• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Paletový trh zažívá turbulentní období

Ing. Milan Kovařík | Zemský výbor EPAL pro ČR a SR

Logistika prošla za poslední rok a čtvrt náročnou zkouškou. Tak, jak některá odvětví zažila útlum způsobený koronakrizí, logistika naopak zaznamenala výrazné nárůsty, se kterými bylo mnohdy díky okolnostem náročné se vypořádat. Také paletový trh prochází momentálně turbulentním obdobím. Svůj podíl na tom má nejen koronavirová pandemie ale i cla, která uvalily Spojené státy na dovoz dřeva z Kanady. Svou roli hraje také zvýšení poptávky po dřevu v Číně. V neposlední řadě ovlivňuje navyšování cen v posledních týdnech a měsících finanční podpora vlády USA na podporu domácí ekonomiky a amerických domácností, která v kombinaci s nízkými úroky motivuje výstavbu a rekonstrukce soukromých i komerčních dřevostaveb v celých Spojených státech. V průběhu více než rok trvající pandemie navíc došlo k narušení nastaveného dodavatelsko-odběratelského řetězce u řady firem, které způsobilo vyčerpání zásob palet.

O vyjádření nejen k současné situaci na paletovém trhu jsme požádali Ing. Milana Kovaříka, výkonného ředitele Zemského výboru EPAL pro ČR a SR.

Před příchodem koronakrize byla jedním z hlavních celosvětově řešených témat, téma udržitelnosti. Jak je tomu podle vás nyní?

Téma „udržitelnosti“ pomalu končící krize způsobená pandemií COVID-19, nijak negativně neoslabila. Došlo sice ke krátkodobě zvýšené poptávce po jednorázově používaných materiálech, ale šlo převážně o výrobky pro osobní potřebu a ochranu nebo ve zdravotnictví.

Po kvalitních vratných obalech je trvale vysoká poptávka, která v posledních měsících dramaticky roste … ale k tomu se ještě pravděpodobně dostaneme později. Evropská paletová asociace (EPAL) podporuje udržitelnost již od svého vzniku v roce 1991, kdy toto téma vlastně ještě ani neexistovalo. Pro EPAL to tedy není něco nového, je to přímo v jejím DNA od samého počátku.

 

Často se diskutují výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, zejména dřevo vs. plast … Jak to vidíte vy?

V současné době se daří některým typům plastových obalů. Zde ale musím říci, že to není na úkor tradičních dřevěných obalů, ale jako jejich doplněk nebo pro uspokojení specifických požadavků zákazníků. Bohužel někteří jejich výrobci a dodavatelé používají nefér a nepravdivou argumentaci, kdy zmiňují různé „výhody“ plastových obalů, které nejsou pravdivé a korektní. Velmi často používají např. argument lepších antibakteriálních vlastností plastových obalů, což samozřejmě není obecná pravda. Když jsou dřevěné obaly, kam počítám i palety EPAL, vyrobeny podle platných norem a technických předpisů, jsou řádně tepelně a fytosanitárně ošetřeny, pak jsou jejich antibakteriální vlastnosti výrazně lepší než obaly (palety) plastové. Toto tvrzení se opírá např. o studii Ústavu dřevařských technologií v Drážďanech (Institut für Holztechnologie Dresden), který provedl laboratorní testování mikrobiálních vlastností standardních europalet EPAL a plastových palet H1. Testy se prováděly se vzorky bakterií Escherichia coli a Staphylococcus aureus a výsledky byly jednoznačné: bakterie na dřevě nepřežívají tak dobře jako na plastech; nepotvrdilo se časté tvrzení výrobců plastových palet, že dřevěné palety jsou náchylnější k napadení mikroorganismy; přirozené hygienické vlastnosti dřeva prokazatelně zabraňují množení mikroorganismů a dřevěné palety dosáhly více než 13x vyšší antibakteriální aktivity než plastové palety H1. Přesné výsledky naleznete v hygienické studii na stránkách www.epal-palety.cz.

 

V posledních měsících můžeme vidět trend výrazného až drastického zdražování dřeva v celém segmentu dřevozpracujícího průmyslu včetně dalších oblastí, které souvisí s paletovým „byznysem“. Čím je to podle vás způsobeno a jak to ovlivní paletový trh?

Toto je naprosto zásadní otázka a téma, které doslova hýbe celým trhem dřevozpracujícího průmyslu, včetně trhu s paletami.

Vedle růstu ceny dřeva navíc současně rostou i ceny dalších surovin, součástek a nástrojů (zejména z oceli) které se využívají při výrobě a opravě palet – jedná se například o hřebíky, sponky, pily, ale i o celé nástroje a stroje. Tento trend je jasně patrný na celosvětovém i evropském dřevařském a paletovém trhu. To se samozřejmě následně zásadně promítá i do trhu výroby a oprav dřevěných palet v České a Slovenské republice.

Tento dramatický vývoj je patrný přibližně od poloviny loňského roku, kdy Spojené státy uvalily cla na dovoz dřeva z Kanady. Do toho vstoupil výrazný růst poptávky po dřevu v Číně ve druhé polovině roku 2020 s tím, že tato poptávka nadále silně roste. Posledním krokem, který způsobuje pravidelné skokové navyšování cen v posledních týdnech a měsících je finanční podpora vlády USA na podporu domácí ekonomiky a amerických domácností ve výši přibližně 1,9 bilionů amerických dolarů (cca 41 bilionů českých korun). Tato finanční podpora v kombinaci s nízkými úroky motivuje výstavbu a rekonstrukce soukromých i komerčních dřevostaveb v celých Spojených státech a tím nadále zvyšuje poptávku po dřevu. Tato poptávka ve Spojených státech i Číně poté zásadně „vysává“ nabídku dřeva z celého evropského prostoru a tím dochází k drastickému navyšování této cenné suroviny.

Tento dosavadní vývoj ještě negativně ovlivní další vlivy. Například Rusko omezuje vývoz nezpracované kulatiny ze svého území a ministerstvo obchodu USA plánuje kroky, které by mohly vést ke zvýšení současných dovozních cel kanadského dřeva do USA na dvojnásobek (až na 18,32 %)!

Podívejme se na vývoj ceny řeziva v USA od ledna 2017 do začátku května 2021. Průměrná cena řeziva se v letech 2017 až 2019 pohybovala na úrovni pod 400 USD. V dubnu 2020 pak Spojené státy zavedly dovozní cla na dřevo z Kanady a začaly působit další, výše uvedené, negativní vlivy a opatření. Od začátku roku 2021 pak růst ceny řeziva dramaticky roste a jeho cena začátkem května 2021 atakovala hranici 1 700 USD! To je oproti předchozím rokům přibližně čtyřnásobek. Pro informaci, například pouze v březnu 2021 dřevo v ČR zdražilo o 20 %! 

Negativní vývoj dále ovlivňují další faktory, které souvisí s celosvětovou pandemií COVID-19. V průběhu více než rok trvající pandemie došlo k narušení nastaveného dodavatelsko-odběratelského řetězce u řady firem a došlo k vyčerpání zásob palet. V posledních měsících a týdnech přichází (pozitivní) výrazné oživení ekonomiky a tím i opětovný rychlý rozvoj obchodu, přepravy a skladování zboží. Tím logicky dále roste poptávka po nových i použitých paletách. Zásoby nových a použitých palet však na trhu nejsou.

Tato situace již delší dobu má (a logicky musí mít) dopad i na koncové ceny palet - ať už nových palet, nebo palet opravovaných! A nejen, že ceny palet dramaticky rostou, ale jejich ceny se zvyšují téměř každý týden.

Toto si musí uvědomit (a naštěstí si i většinou uvědomují) i uživatelé a odběratelé palet. Situace na paletovém trhu je zcela odlišná od doby před několika měsíci a nesnese srovnání se žádnou situací v posledních mnoha letech.

 

Jak vidíte význam EPAL a podobných spolků do budoucna a co vás čeká v nejbližší době?

Současná nepříznivá situace v oblasti nedostatku a cen dřeva a palet nahrává také nepoctivým firmám. Tyto firmy své produkty – například nové i použité palety – šidí na kvalitě a množství použitého dřeva, používají nevhodné hřebíky (krátké a hladké, které nemají takovou pevnost), dřevo není řádně vysušené a o povinném fytosanitárním (tepelném) ošetření nemůže být ani řeč. Proto zde vidíme nezastupitelnou roli EPAL a obdobných asociací a spolků, jejichž cílem není zisk (EPAL je nezisková asociace), ale garance kvality palet EPAL a podpora společností, které mají řádnou licenci na výrobu nebo opravy palet EPAL.

Otázek, zajímavých témat a novinek je samozřejmě celá řada a my zde již nemáme prostor pro jejich podrobné rozebrání. Proto si dovoluji pozvat všechny zájemce o bližší informace nejen o EPALu, ale i celém paletovém trhu na podzimní Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. V rámci MSV se bude letos konat i Mezinárodní veletrh dopravy a logistiky a EPAL zde bude mít připravený svůj exklusivní stánek, kde vás rádi uvítáme. Tento veletrh se koná ve dnech 8. - 12. 11. 2021. Také jsme se rozhodli, že v rámci tohoto veletrhu zorganizujeme PALETOVÝ DEN EPAL, kde budeme mít vyhrazený celý sál a kde bude připravený bohatý program plný zajímavých hostů a odborných přednášek.

Paletový den EPAL se bude konat ve čtvrtek dne 11. 11. 2021.

Kapacita velkého sálu je omezená a tak si přijďte vyzvednout vstupenku na náš stánek. Budeme se na vás těšit!

 

Ing. Milan Kovařík, MBA

Vystudoval vysokou školu se zaměřením na silniční a městskou automobilovou dopravu, na kterou navázal studiem mezinárodního marketingu na Czech Management Institute ESMA. Značnou část svého profesního života se pohyboval v oblasti finančnictví, kde působil na vedoucích pozicích například ve společnosti  Credit Suisse nebo Allianz. Od roku 2012 se profesně věnuje managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci dle OHSAS 18001. Zemský výbor EPAL pro ČR a SR zastupuje od roku 2017. Zde odpovídá za kompletní chod výboru, komunikaci s centrálou v Düsseldorfu, spolupráci s držiteli licence EPAL pro výrobu nebo opravu palet EPAL a v neposlední řadě za komunikaci a spolupráci se státní správou České i Slovenské republiky.

 

 

LN

13.7.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies