• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Randstad Employer Brand Research: Co zaměstnanci nejvíce chtějí aneb jak letos zvýšit atraktivitu své zaměstnavatelské značky?

Ilustrační foto | Randstad

Pandemie ovlivnila preference zaměstnanců a zvýšila význam některých atributů, které lidé u zaměstnavatele hledají. Výsledky letošního průzkumu zaměstnaneckých preferencí Randstad Employer Brand Research odhalily, že lidé teď kladou mnohem větší důraz na jistoty a udržitelnost zaměstnání. Ani zkušenost s ekonomickým otřesem však nesnížila jejich požadavky na dobré platové ohodnocení, zajímavou pracovní náplň a příjemnou atmosféru na pracovišti. A co čeští zaměstnavatelé? Dokázali očekávání českých zaměstnanců naplnit? V jakých oblastech se jim dařilo a kde se naopak otevírá velký prostor pro zlepšení?

Co lidé při výběru zaměstnavatele hledají

Nejdůležitějším faktorem spokojenosti zaměstnanců zůstává již po řadu let atraktivní mzda a benefity, a to se nezměnilo ani letos. Rok s pandemií ale trochu zamíchal karty na dalších pozicích. Na druhé místo se v tomto roce probojovalo finanční zdraví zaměstnavatele, což v kontextu dnešní doby znamená, že zaměstnance zajímají firmy, které dokáží odolávat krizi a hladce fungovat i v době pandemických omezení.

Právě ekonomická stabilita a odolnost vůči otřesům je dnes pro uchazeče velkým lákadlem. Jedná se ale o faktor, který nelze v současné turbulentní době vždy úplně ovlivnit. Firmy, které chtějí zaujmout kvalitní lidi, by se tak měly zaměřit i na další atributy, které pracovníci žádají. Mezi ně již stabilně patří atraktivní mzdy a benefity, jistota práce, kterou představuje například smlouva na dobu neurčitou, příjemné pracovní prostředí a také zajímavá pracovní náplň.

 

Ilustrační grafika Randstad

 

V čem zaměstnavatelé zaostávají?

mzda a benefity

Průzkum Randstad Employer Brand Research odhalil, že čeští zaměstnavatelé podle vnímání lidí nejvíce zaostávají právě v oblasti, kterou zaměstnanci považují za nejdůležitější, a to v nabídce atraktivního balíčku odměn. Mzda a benefity jsou přitom v České republice nejvýznamnějším faktorem při výběru zaměstnavatele, a to nejvíce u žen a mladých lidí ve věku od 35 do 54 let.

 

kariérní růst

Velký nesoulad se kromě oblasti odměňování projevuje i v oblasti kariérního postupu. Více než polovina zaměstnanců považuje tento aspekt za důležitý, ale u svých vlastních zaměstnavatelů ho hodnotí jako druhý nejhorší.

 

práce z domova

Nejméně bodů si čeští zaměstnavatelé odnesli za to, jak svým lidem umožnili v době pandemie práci na dálku. Přitom zhruba 2 z 5 potenciálních zaměstnanců v zemi přitahují zaměstnavatelé, kteří možnost home office nabízejí. Zvlášť vysoký význam tomuto aspektu dávají ženy (47 %) a lidé s vyšším vzděláním (51 %).

„Pouze 29 % českých zaměstnanců má práci, kterou lze vykonávat z domova, a to buď na plný úvazek nebo částečně. Jde o absolutně nejmenší podíl ze všech zkoumaných zemí, globální průměr je 53 %,“ říká Jacek Kowalak, ředitel české pobočky společnosti Randstad s tím, že malá možnost výkonu práce z domu měla vliv i na poměrně velký podíl lidí, kterým pandemie změnila situaci v práci. Jeden ze tří českých zaměstnanců musel buď nastoupit na nařízenou dovolenou, ztratil práci, pracoval více či méně hodin než obvykle, nebo se jeho pracovní situace jinak změnila následkem pandemie koronaviru.

 

 

Každý zaměstnavatel v České republice, který chce zvýšit svou atraktivitu a získat konkurenční výhodu při hledání již teď vzácné pracovní síly, by se proto měl zaměřit na rozvinutí těchto tří bodů.

 

 

Čeho si lidé na českých zaměstnavatelích nejvíce cení?

Co naopak Češi na svých zaměstnavatelích velmi oceňovali, je dobré finanční zdraví firmy, pro kterou pracují, a nabídka jisté práce. Zaměstnavatelé získali v průzkumu velmi dobré hodnocení i za zajištění bezpečného pracoviště v souvislosti s COVID-19. Zaměstnanci nicméně tento faktor nevnímají jako příliš důležitý, spíše ho považují za samozřejmost. 

 

O průzkumu Randstad Employer Brand Research:

Nezávislý průzkum zpracovává pro Randstad společnost TNS Kantar na základě vlastní vyvinuté metodiky. Je založený na vnímání obecné populace v dané zemi. Průzkum zkoumá úroveň atraktivnosti zaměstnavatele u 150 největších zaměstnavatelů z privátního sektoru v zemi, které zná alespoň 10 % populace. Letošní ročník je 21. v řadě a zahrnuje 6 493 firem a více než 190 000 respondentů ve 33 zemích. V České republice se průzkum uskutečnil po čtvrté, a to na vzorku 4 750 respondentů. Reprezentativní vzorek respondentů zahrnuje zaměstnané (64 %) a nezaměstnané (4 %) osoby, studenty (11 %), OSVČ/podnikatele (6 %), ženy/muži v domácnosti (7 %) ve věku 18 až 65 let, přičemž věková skupina 25–44 let je navýšena oproti ostatním skupinám. Dotazování prostřednictvím online dotazníku proběhlo mezi 1. - 31. lednem 2021.

 

Zdroj: Randstad

16.6.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies