• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Obal, přítel výrobku …

ilustrační foto

Obaly a obalové technologie dnes představují samostatný a velmi rozsáhlý obor, zahrnující širokou škálu činností od laboratorního výzkumu přes vývoj, testování, sériovou i individuální výrobu, průběžné inovace až po recyklaci. Obalový průmysl se tak chová podobně, jako jakékoliv jiné průmyslové odvětví – snad s tím rozdílem, že ve vývoji a výrobě obalů se více než v řadě jiných odvětví zrcadlí potřeby a požadavky jednotlivých zákazníků na velmi individuální průvodní servis. Vhodné formy balení a ochrany materiálů, polotovarů i hotových výrobků musí od samotného počátku zohledňovat konkrétní podmínky, specifické požadavky zákazníka, dopravce či speditéra, ale i konečného uživatele … A to platí v dnešní globalizované době víc, než kdykoliv předtím.

Není výjimkou, že zákazník požaduje navrhnout řešení vhodné pro přepravu zboží na cestu dlouhou tisíce kilometrů, na které je navíc třeba nutné jednou či opakovaně obal otevřít, na výrobku provést jakousi operaci a pak obal opět zavřít a zboží bezpečně odeslat na další cestu. To je případ serverových skříní, které se cestou ke konečnému zákazníkovi postupně plní – zejména z bezpečnostních důvodů – technologickými prvky a komponenty a obal musí skříň chránit až do okamžiku jejího dodání na cílové místo.

I jednodušší koncepty dodávek však stojí za podrobnou analýzu skutečných potřeb zákazníka a rizik vzniku škod na zboží. Zajímavým příkladem jsou třeba dodávky drahých komponent pro automobilový průmysl či vybraného sortimentu elektroniky pro obchodní řetězce. Obal zde slouží v prvním případě jako ochrana proti poškození a ve druhém jako účinný marketingový nástroj, ale v obou případech současně i jako prostředek k předcházení krádežím na cestě zboží do místa spotřeby či prodeje. Dobrou zkušenost s použitím ne příliš často používané neprůhledné fólie potvrzuje i ředitel společnosti JIPOCAR Logistic Ing. Jiří Vybíhal: „V naší práci je obalovým materiálem číslo jedna samozřejmě smršťovací folie, kterou používáme pro fixaci zboží na paletách. Pracujeme jak se standardní čirou - průhlednou - folií, tak i s černou. Ta je mezi logistickými firmami méně známá. My ji používáme zejména pro balíky velké hodnoty, aby potisk kartonu zbytečně nelákal při přepravách sběrnými službami, nebo tam, kde je riziko odcizení tradičně vyšší, jako je vykládka či nakládka zboží atd. Použití černé smrštitelné fólie se nám ale osvědčilo například i při balení dveří firmy SAPELI. Pro zákazníka je v tomto případě důležité, aby nedošlo k tzv. osvitu dveří, které vyrábějí. Na slunečním světle by jinak mohlo dojít nerovnoměrně k většímu osvitu dekoru dřeva a částí, které jsou mimo folie ještě zabalené vlnitou lepenkou. Dekor se pak zbarví do jiného odstínu. I když se po několika týdnech takovéto dveře na světle opět vyrovnají, bývá to často zdrojem reklamace zákazníků“. 

V logistice se pozornost věnuje samozřejmě především ochranné funkci obalu, možnostem umístit na něj potřebné identifikační prvky a možnostem se zbožím snadno manipulovat. Na jedné straně tak nezřídka vidíme, že hodnota obalu výrazně ovlivňuje i cenu – zejména laciného – zboží, na druhé straně však je třeba si uvědomit, že v době, kdy výrobci i obchodníci pracují jen s minimálními zásobami, zboží nedodané či poškozené tvoří často velké problémy celému dodavatelskému řetězci. Obal či folie sice stojí peníze, ale škody na zboží bez vhodného obalu mohou v důsledku způsobit škody ještě daleko vyššího rozsahu. „Právě proto, že si význam volby správné technologie i obalových materiálů na kvalitu naší služby plně uvědomujeme, je rozhodování o těchto věcech v naší firmě podřízeno přímo řediteli logistiky,“ říká ing. Jiří Vybíhal a dodává: „Máme jednoho dodavatele, od kterého nakupujeme folie, ale i stroje pro ovinování. Pochopili jsme, že není folie jako folie …. Řada dodavatelských firem má různý tzv. návin na stejně vypadající roli folie. Dlouho jsme vybírali a nechali si i poradit v tom, jak nejlépe hodnotit její vlastnosti – např. napínání. V konečném důsledku u nás došlo k větším úsporám, než jsme očekávali. Ty se nám vhodnou volbou dodavatele daří dosahovat i na ostatních materiálech, jako jsou různé výplně, krycí a bublinkové folie, Strapex pásky (vázací pásky), páskovací stroje, atd. Velmi vítáme odborné znalosti obchodních zástupců našeho dodavatele, firmy TART, a zejména jejich připravenost nabídnout konkrétní řešení podle specifik našich zákazníků. Dnes jde už spíš o partnerství a společný zájem nabídnout našim zákazníkům optimální a mnohdy velmi individuální řešení. To nám následně mnohdy umožňuje dosáhnout toho, že cena není tím nejdůležitějším faktorem pro rozvoj obchodních vztahů“.


„Každý z našich zákazníků má unikátní produkty a služby a s nimi spojenou potřebu obalů a balení. A nezáleží na tom, zda jde o velkou nadnárodní firmu nebo malou rodinnou společnost. Naším posláním je s každým  zákazníkem pečlivě pracovat na tom, aby řešení, které společně vymyslíme, co nejlépe odpovídalo jeho skutečným potřebám. Snažíme se také, prostřednictvím našich odborníků nebo portálu www.baltelevneji.cz, zákazníkům ukázat způsob, jak se na obaly dívat trochu jinak a jak snižovat na ně vynaložené náklady. A to vše je to, co nás na naší práci opravdu baví ….“

Ing. Jan Halbich, obchodní ředitel, TART, s.r.o.

6.2.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.