• LogisticNEWS
    O čem se mluví

„Rád dělám věci naplno“

Michal Žižák

Michal Žižák stojí v čele několika společností. Jednou z nich je společnost Hoffmann a Žižák spol. s r.o., zastoupení značky Mercedes Benz, další z nich je společnost EWT s.r.o., výhradní zastoupení návěsů Schmitz Cargobull, která působí také na Slovensku pod názvem CENTRAL EUROPE TRAILER, s.r.o. Zeptali jsme se Michala Žižáka, jak se dá propojit svět luxusních automobilů se světem nákladních vozů.

Jak toto spojení vzniklo? Dají se zkušenosti z obchodu s luxusními automobily využít při prodeji návěsů pro nákladní automobily a naopak?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. S prodejem návěsů značky Schmitz Cargobull jsem začínal v roce 1992. Tři roky poté začal Mercedes Benz tvořit novou dealerskou síť, protože ta dosavadní byla nevyhovující. My jsme se přihlásili do výběrového řízení se zájmem stát se dealerem pouze nákladních aut, to ovšem nebylo možné. Jedinou možností bylo stát se dealery kompletního výrobního programu, to znamená od osobních vozidel, přes dodávková až po nákladní.  Tak jsme se vlastně dostali ke značce Mercedes Benz včetně luxusních osobních automobilů.

Co se týká osobních automobilů, nebyly začátky snadné. V oblasti nákladních automobilů jsme již klientelu měli vybudovanou a také jsme měli již poměrně známé jméno, takže v této oblasti pro nás zahájení prodeje nové značky nebylo nic složitého. Ale s osobními a dodávkovými automobily jsme museli všechno teprve budovat a naučit se od nuly.

Dnes už můžu říci, že v tom nevidím prakticky žádný rozdíl. V současné době již máme vytvořený okruh klientů jak pro osobní automobily, tak pro dodávky. A právě to, že máme možnost procházet vývojem automobilů od nákladních až po osobní, vnímám jako příjemnou stránku tohoto spojení.  Spousta inovací, které jsou nejprve uvedeny v osobních vozidlech, je později umístěna i do nákladních automobilů a naopak v některých oblastech jsou zase nákladní automobily ve vývoji dále.  Máme tak možnost postupně sledovat a porovnávat, kam vývoj v obou oblastech směřuje.

Vy sám jste začínal s podnikáním poměrně v mladém věku. Berete současné mladé lidi jako zdroj invence a nových nápadů nebo spíše spoléháte na zkušené zaměstnance s dlouholetou praxí?

Upřímně řečeno nemám nějakou šablonu, abych mohl říci, že máme v týmu jenom zkušené lidi nebo naopak jenom mladé lidi. Ani nemůžu říci, že jenom s mladými lidmi můžeme udělat nějaký pokrok a se staršími už ne. Myslím si, že spolupráce jak mladé, nově příchozí generace, tak zkušených zaměstnanců je ideálním mixem. Všeobecně musím říci, a to platí pro mladé lidi obecně nejen v řemeslných oborech ale i na dalších pozicích, že jsou dnes na velmi dobré úrovni. Mají kvalitní vzdělání, spousta jich je „hladová“ po tom, aby se něco naučila.

Mnoho podnikatelů dává mladým lidem takovou divnou nálepku. Slyšel jsem názory, že například z dvaceti účastníků pohovoru bylo 18 naprosto nevyhovujících. S tím nemohu souhlasit a viděl bych to spíše jako taková obecná vyjádření.  

Osobně si myslím, že je velmi důležité do jakého pracovního prostředí mladí lidé po škole přijdou a jakým způsobem je ovlivníte. Ze spousty z nich dokážete lidově řečeno „vydolovat“ výborné výkony.  

V současné době se mnoho technických oborů zabývá nedostatkem kvalifikovaného personálu. Jak vnímáte tuto problematiku ve vaší činnosti?

„Neduhy“ ve výběru vhodného vzdělávání jsou v dnešní době obrovské, to je pravda. Je zde velká snaha tlačit děti do vzdělání, které vlastně nemá žádnou konkrétní budoucnost, tím myslím především gymnázia. Částečně je chyba na straně rodičů, kteří se snaží svoje děti za každou cenu umístit na gymnázium nebo minimálně střední školu. Ale chyba je také na straně českého školství. Učiliště dnes bohužel nemají příliš dobrou pověst. Dnes se velmi často mluví o dobré image pouze v souvislosti s gymnázii a vysokými školami. Když si dnes otevřete noviny, máte zde hitparádu gymnázií a vysokých škol nejen českých, ale i evropských a světových. Rodiče pak mají pocit, že vlastně nic jiného na výběr není. To je z dlouhodobého hlediska problém, protože výchova budoucích pracovníků pro odborná řemesla je pro budoucnost této společnosti stejně důležitá jako výchova managementu.  

Dům Vám počítač nepostaví, auto Vám také počítač neopraví. Může v tom pomoci, ale to kolo musí někdo fyzicky vždycky sundat. A tyto věci je potřeba vyvážit. Zde si myslím, že je velkým problém naše vláda. O všem se strašně moc a dlouho diskutuje a koncepčně se nic nedělá. Čeká se, až se problémy vyřeší samy. Jenže problémy se samy nikdy nevyřeší, to prostě nelze.

Jaká je podle Vás cesta? Je to například výchova vlastního personálu?

S učilišti aktivně spolupracujeme, máme zde studenty na praxi. To všechno jako zodpovědní podnikatelé děláme a snažíme se, ale stejně potřebujeme základ ze školství. Stát by měl věci řešit podle toho, co potřebujeme. Evidentně bude Česká republika potřebovat v nejbližších dvaceti letech kvalifikovaný technický personál.

Problémem současných servisů bývá často nízká kvalifikace personálu a špatný přístup k zákazníkovi. Jak je tomu u vaší společnosti a co pro to děláte? 

V první řadě děláme pravidelný průzkum spokojenosti zákazníků. Nejenom, že průzkum provádějí naši zaměstnanci, ale i já sám se o spokojenost našich zákazníků velmi aktivně zajímám. Přesto musím připustit, že ne vždy je spokojenost zákazníků 100%, protože u prémiových značek jsou zákazníci velmi nároční. Občas se stane, že ne každý mechanik si toto ve správnou chvíli uvědomí. Na druhou stranu již poskytujeme servis dvacet let a hodně věcí jsme za tu dobu vylepšili. Nemyslím si, že by kvalita byla pro nás tím nejžhavějším problémem.  Uvědomujeme si, že naši zákazníci jsou nároční a neustále se snažíme naše služby vylepšovat, protože spokojenost našich klientů je pro nás alfou a omegou.

V čem je podle Vás práce ve vašem oboru jedinečná?

Když jsem tuto práci začal dělat, tak jsem si vlastně splnil svůj klukovský sen. Můj otec byl řidič kamionu a já jsem si celé dětství hrál s angličáky a pozoroval kamiony. Před těmi 25 lety jsem potkal pana Hoffmanna, což je otec mého dnešního společníka a obchodního partnera. On byl v té době odbytovým ředitelem Schmitz Cargobull a myslím, že jsem ho zaujal především dvěma věcmi. Bylo to v roce 1991 a já jsem rozuměl německy, to byla první výhoda. A druhá věc, že jsem znal s čím, která firma jezdí. Byl velmi překvapený, že v Čechách zná někdo jeho výrobky a ví, které typy klientů s nimi jezdí, protože on do té doby neměl prodaný v Čechách jediný návěs. To ho myslím tenkrát hodně oslovilo.  

Na druhou stranu v každém povolání, které děláte jako já 25 let, máte občas pocit, jestli je to to správné, věnovat se v životě jenom jednomu oboru. Neustále nad tím přemýšlíte, bilancujete. Pak jsou zde ale zkušenosti lidí, kteří dělali dlouhé roky v jednom oboru a pak zatoužili po změně a vstoupili do úplně nového oboru, a dost často to dopadlo tragicky. Většinou fungovali jako investoři, našli si někoho, kdo jim měl v novém oboru pomoci, ale často se stalo, že je ten člověk naopak stáhnul ke dnu.

Často používám takové přirovnání. Říkám, že jsem mezi klienty potopený a jenom nešnorchluju. Protože, když šnorchlujete, tak jenom něco pozorujete, ale nežijete v tom prostředí. Kdežto, když se potopíte do moře, a jste přímo mezi rybami, tak jste součástí jednoho celku. A v tom je pro mne zásadní rozdíl, jestli práci dělám pořádně nebo jenom napůl. Napůl šnorchlujete a když práci děláte pořádně, tak se potápíte.  To třeba pro kamiony platí bezezbytku, je to svým způsobem specifická branže. S těmi lidmi musíte existovat, musíte znát jejich slang, musíte rozumět jejich problémům. Také musíte vědět, jaký lék na ty problémy najít, jak jim můžete poradit. V tom si myslím, že je právě výhoda dlouhé praxe a historie a toho, že vás to baví.

Také musím neskromně říci, že se nám hodně daří a z úspěchu se těžko vystupuje. Jsme číslo jedna na trhu, baví nás to a ten úspěch nás nabíjí. Mám kolem sebe spoustu lidí, se kterými mě baví pracovat, máme zde relativně stabilní pracovní kolektiv.  

Takže stimulů proto, aby člověk každé pondělí přišel do práce plný energie, mám kolem sebe spoustu.

 

3.1.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.