autorizované tankování snížilo spotřebu

MD logistika se stala jednou z největších dopravních společností, která v České republice používá systém autorizovaného tankování pohonných hmot fuelOmat. Díky tomu se podařilo snížit spotřebu paliva u celé její flotily. Hrdlo každé nádrže je osazeno bezpečnostním sítem se zabudovaným čipem. Na tankovací pistoli výdejního stojanu je pak vysílač, který aktivuje čerpadlo stojanu až v době, když se vysílač na pistoli spojí s čipem v hrdle nádrže. Celý proces tak běží zcela automaticky – řidič pouze zasune čerpací pistoli do nádrže, čímž aktivuje systém, natankuje a odjíždí od stojanu. Čipy jsou osazeny tankovací stojany ve firemních čerpacích stanicích v Dašicích a Praze – Horních Počernicích. Vzhledem k dojezdu kamionů až 3000 km probíhá naprostá většina doplňování pohonných hmot na domovských čerpacích stanicích. Tankování v zahraničí nebo i tuzemsku „na dojetí“ má MD logistika ošetřeno sítí smluvních čerpacích stanic a dalšími bezpečnostními prvky.

Kvalita vozového parku je zkrátka na první pohled viditelnou vizitkou firmy a jasným signálem pro zákazníka. Jak potvrzuje zkušenost MD logistiky, hledání cest ke zlepšování a vyšší kvalitě nikdy nekončí.
 

LN

7.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies