• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Průmyslové nemovitosti jsou v České republice atraktivní investicí

Jakub Holec

Česká realitně-poradenská společnost 108 AGENCY se od počátku svého působení zaměřuje na segment průmyslových nemovitostí. Díky zkušenostem z mezinárodních agentur spolu se znalostí místního trhu se podařilo společnosti stát se uznávaným partnerem v oblasti realitního poradenství a dnes také nejen v České republice. O tom, jak se dá i v nelehké době najít místo na trhu a vybudovat fungující společnost a především o současné situaci na tuzemském trhu průmyslových nemovitostí, jsme si povídali s Jakubem Holcem, majitelem 108 AGENCY.

Jste ryze česká společnost bez zahraničního kapitálu. Společnost jste založil v roce 2009, tzn. v období ekonomické krize. Jistě nebylo snadné se v této době prosadit, navíc mezi velkými zahraničními společnostmi. Co myslíte, že bylo tím, co vám pomohlo uspět a prosadit se?

 

Když se na to zpětně podívám, bylo sice období krize, ale paradoxně nám tato situace i trochu pomohla. Hodně se škrtalo, rozdávaly se výpovědi a na tuzemském trhu byly nadnárodní společnosti, ať už developeři, investoři nebo vlastníci nemovitostí, kterým nastalá situace nevyhovovala a krize začala bořit zavedené obchodní vztahy. Vedení těchto firem, které tu působily, opouštělo hodně zahraničních manažerů a na jejich pozice se více dostávali čeští manažeři, pro které bylo také příjemnější domlouvat obchod v jejich rodném jazyce. Najednou tu vznikl prostor pro lokální agenturu našeho typu a dveře se pootevřely. Začali jsme kontaktovat potenciální klienty a ti nás, zpočátku k našemu překvapení, zvali k osobním schůzkám a často měli zájem o spolupráci.

 

V roce 2015 získala společnost 108 AGENCY ocenění CIJ Awards v kategorii Best Local Real Estate Agency? Co toto ocenění obnáší a čím se vám podařilo předstihnout ostatní společnosti? V čem vidíte svoji konkurenční výhodu?

 

Řekl bych, že se spojilo více faktorů. Jsme kolektiv motivovaných lidí, každý z nás je jiný, má jiné zkušenosti a každý tomu, co dělá, rozumí. Není to vše jen o dlouholeté praxi, i když ta je bezpochyby důležitá, dáváme prostor každému nápadu bez ohledu na pracovní postavení a odpracované roky v oboru. Skvěle se doplňujeme, máme pro svou práci nadšení a snažíme se k obchodním případům přistupovat individuálně, ale zároveň profesionálně. Od počátku se rovněž věnujeme nejen novým, ale i starším projektům, a díky tomu komplexněji známe trh. Roli pro nás může hrát i fakt, že umíme být často flexibilnější než velké nadnárodní korporace. Myslím, že tady je ten základ a potenciál, který nám pomáhá posouvat se vpřed a získat například ocenění, jakým je CIJ Award. Samozřejmě k obchodování je potřeba i kousek štěstí.

 

Zajištěním pronájmu či vyhledáním pozemku nebo nemovitosti Vaše činnost nekončí. Zakládáte si na budování dlouhodobé spolupráce s klienty. Jaké další služby klientům v rámci spolupráce poskytujete?

 

Začínali jsme v segmentu průmyslových nemovitostí  a následně rozšířili působnost na segment kancelářských a obchodních prostor, nejdříve v České republice, později na Slovensku. Vedle vyhledání vhodné nemovitosti k pronájmu se zaměřujeme také na investiční poradenství, zajišťujeme správu nemovitostí a věnujeme se marketingovým aktivitám při prezentaci  nových developerských projektů. Naším cílem je nabídnout komplexní poradenský servis nájemcům i vlastníkům nemovitostí s dávkou vlastní „fantazie“ a schopností umět přijít za klientem s kreativním řešením jeho záměru, které někoho jiného možná nenapadne.

 

Trh je opět na vzestupu a investoři začínají být velmi aktivní. Změnilo se nějak chování a požadavky investorů oproti období před krizí?

 

Investoři jsou v oblasti komerčních nemovitostí poslední roky velmi aktivní. Regionu střední Evropy důvěřují, je tu stabilní politická situace, ekonomice se daří a investice jsou dlouhodobě udržitelné. Zahraniční investoři se u nás většinou zajímají o prémiové nemovitosti či o rozsáhlejší portfolia. Čeští investoři pak více cílí na střední a menší investice, a to i na sekundárních trzích. Realitní krize v roce 2009 má v tomto směru i pozitivní dopad. Ten spočívá zejména ve větším důrazu na prověřování kvality nemovitostí, ať už je to prověrka ze stavebního nebo právního hlediska či například z pohledu kvality nájemců.

 

Vzestup ekonomiky zaznamenává nejen Česká republika, ale celá střední Evropa. Jak si momentálně stojí ČR v rámci regionu střední Evropy?

 

Trh s komerčními nemovitostmi v České republice od krizových let kontinuálně roste a těší se velmi dobré kondici. Na trhu průmyslových prostor jsou firmy aktivní ve všech jeho segmentech a v současné době také v oblasti průmyslových nemovitostí patříme společně s Polskem k lídrům ve střední Evropě.

 

V souvislosti s růstem ekonomiky zaznamenáváme přesun výroby a logistických center do České republiky. Můžete charakterizovat, o jaké typy investorů se jedná a z jakých oblastí sem směřují?

 

Drtivá většina výrobních provozů, které se v poslední době přesunuly do České republiky, jsou nějakým způsobem navázány na automobilový průmysl. Významnými hráči jsou zde například korejské společnosti, jež jsou dodavateli automobilek Hyundai nebo Kia. Čistě samotnou výrobu k nám pak přesouvají nejčastěji německé společnosti, které k tomu vede především levnější kvalifikovaná pracovní síla. V posledním roce ohlásilo svůj příchod do České republiky také několik čínských investorů.

 

V České republice je mnoho starších nevyužívaných komerčních nemovitostí. Často stojí v atraktivních lokalitách širších center velkých měst. Vidíte zde nějaké možnosti pro jejich využití?

 

Dá se říci, že velká část zajímavých brownfieldů v širších centrech měst byla již přeměněna na objekty s rezidenčním nebo retailovým využitím. Brownfieldy, které tady ještě nenašly nové využití, v sobě většinou skýtají nějaký vlastnicko-právní problém nebo se jedná o rozsáhlé plochy, jejichž majitelům se nedaří prosadit změnu územního plánu. Těmi jsou často pozemky v okolí železnic a vlakových nádraží.

 

Dlouhou dobu byla tahounem českého hospodářství oblast automotive. Nyní se do popředí dostává také e-commerce. Jak se to projevuje na realitním trhu? Dá se mluvit i o dalších oblastech, které se dostávají do popředí případně jiné, které naopak zažívají útlum?

 

Automobilový průmysl je stále hlavním tahounem poptávky po tuzemských průmyslových nemovitostech. Nejedná se zde čistě jen o výrobní aktivity, ale je třeba zohlednit i navázané skladově-logistické procesy. Další silnou skupinu tvoří retailové společnosti, především sektor potravin a elektroniky. Oblast e-commerce pak zažívá v posledních dvou letech rozkvět a zájem o tuzemské průmyslové prostory přichází jak ze strany českých e-shopů, tak ze strany zahraničních společností, které u nás otevírají nová regionální distribuční centra.

 

Tak jak se za poslední roky změnil a vyvinul český trh průmyslových nemovitostí, změnily se i potřeby a požadavky zákazníků. Společnost, která si chce udržet přední místo na trhu, musí neustále přicházet s novými podněty a službami pro své zákazníky. Jaké jsou vaše plány pro nadcházející období?

 

V minulém roce jsme rozšířili tým pro průmyslové nemovitosti a spolu s tím začali například zastupovat nájemce komerčních nemovitostí při renegociaci stávajících nájemních podmínek či při výběru nových prostor. Jedná se o určitou nadstavbu běžného zprostředkování pronájmu, kdy celý proces od vyhledání prostor až po uzavření nájemní smlouvy může být přenesen na nás a klient dělá jen klíčová rozhodnutí. Výhodou pro klienta jsou zde mimo jiné i nulové náklady spojené se službou. Změnou prošlo také investiční oddělení, kde jsme mohli přivítat jednoho z nejzkušenějších odborníků v oblasti realitních investic na českém trhu.

 

Letos bychom se chtěli zaměřit také na poradenství v oblasti komplexního řešení pro logistiku a díváme se i na další středoevropské trhy. Jak říkáte, neradi bychom usnuli na vavřínech, proto stále hledáme nové cesty, jak lépe a co nejefektivněji pomoci našim klientům naplnit jejich požadavky a potřeby. Na druhou stranu pořád stojíme nohama na zemi a snažíme se realizovat expanzní záměry s rozvahou. Občas je to těžké, když vás vaše práce baví (úsměv).

11.9.2016

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.