• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Obchodní prostory oslabené pandemií hledají provozní úspory v moderních technologiích

Vládní opatření proti šíření koronaviru prohloubily cestu do kapes všem podnikatelům, kterých se tyto restrikce týkaly. Značnou újmu zaznamenala obchodní centra, hotely, administrativní budovy, logistická centra i průmyslové podniky. Podle Asociace hotelů a restaurací může kvůli koronaviru sekce cestovního ruchu, do které se kromě hotelů a restaurací řadí i obchody, v nichž turisté také utrácí, přijít o více než 105 miliard korun. Po odeznění opatření proti šíření koronaviru nastal čas začít vypočítávat ekonomické dopady, zavádět úsporná opatření a postupy ke zvýšení ochrany zdraví.

 

Nastupující ekonomická krize hrozí otazníkem o dalším vývoji provozu hotelů a obchodních center, kterým koronavirus způsobil úbytek tržeb. Podle odborníků nyní budou úspory vedené efektivním nastavením procesů a šetřením energií aktuálnější než kdy dříve. Společnost CBRE, která poskytuje služby v rámci komerčních nemovitostí, pomáhala provozovatelům objektů nastavit úsporné energetické procesy již během karantény. „Úsporu energií v době plošné karantény jsme řešili s klienty z řad obchodních center a hotelů, kterým jsme pomáhali nastavit budovy do tzv. stand-by módu. V administrativních budovách jsme pomáhali s úpravou a nastavením systémů, aby byl zohledněný stav menšího počtu uživatelů a zároveň bylo zajištěno omezení případného šíření viru např. pomocí zvýšeného přísunu čerstvého vzduchu a omezení recirkulace,“ říká Ondřej Víša, specialista na pracovní prostředí a udržitelnost ze společnosti CBRE.

V době koronaviru podle CBRE poptávali klienti zejména revizi nastavení instalovaných systémů a přizpůsobení jejich chodu novému rytmu budovy. V dlouhodobém horizontu se pak vedle tradičních energetických služeb, jako jsou energetické audity nebo energetický management, stále více prosazuje také vzdálený monitoring a řízení budov.

Společnost M2C, která poskytuje služby integrovaného facility managementu, tvrdí, že zájem o efektivní zprávu energií, technologických procesů a lidských zdrojů přetrvá i v dalších měsících po skončení karantény, kdy jsou budovy opět v plném provozu. „V současné situaci zaznamenáváme odeznívání koronakrize a nárůst zájmu o úspory ze stran klientů ve dvou liniích. Tou první je úspora v pracovní síle a druhou jsou úspory v rámci technologií. U technologií je to zájem o sledování odečtů, případně návazné přímé ovládání technologií z našeho dohledového centra M2C Space.  V případě lidských zdrojů se v jednotkách kusů setkáváme s omezováním počtu techniků například o víkendu či v noci,“ říká Lukáš Převrátil, projektový manažer M2C Space.

Právě o technologii M2C Space nyní společnost zaznamenává zvýšený zájem. Vzdálený dohled prostoru, odečtu energií či technologických procesů může totiž uspořit značnou část výdajů na provoz. „Obecně můžeme říci, že výměnou fyzických pracovníků na objektu za M2C Space, zajistíme úspory v průměru kolem 40 %. Pokud službu zkombinujeme ještě se sledováním a vyhodnocováním energií, úspora dále roste. Stále také roste zájem v oblasti získávání marketingových dat. Je to díky tomu, že se tyto technologie neustále vyvíjí a umožňují toho mnohem více než v minulosti a za nižší náklady.“ doplňuje Lukáš Převrátil.

Služby M2C Space, které je schopno vizualizovat data v reálném čase a napomáhat majiteli porozumět chování budovy, odhalit anomálie a optimalizovat chod, se do svého výrobního areálu rozhodla implementovat například společnost PERI. „Finanční prostředky, které jsme na začátku plánovali ušetřit, opravdu spoříme. Počítali jsme, že by se nám měla celá investice vrátit za 4,5 roku, což odpovídá našim představám, protože zhruba za rok jsme již uspořili asi 20 % nákladů,“ říká Lubor Bačík, vedoucí logistiky společnosti PERI.

 

Zdroj: BEAUFORT

16.7.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies