• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Pavol Jančovič | ČESMAD Slovakia

Pavol Jančovič

Ešte začiatkom tohto roku som si myslel, že najhoršie obdobie pre cestných dopravcov máme za sebou. Po sérii rokovaní s predchádzajúcim premiérom a ministrami financií a dopravy sa Združeniu cestných dopravcov ČESMAD Slovakia podarilo vyrokovať viaceré úľavy. Bola to napríklad zľava zo sadzieb mýta i úprava dane z motorových vozidiel. Slovenská ekonomika rástla, zdalo sa, že rok 2020 bude pre dopravcov lepší, ako roky minulé.

Stačilo len niekoľko týždňov a situácia sa dramaticky zmenila. Nástup pandémie koronavírusu a karanténne opatrenia zatvorili každú krajinu vo svojich hraniciach a život, vrátane ekonomického, sa prakticky zastavil. Otvorené ostali len obchody s potravinami, drogérie a lekárne. Výrobné závody pre istotu zastavili výrobu. Samozrejme, nešlo iba o preventívne dôvody, ale producentom často chýbajú komponenty pre výrobu a aj odbyt výrobkov. Nehovoriac o pracovníkoch, ktorí často musia ostať doma s deťmi kvôli zatvoreným školám a škôlkam.

 

Štát, aby zabránil prepúšťaniu a zachoval pracovné miesta, ponúka každej postihnutej firme 80 % platu zamestnanca. Ale bude to stačiť? V prípade dopravcov určite nie. Vodiči nákladných áut mali svoj príjem naviazaný na tzv. diéty. Keď nikam necestujú, ich príjem sa drasticky znížil. Tisícky kamiónov stoja a tisíce šoférov sedia doma. Podľa prieskumu, ČESMAD Slovakia, je odstavených minimálne polovica kamiónov. Niektorí dopravcovia už svoje nákladné vozidlá začali odhlasovať z evidencie a uvažujú, že skončia s podnikaním.

 

V súčasnosti prakticky funguje len časť vnútroštátnej dopravy a to zásobovanie obchodných reťazcov s potravinami. Malá časť výrobcov naďalej, za prísnych hygienických podmienok, pokračuje vo výrobe, takže požaduje dovoz komponentov, ale na to naozaj stačí pár kamiónov. Väčšina nákladných dopravcov stojí a s obavami očakáva, čo bude ďalej. Medzinárodná autobusová doprava stojí úplne a aj tuzemská pri zatvorených firmách, školách…len živorí.

 

Slovenská ekonomika je závislá na automobilovom priemysle. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes ide o sektor, ktorý výrazne pocíti následky koronakrízy. Najpesimistickejšie odhady hovoria až o 25 percentom prepade. To by logicky zasiahlo i oblasť dopravy, ktorá je závislá i od dodávok do automotive. Ide vlastne o začarovaný kruh. Menej príležitostí v automotive znamená menej práce pre dopravcov i výrobcov komponentov. To znamená menej peňazí pre zamestnancov a nižšiu spotrebu, ktorá zase znamená znižovanie výroby. A tak dookola.

 

Automobilky síce pomaly zvažujú obnoviť výrobu, čo je pozitívny signál pre ekonomiku avšak určite sa nevyhneme prísnemu dodržiavaniu rôznych hygienických a karanténnych opatrení. Ale bez aktívnej ekonomiky zas nemôže fungovať ani jeden štát.

 

Otázkou, na ktorú ešte dnes s istotou nevieme odpovedať, bude dopad pandémie na nás spotrebiteľov. Budeme ešte stále potrebovať nové auto, nový televízor či nábytok tak často, alebo sa budeme vedieť viac uskromniť?   

 

Pavol Jančovič

23.4.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies