• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Nový report stanovuje tři scénáře pro budoucnost logistiky

Logo FM Logistic

9. prosince 2020, svět s nulovým růstem; svět, kde všudypřítomná technologie vyřešila všechny aktuální problémy; nebo svět s nedostatečnou spoluprací. Toto jsou scénáře načrtnuté v nové zprávě „Logistika 2040“, kterou zveřejnili odborníci na strategické předpovědi ze společnosti 4CF a FM Logistic. Zpráva podporuje diskuse o teoretických úvahách o budoucnosti logistiky a její roli v evropské ekonomice v nadcházejících dvou desetiletích.

 

Tyto tři scénáře byly založeny na analýze průmyslových poznatků, existujících referenčních zdrojích a hloubkových rozhovorech s odborníky FM Logistic, načež byly definovány 3 potenciální podmínky světa na základě interních odborných posudků specialistů 4CF:

 

  • Hi-tech svět, většina problémů roku 2020 byla vyřešena díky mimořádnému technologickému pokroku. Jedná se o vizi světa, která předpokládá úzké spojení mezi výrobou a logistikou. Služby dostupné poskytovatelům logistiky budou vysoce specializované.
  • Svět s „nulovým růstem“, ekonomika a společnost podřízené boji proti změně klimatu. Tento svět ukazuje roli, kterou budou mít aktivity v oblasti udržitelného rozvoje a sociálního kapitálu pro ekonomiku, včetně logistických operátorů. Díky dopravním systémům s nulovými emisemi bude logistika hrát rozhodující roli ve vývoji zelených měst a umožní společnostem dosáhnout klimatické neutrality.
  • Svět, kde úroveň mezinárodní spolupráce není dostatečná k úspěšnému rozvoji a řešení zásadních globálních problémů. Tento svět je vizí koncentrace logistiky v rukou nejsilnějších hráčů, jejichž výhodou bude získání příslušných environmentálních a provozních certifikátů a licencí. Do roku 2040 budou logistické společnosti fungovat na základě koncesí, díky nimž budou moci pouze ty největší subjekty nabídnout přístup ke všem distribučním kanálům a elektronickému obchodování.

 

Ve všech třech prezentovaných scénářích se logistický trh výrazně liší od toho, co víme nyní - časový rozdíl pouhých 20 let. Scénáře obsažené ve zprávě „Logistika 2040“ představují výhled do světa budoucnosti - v žádném případě se nejedná o pokus nabídnout všechny odpovědi. Místo toho by měli povzbuzovat čtenáře, aby kladli nové a dříve nepředstavitelné otázky.

 

„Logistika hraje roli prakticky ve všech tržních odvětvích, její rozvoj se může rovnat změnám v mnoha dalších oblastech, kde logistika zůstává podstatnou součástí obchodních operací a obchodního modelu. Byli bychom rádi, kdyby se zpráva „Logistika 2040“ stala výzvou pro všechny předchozí předpoklady, podnětem k přemýšlení o budoucnosti obchodu a logistiky a inspirací pro hledání inovativních budoucích řešení,“ řekl Daniel Franke, výkonný ředitel společnosti FM Logistic CE.

 

Logistické scénáře uvedené ve zprávě „Logistika 2040“ by neměly být interpretovány jako předpovědi. Jsou to varianty budoucnosti - největší výzva pro logistické operátory a jejich klienty. Jsou to verze budoucího světa, které vyžadují obrovské investice, odvážné změny obchodních modelů, snahy o navázání nebo podporu strategických partnerství, zajištění nových kompetencí a neustálý rozvoj.

 

Report „Logistika 2040“ je k dispozici online ZDE

 

Zdroj: FM Logistic

9.12.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies