Nejednoznačné kategorie zboží v celním sazebníku
Popis jednotlivých kategorií zboží v celním sazebníku přesto není vždy zcela jednoznačný. Například pro digitální foto rámečky platí jedna sazba cla, pokud ale ty dokonalejší umí kromě fotografií zobrazovat i krátká videa, už pro ně platí zařazení do kategorie video zařízení s podstatně vyšší sazbou. Často vzniká problém se správným zařazením také u různých druhů náhradních dílů, které může jeden výklad řadit mezi náhradní díly, jiný pak např. mezi „ostatní výrobky z plastu“ s odlišnou sazbou. V takovém případě se uplatní pravidlo o zařazení výrobku podle jeho převažující funkce. Ale ani to někdy nemusí dát jednoznačnou odpověď.
Nejčastější příčina celních nedoplatků je chybně určený sazebník cla
„Chybné sazební zařazení zboží je jedním z nejčastějších případů, jak vznikne celní nedoplatek,“ vysvětluje Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach, která je největším neutrálním poskytovatelem celních služeb v České republice. Při zjištění chybného zařazení vyměří celní správa clo se zpětnou platností, což může znamenat nečekané náklady. „Pokud dovozce nebo jeho celní zástupce požádá o opravu celního prohlášení z vlastní vůle, obejde se to již nově bez penále, je však zapotřebí počítat s úroky z prodlení. Výhodou je beztrestnost, která je ale omezena lhůtou 60 dnů ode dne vyclení zboží v případě změny výše stanoveného cla, “ doplňuje Procházka.
Sporné případy: firmy mají vyžadovat závaznou informaci sazebním zařazení zboží
Ve sporných případech nejsou pro celní správu autoritou ani profesionálové v oblasti celních služeb. Zejména, pokud není zboží v celním sazebníku přímo jmenované, doporučuje Procházka požádat celní správu prostřednictvím zástupce o tzv. závaznou informaci o sazebním zařazení zboží. Její vyřízení trvá obvykle 1-2 měsíce a má platnost tři roky. Výhodou je, že může platit ještě půl roku po případné změně sazebníku. „V Gerlachu vyřizujeme ročně pro klienty přibližně 150 závazných informací. Ve sporných případech jde o nejlepší a nejlevnější způsob, jak předcházet vzniku nedoplatku na clu,“ popisuje Procházka. Mezi dalšími legislativními změnami, které mohou mít dopad na průběh celního řízení, jsou nová pravidla pro zboží dvojího užití nebo nová dohoda o preferenčním původu zboží s Kanadou.
Složité celní řízení řeší outsourcing celních služeb
Zvláště pro střední a menší firmy není jednoduché neustále všechny legislativní změny sledovat a veškerou celní administrativu zvládat bezchybně. Přestože se celní řízení v některých ohledech zjednodušilo, pro řadu menších firem je často hlavní bariérou exportních aktivit. Svoji roli hraje i nedostatek kvalifikovaných pracovníků v celní problematice. Na základě analýzy četnosti zásilek, způsobu přepravy, typu balení obchodovaného zboží, ale i personálních možností by si vývozci či dovozci měli vyhodnotit, zda je pro ně výhodnější řešit celní služby vlastními silami nebo využít outsourcing.
Zdroj: Botticelli