• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Odchodovou dohodu s EU chtějí Britové uzavřít do podzimu. Česko přijde o zakázky v autoprůmyslu a stane se sedmou nejpostiženější zemí, problém může být i se zbožím z Asie

ilustrační foto

Velká Británie může od 1. ledna 2021 obchodovat se zeměmi Evropské unie podle pravidel Světové obchodní organizace pro třetí země. Tak zní varianta tvrdého Brexitu. „Pro Česko by to znamenalo propad skoro o 1 % HDP a v rámci EU bychom byli sedmou nejpostiženější zemí. Mezi nejvíce zasažená odvětví by patřil automobilový průmysl a řada českých výrobců autodílů by přišla o lukrativní britské zakázky,“ shrnuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, odborník na clo a mezinárodní obchod. Zástupci Velké Británie nepožádají Evropskou unii o prodloužení přechodného období pro další vyjednávání smlouvy o vzájemných vztazích. Britská strana doufá, že k dohodě dojde během letošního podzimu. Vzájemná vyjednávání se přitom zadrhla na podobě dohody i na otázkách výměny informací z policejních databází, rybolovu nebo migrace.

 

Automobilky v Británii kvůli Brexitu ruší nebo omezují výrobu

Některé automobilky už oznámily, že v souvislosti s Brexitem hodlají zrušit nebo omezit výrobu na území Velké Británie. Své záměry již oznámil Ford a v roce 2021 skončí produkce vozů Honda v továrně ve Swindonu. „Na britský automobilový průmysl je navázána řada lukrativních zakázek pro české výrobce autodílů. Těm nyní hrozí, že o svá odbytiště přijdou. V době po pandemii koronaviru, kdy půjdou podle odhadů celosvětově dolů prodeje aut, je to další významná komplikace pro české exportéry,“ říká Luděk Procházka ze společnosti Gerlach. Do Velké Británie putuje zhruba 4,5% českého exportu, který tvoří kromě autodílů také součástky a stroje. Dovoz má podobný objem jako vývoz a tvoří ho například kosmetika a farmaceutické zboží.

 

Na Brexit se připravují také čeští přepravci a tvrdý odchod Velké Británie z EU je mezi hlavními tématy, která řeší. „Nemyslím si, že by celní domluvy neměly dopadnout. Nicméně je dobré zmínit, že významná část zboží z asijských e-shopů putuje do Česka a dalších zemí právě přes Velkou Británii,“ podotýká Miroslav Michalko, spolumajitel Zaslat.cz, největšího vyhledávače a srovnávače mezinárodní balíkové dopravy.

 

Neshody panují o podobě smlouvy, ale i o výměně informací nebo rybolovu

Neshody ohledně Brexitu panují především v otázce migrace nebo vzájemné výměny informací například z policejních databází. V poslední době se stal problémem rybolov, protože Británie chce mít i nadále přístup na trh EU, ale odmítá do svých pobřežních vod pouštět rybářské lodě z kontinentu. Velká Británie se s EU nemůže prozatím dohodnout ani na podobě smlouvy o vzájemných vztazích a obchodu. „Vyjednavači Evropské unie chtějí, aby byl přijat komplexní dokument, který bude řešit otázky obchodu, migraci, výměny informací a dalších záležitostí. Británie trvá na tom, že si úpravu vztahů s kontinentem představuje jako sérii menších smluv s různě nastavenými podmínkami. Komplexní smlouvu vnímá jako snahu EU i nadále zasahovat do své suverenity,“ uzavírá Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.

 

Zdroj: Botticelli

9.7.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies