Ve své nejnovější zprávě, Optimalizace od první až po poslední míli s maximálním důrazem na efektivitu, společnost Zetes popisuje příčiny neúspěšných doručení a s tím spojené vícenáklady pro maloobchody, včetně negativního vlivu na životní prostředí. Dokument zohledňuje novou situaci a vysvětluje, jak vedoucí hráči na trhu podávají špičkový a udržitelný výkon díky technologiím, které posilují produktivitu pracovníků.
Stoupající nároky zákazníků
Situace COVID-19 urychlila přechod od kamenných obchodů k online nakupování. Šest z deseti zákazníků přitom uvádí, že budou i po návratu do normální situace nadále nakupovat online. Aby byly maloobchody konkurenceschopné, musí nabídnout rychlé doručení, s informacemi o stavu v reálném čase. Na rychle rostoucích e-commerce trzích však může být poměr neúspěšných doručení na první pokus až 20 %.
Dopady na náklady, pověst značky a životní prostředí
Náklady za neúspěšné doručení pravděpodobně zaplatí maloobchod nebo řidič, (až 15 Eur na neúspěšné doručení) a utrpí také loajalita zákazníka. 420.000 tun CO2 každoročně vypustí rozvážková vozidla jenom při opakovaných pokusech o doručení.
Řešení pro správu dodavatelského řetězce
Od první až po poslední míli, každá fáze dodavatelského řetězce může přispět k optimalizaci dodání. Vedoucí hráči na trhu poskytují perfektní služby díky dokonalému řízení s využitím škálovatelných technologií, které posilují produktivitu práce a usnadňují sdílení dat. Mezi ně patří kamerové technologie, multi-modální hlasové vychystávání, řešení ePOD nové generace, prediktivní analytika a systém proaktivních výstrah.
Tiago Conceição, Transport Solutions Expert ve společnosti Zetes: „Moderní dodavatelské řetězce jsou velmi komplexní a využívají několik různých vrstev. S růstem objemu balíků i nároků ze strany zákazníků je klíčové zajistit minimální počty selhání při doručení. Pandemie vytváří nové dlouhodobé příležitosti pro oblast e-commerce, ale pouze pro ty maloobchody, které dávají prioritu technologickým investicím do viditelnosti a řízení dodavatelského řetězce.“
Zdroj: ZETES