Automatizace úrovně 3 lze dosáhnout pouze pomocí technologie LiDAR v kombinaci s řadou dalších senzorů. Valeo LiDAR je první sériově vyráběný laserový senzor na světě, jež splňuje náročné specifikace automobilového průmyslu, zejména pokud jde o spolehlivost. Nabízí jedinečné schopnosti vnímání v různých situacích a za všech povětrnostních podmínek, skenuje oblast před vozidlem 25krát za sekundu. Zařízení také kombinuje dlouhý detekční dosah přes 200 metrů s širokým zorným polem. Od uvedení na trh v roce 2017 bylo vyrobeno více než 150 000 kusů. Druhá generace LiDARu společnosti Valeo s vyšším výkonem právě přichází na trh v novém Mercedesu-Benz třídy S, který je prvním vozidlem na světě vybaveným tímto senzorem.
Bude to také první vůz na světě vybavený novou generací čisticího systému Valeo. LiDARy vyžadují naprosto čisté zorné pole ve všech ročních obdobích a podmínkách vozovky. Zde přichází na scénu systém Valeo se dvěma inovacemi demonstrovanými na novém Mercedesu-Benz třídy S. První funkcí je odmrazování fungující nahříváním teleskopické trysky rozstřikující čisticí kapalinu. Druhou schopností je čištění přední části LiDARu rozprašováním clony kapaliny po celém jeho povrchu, a nikoliv pouze rozprašováním z jednoho bodu, jako je tomu v případě použití tradiční trysky. Čistící mechanismus, který je zabudovaný do konstrukce samotného senzoru, není vidět a nijak tak neovlivňuje vzhled vozidla.
Asistenční technologie Valeo přispívají k automatizovanému řízení, ale zároveň zvyšují bezpečnost mobility. Valeo je globálním lídrem v této oblasti, jeho technologie používá každé třetí nově vyrobené vozidlo. Portfolio výrobků zahrnuje ultrazvukové senzory, kamery, radary, první senzor typu LiDAR určený pro automobily a k tomu související chytrou technologii (algoritmy a software pro fúzi dat, 360° mapování okolí vozidla a bezpečnostní funkce).
Valeo SCALA® druhé generace nese opět významnou českou stopu. Na jeho vývoji se velkou měrou podílelo vývojové centrum v Praze. Pracovaly na něm zde desítky inženýrů. Vyvíjeli optiku, hardware nebo mechatroniku. Valeo LiDAR také důkladně testovali jak na polygonu na bývalém letišti v Milovicích, tak i v reálném provozu.
Zdroj: Valeo
* Řidič musí být vždy připraven reagovat a převzít řízení v případě potřeby, když ho o to systém požádá, nebo je jasné, že již neplatí předepsané provozní podmínky pro autonomní funkce.