Stačilo len niekoľko týždňov a situácia sa dramaticky zmenila. Nástup pandémie koronavírusu a karanténne opatrenia zatvorili každú krajinu vo svojich hraniciach a život, vrátane ekonomického, sa prakticky zastavil. Otvorené ostali len obchody s potravinami, drogérie a lekárne. Výrobné závody pre istotu zastavili výrobu. Samozrejme, nešlo iba o preventívne dôvody, ale producentom často chýbajú komponenty pre výrobu a aj odbyt výrobkov. Nehovoriac o pracovníkoch, ktorí často musia ostať doma s deťmi kvôli zatvoreným školám a škôlkam.
Štát, aby zabránil prepúšťaniu a zachoval pracovné miesta, ponúka každej postihnutej firme 80 % platu zamestnanca. Ale bude to stačiť? V prípade dopravcov určite nie. Vodiči nákladných áut mali svoj príjem naviazaný na tzv. diéty. Keď nikam necestujú, ich príjem sa drasticky znížil. Tisícky kamiónov stoja a tisíce šoférov sedia doma. Podľa prieskumu, ČESMAD Slovakia, je odstavených minimálne polovica kamiónov. Niektorí dopravcovia už svoje nákladné vozidlá začali odhlasovať z evidencie a uvažujú, že skončia s podnikaním.
V súčasnosti prakticky funguje len časť vnútroštátnej dopravy a to zásobovanie obchodných reťazcov s potravinami. Malá časť výrobcov naďalej, za prísnych hygienických podmienok, pokračuje vo výrobe, takže požaduje dovoz komponentov, ale na to naozaj stačí pár kamiónov. Väčšina nákladných dopravcov stojí a s obavami očakáva, čo bude ďalej. Medzinárodná autobusová doprava stojí úplne a aj tuzemská pri zatvorených firmách, školách…len živorí.
Slovenská ekonomika je závislá na automobilovom priemysle. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes ide o sektor, ktorý výrazne pocíti následky koronakrízy. Najpesimistickejšie odhady hovoria až o 25 percentom prepade. To by logicky zasiahlo i oblasť dopravy, ktorá je závislá i od dodávok do automotive. Ide vlastne o začarovaný kruh. Menej príležitostí v automotive znamená menej práce pre dopravcov i výrobcov komponentov. To znamená menej peňazí pre zamestnancov a nižšiu spotrebu, ktorá zase znamená znižovanie výroby. A tak dookola.
Automobilky síce pomaly zvažujú obnoviť výrobu, čo je pozitívny signál pre ekonomiku avšak určite sa nevyhneme prísnemu dodržiavaniu rôznych hygienických a karanténnych opatrení. Ale bez aktívnej ekonomiky zas nemôže fungovať ani jeden štát.
Otázkou, na ktorú ešte dnes s istotou nevieme odpovedať, bude dopad pandémie na nás spotrebiteľov. Budeme ešte stále potrebovať nové auto, nový televízor či nábytok tak často, alebo sa budeme vedieť viac uskromniť?
Pavol Jančovič