Společnost PST CLC, a.s. se na situaci ohledně Brexitu, která nevyhnutelně nastane, dlouhodobě připravuje. Samotná pandemie koronaviru je podle Petra Škapy „jen“ jakousi další komplikací, se kterou se musí v této oblasti vypořádat.
„Nechci se otázkou nemoci Covid-19 nějak rozsáhle zabývat, nicméně právě opatření, nebo spíš uvolnění některých opatření v oblasti dovozu OPP nám ukázala jednu z oblastí, kterou bude nutné při celním řízení v rámci pohybu zboží z/do Velké Británie řešit. Konkrétně mám na mysli předkládání Prohlášení o shodě při celním řízení a dodržování např. rostlinolékařských opatření,“ upřesňuje Petr Škapa.
Připravenost společnosti PST CLC, a.s. na Brexit se opírá především o svou analýzu očekávaných změn.
„Na formě poskytovaných celních služeb v ČR se prakticky nic nezmění, jen se musíme přizpůsobit tomu, zda se na zboží pocházející či dovážené z Velké Británie bude z pohledu uplatnění preferenčního zacházení nahlížet obdobně jako na zboží z Číny nebo ze Švýcarska,“ říká Petr Škapa.
V současné době zatím vše nasvědčuje tomu, že k 1. 1. 2021 nebude mezi EU a Velkou Británií uzavřena žádná obchodní dohod, jejíž součástí má být i oblast celní (i když právě v celní oblasti, a tedy na bezcelním zacházení, se obě strany již dávno shodly), a tudíž bude veškerý dovoz zboží z GB zatížen všeobecnou celní sazbou cla.
„PST CLC, a.s. v současné době počítá se zvýšeným nárokem našich smluvních klientů na poskytnutí celního dluhu při importu, navýšení objemu celního řízení a samozřejmě i s poskytnutím celního odbavení zboží při dovozu do GB prostřednictvím našeho partnera,“ uzavírá pohled na situaci Petr Škapa.
Markéta Vojáčková