• LogisticNEWS
  O čem se mluví

Nové kapacity na obzoru pro přístav Koper

ilustrační foto

Přístav Koper jako jediný slovinský přístav pro námořní nákladní dopravu za poslední rok rychle buduje nová zařízení pro manipulaci a skladování zboží, aby si zachoval své vedoucí postavení jako severní jadranský přístav s nejvyšší roční propustností kontejnerů a zůstal jedním z největších automobilových terminálů ve Středomoří.

 

Tímto způsobem se přístav připravuje na zvýšení propustnosti, které bude následovat po výstavbě další železniční trati mezi přístavem a jeho blízkým vnitrozemím. Podle slovinského státu, který působí jako investor při výstavbě dalších železničních tratí, budou vlaky jezdit na nové trati již v roce 2026. Současně stát také modernizuje národní železniční síť a zvyšuje její kapacitu.

 

New rail accessProvozovatel přístavu Luka Koper v současné době pracuje na čtyřech hlavních infrastrukturních projektech zaměřených na segment kontejnerů a automobilového průmyslu:

 

 • Nová skupina železničních tratí byla dokončena v únoru 2020 v terminálu Car & RO-RO. Nové zařízení usnadní a zrychlí nakládku a vykládku automobilů z vagónů a nový železniční přístup zkrátí trasy pro přepravu automobilů na místa nakládky.
   
 • na okraji tzv. Basin 3 dokončuje Luka Koper nové kotviště RO-RO pro plavidla na přepravu automobilů. Nové kotviště významně zkrátí vnitřní přepravní trasy a zlepší produktivitu.
   
 • Nový krytý parkovací prostor pro automobily bude mít kapacitu 6 000 parkovacích míst, dokončení se očekává na konci roku 2020. Jeho výstavba uspokojí rostoucí poptávku zákazníků po krytých skladovacích prostorech a zároveň zvýší celkovou skladovací kapacitu.
   
 • Rozšíření kontejnerového terminálu je nejdůležitějším infrastrukturním projektem přístavu: do roku 2022 se Luka Koper zaměřuje na zvýšení kapacity kontejnerového terminálu tím, že jej rozšíří o 100 metrů a instaluje dva další super-post-panamaxové jeřáby. V květnu 2020 vzešel z výběrového řízení dodavatel stavby, což je důležitý milník celého projektu. Očekává se, že nábřeží terminálu bude dokončeno do března 2021, zatímco blízké stohovací oblasti budou dokončeny do října 2022.

 

LUKA KOPER

22.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies