• LogisticNEWS
    O čem se mluví

O.T.E.C. CR: Pravidla určuje zákazník

Robert Nechyba

Logistika je velice dynamický a komplexní obor, který se neustále vyvíjí. Když jste v roce 1997 zakládal českou pobočku francouzské spediční společnosti O.T.E.C. International, byly požadavky na automatizaci, digitalizaci, rychlost vychystávání a přepravy zcela odlišné. Jakou transformací tedy česká pobočka prošla a jak jste si poradili s těmito výzvami?

Nejen na tuto otázku odpovídá jednatel společnosti O.T.E.C. CR Robert Nechyba:

 

Na počátku mého podnikání jsme si vystačili se zařízeními, které dnes již patří do archivů či na výstavy typu “retro“. Náš obor prošel ohromnou expanzí a vývojem. Ve srovnání s nedávnou minulostí jsou dnes velmi vysoké nároky kladeny například na přesnost a rychlost sběru dat důležitých pro další využití v rámci pohybu a obrátkovosti zboží. Společnost O.T.E.C. CR si prošla a neustále prochází tímto vývojem v podstatě s každým zákazníkem. Jejich přání jsou s ohledem na sortiment a nutnost zajištění potřeb variabilní a do jisté míry unikátní. Na jedné straně je třeba rychlost vyskladnění, kvalita obalového materiálu a zabezpečení výrobku při přepravě pro konečného příjemce, na druhé straně je důraz kladen na sběr dat, unikátních kódů pro další potřebu a kontrolu pohybu zboží na území Evropy.  Každému takovému zákazníkovi připravujeme řešení „na míru“, které nás samotné zdokonaluje v rámci poskytování těchto služeb a využívání nejnovějších technologií. Poté jsme schopni nabídnout tyto technologie i následný servis ostatním společnostem, které mají o komplexní outsourcing služeb zájem. V rámci uvedeného stavíme na zkušenostech, a především na přesvědčení, že každý by měl dělat to, co nejlépe umí. Obchodní společnosti a prodejci zboží by měli dělat vše pro prodej svých produktů, my se postaráme o jejich zázemí, outsourcing služeb, servis a o bezchybné doručení zboží do cílového místa určení.  

 

Koronavirová krize do značné míry zkomplikovala nebo zcela zastavila chod českých i zahraničních firem.  Jak se v průběhu krize měnily požadavky vašich zákazníků a jakým způsobem jste na ně reagovali vzhledem k rozsáhlým omezením a sníženému stavu personálu?

 

Svoji odpověď bych zde rozdělil na dvě části. Část našich zákazníků v rámci krize Covid-19 byla nucena zcela zastavit své provozy a prodejny a jejich obchodní činnost tak byla úplně zmrazena. Jak uvádíte, poptávka po našich službách tím byla úplně zastavena.  V rámci těchto provozů jsme byli nuceni reagovat bez prodlev a zaměstnanci byli převedeni do režimu tzv. překážek na straně zaměstnavatele. Po první fázi, kdy opadlo prvotní zděšení nad celou situací, se pomalu dostávaly na řadu činnosti e-shopů a my jsme pomalu vraceli zaměstnance zpět na jejich pozice. Oproti tomu řada našich zákazníků v rámci krize zažívala zvýšenou poptávku po svém zboží a zde provoz nebyl žádným způsobem dotčen. Otázkou však zůstává, jaký další vývoj přinese tato krize, neboť v některých odvětvích se očekává, že důsledky přijdou následně, dokonce u některých až za několik měsíců. Nervozita nad vývojem poptávky po našich službách samozřejmě neskončila koncem nouzového stavu, ale nadále přetrvává.

 

Jste hrdým majitelem elektromobilu. Je pro vás cesta elektromobility a udržitelnosti aplikovatelná také v byznysovém prostředí?

 

Osobně jsem velkým fandou a příznivcem využívání šetrných a udržitelných zdrojů ve všech oblastech, které jakkoliv mohu osobně ovlivnit.  Nicméně v oblasti obchodních aktivit a zejména poskytování logistických služeb, skladování a přepravy zboží, jsem v tomto ohledu skeptický. Nároky na množství a kvalitu obalových materiálů a zejména pak cenová politika našich odběratelů nás vede k cestě, která je nezbytná pro udržení kroku v rámci poskytování našich služeb. Pokud bychom chtěli v současné době sami využívat pouze udržitelné zdroje a recyklovatelné materiály, dostávali bychom se mimo cenové možnosti našich zákazníků a v konečném důsledku bychom neměli pro koho tyto služby poskytovat. Byli bychom ekologičtí, ale bez práce. Alespoň v rámci své osoby tedy činím pro životní prostředí maximum, například i provozem svého elektromobilu.

 

LN

25.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies