• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Podnikání je hra. Ale není pro každého …

Výrobní a administrativní budova SVS spol. s.r.o.

Devadesátá léta dvacátého století u nás vedle svobody přinesla i obrovský boom soukromého podnikání. Vznikaly drobné živnosti i dravé firmy zaměstnávající desítky a stovky zaměstnanců. Charakteristickým rysem těch úspěšných podniků bylo vysoké pracovní nasazení jejich zakladatelů, kteří svým firmám věnovali mnohdy všechen svůj čas. Řada z nich v průběhu let svá impéria prodala finančně silnějším investorům, mnohdy zahraničním. Fungujících firem, které doposud zůstávají v rukách českých majitelů s perspektivou postupného předávání otěží v rámci rodiny, je tak dnes jak šafránu. O to příjemnější je setkání s tradiční rodinnou výrobní firmou, která je nejen špičkou ve svém oboru, ale navíc masívně investuje do své digitální budoucnosti.

Krátké ohlédnutí

„Své úspory jsem investoval do tehdy první čtyřbarevné automatické linky sítotisku,“ vzpomíná s nostalgií Martin Dohnal, majitel společnosti SVS. Tenkrát se psal rok 1992. Velmi brzy však následovaly další stroje a s nimi další zaměstnanci, takže tiskárna se musela přestěhovat do vhodnějších prostor v Praze. Práce přibývalo a mezi zákazníky se začaly objevovat první firmy z oblasti automotive, jako například ŠKODA Auto nebo autobaterie – VARTA, které nabízely garance a dlouhodobé projekty. „Ti byli nejnáročnější a neodpustili sebemenší pochybení. To bylo ve své době tvrdé, ale dnes s odstupem času to hodnotím jako skvělou zkušenost. Automotive z nás udělal prvotřídní profesionály v oblasti průmyslové polygrafie a my z této školy vlastně dodnes čerpáme,“ hodnotí retrospektivně Martin Dohnal.

Martin Dohnal – majitel společnosti SVS s oceněním World Star

Optimalizace a racionalizace firmy cestou automatizace

„Na českém trhu je již řadu let obrovský převis nabídky polygrafických služeb nad poptávkou po nich. Ti, kdo přežili a úspěšně fungují dodnes, vědí, že bez investic a neustálé modernizace technologického vybavení není možné v dnešním konkurenčním prostředí obstát. Jenže chcete-li dosahovat tržeb nezbytných k pokrytí výrobních nákladů, akumulovat prostředky pro investice do nových technologií a ještě dosahovat alespoň minimálního zisku, nutně potřebujete své zboží prodávat na zahraničních trzích. Tam ale uspějete jen s prvotřídní kvalitou, a navíc musíte být rychlejší a levnější než místní konkurence. Je to začarovaný kruh, ze kterého vede cesta právě přes moderní technologie, důsledné procesní řízení a špičkové lidi, “ vysvětluje Martin Dohnal.

K tomu dodává, že firma SVS se díky neustálým investicím do moderních, rychlých výsekových strojů stala partnerem pro mnoho logistických firem. Díky velké materiálové spotřebě, která jde ruku v ruce s nákladovými požadavky logistických firem, je SVS pro dodavatele materiálu zajímavým partnerem, z čehož vyplývají určité výhody, které pozitivně dopadají i na klienty. „Díky rychlosti a spolehlivosti moderních tiskařských strojů jsme schopni garantovat krátké výrobní termíny a příznivé ceny. Vzhledem k odpovídající velikosti firmy, která dnes zaměstnává cca padesát zaměstnanců, si zachováváme flexibilitu k požadavkům našich klientů,“ upřesňuje Martin Dohnal.

Kvalita, environment a sociální odpovědnost

„Jde o tři základní pilíře fungování naší společnosti,“ říká s uspokojením Martin Dohnal. „Samotná kontrola jakosti v rámci našeho certifikovaného systému zaměstnává na plný úvazek 4 lidi. Chceme v každém okamžiku plnit požadavky normy ISO 9001 a to nás nutí využívat pouze prvotřídní dodavatele, investovat do kvalifikace vlastních pracovníků a pracovat s nejmodernějšími technologiemi. To všechno stojí spoustu peněz, a proto současně musíme hledat možnosti smysluplných úspor. V roce 2006 jsme jako první tiskárna v ČR získali certifikaci ISO 14001, dále jsme držiteli certifikace FSC a certifikace UL. To koresponduje s naší snahou minimalizovat vliv našeho podnikání na životní prostředí. Už při rekonstrukci vlastního areálu, který jsme ve zcela dezolátním stavu koupili v roce 2009, jsme velké úsilí věnovali jeho energetické náročnosti. Celý objekt je velmi důkladně tepelně izolován, teplo produkované našimi stroji využíváme pro ohřev vzduchu (rekuperace) a pak jej ještě dodatečně vedeme do tepelných čerpadel na střeše objektu a tím jej zužitkujeme vlastně ještě jednou. Velmi úzkostlivě sledujeme hladinu hluku spojenou zejména s pohybem vozidel. Máme vlastní studnu a důkladné sledování odpadového hospodářství. Tím hlavním, co dělá SVS tím, čím je, jsou ovšem zaměstnanci. Já osobně se snažím pro práci ve firmě získávat přednostně mladé lidi se zkušeností získanou alespoň v jednom předchozím zaměstnání. Bez rozdílu všichni nastupují na ty nejnižší pozice a svou cestu firmou si musí osobně prožít. To je pravidlo, kterému se nevyhnuli ani členové mé rodiny, kteří ve firmě pracují. Jsem přesvědčen, že osobní zkušenost je nenahraditelná a po svých kolezích nechci nic jiného než to, co dělám já sám. Na oplátku se pak já jim snažím nabídnout velmi slušné finanční ohodnocení a jsem připraven jim pomáhat dosahovat jejich životních cílů. Ty se mění spolu s životní etapou, kterou právě prožívají. Firma se snaží být svým zaměstnancům nablízku, když se chtějí postavit na vlastní nohy, založit rodinu nebo třeba vyřešit problém s bydlením ….“

Firma jako rodinné stříbro

Společnost SVS vidí Martin Dohnal jako dlouhodobou investici, jejíž schopností je nabídnout práci a životní standard nejen jemu samotnému, ale i těm, kdo ho jednou v čele společnosti vystřídají. Těmi budou jeho dcera a syn, kteří již před lety své profesní kariery s firmou spojili a dnes zastávají pozice provozního ředitele a manažerky kvality. „Když něčemu věnujete velkou část svého života,“ říká Martin Dohnal, „nedokážete si představit, že byste otěže své firmy předal někomu jinému než svým dětem. Ty na to ale musí být připraveny a musí pro firmu žít tak, jako já sám.“

Obchod a partnerství

Obchodní partnerství se podle slov Martina Dohnala neliší od klasického partnerství, jak ho známe všichni ze svých životů. Velkou roli podle něj hrají důležité vlastnosti jako spolehlivost, důvěra a pozitivní myšlení. „V každém výrobním oboru, i ve službách se někdy něco nepovede, ale vždy je důležité vše řešit včas,“ říká.

Sklad samolepících etiketK tomu, aby se tyto situace nestávaly, je ve firmě SVS detailně vypracovaný popis průchodu zakázky, včetně odpovědnosti jednotlivců a nastavených kontrol tak, aby se do výrobního procesu nedostalo něco, co neodpovídá schváleným podkladům od klienta. Jako další kontrolní mechanizmus je nastavena mezioperační kontrola a nakonec přichází na řadu kontrola výstupní. Díky těmto opatřením se předchází narušení vztahu s klientem a pozitivního myšlení.  

„Naši obchodníci jsou připraveni nabídnout řešení klientovi na míru. Velmi oblíbenými jsou v poslední době etikety s proměnnými kódy, bezpečností etikety a barevné etikety na různých podkladových materiálech, které jsou zvoleny dle požadované aplikace. Díky narůstajícímu množství informací, které na nosiči musí být, jsou v poslední době velmi žádané vícevrstvé etikety. Díky tomuto technologickému složení etikety je možné umístit na etiketu až 2x více informací,“ dodává Martin Dohnal. 

Společnost SVS v roce 2006 získala mezinárodní ocenění obalu světa (World Star), kde jako první tiskárna na světě aplikovala Braillovo písmo tiskem, již řadu let je partnerem Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře, Partnerem nadace Světluška, partnerem Ceny Ď a podporovatelem celé řady dalších aktivit a akcí. „Podpora dobré věci je pro mě odjakživa nejen samozřejmostí, ale i osobní potřebou. Jsem také přesvědčen, že pomoc lidem, kteří měli v životě méně štěstí než ostatní, je povinností a utváří charakter jednotlivce i celého národa,“ uzavírá Martin Dohnal.

 

MR

2.11.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies