• LogisticNEWS
    O čem se mluví

„Nejvíce mě baví variabilita našich řešení a různorodost zákazníků“

ilustrační foto

Ne vždy je cesta každé společnosti dlážděna úspěchem. Své o tom ví ve společnosti První obalová a trochu jste si o tom mohli přečíst i v posledních čtyřech vydáních magazínu LogisticNEWS. Když však v jejím čele stojí ti správní lidé s jasnou vizí a cílem, dají se i leckteré překážky a neúspěchy překonat a najít opět ten správný směr.

O společnosti První obalová bylo v minulých několika vydáních časopisu LogisticNEWS hodně napsáno. Věnovali jsme se její historii a plánům do budoucna. Můžete nyní trochu více představit nabídku vaší společnosti?
V našem výrobním programu máme čtyři základní typy obalů. První skupinu tvoří „Speciálně navržené vratné obaly“, kde hlavní přidanou hodnotou je náš designerský tým, který obaly vyvíjí přímo podle přání zákazníka s využitím materiálového kow-how skupiny Jiffy Packaging, do které vlastnicky patříme.  Druhá skupina jsou „Jednocestné univerzální obaly“, kam patří vlastní výroba bublinkové folie, výroba přířezů a sáčků z bublinkové folie a pěnové folie, kterou nakupujeme v rámci skupiny Jiffy packaging. Třetí skupina obalů je tzv. „Exportní zámořské balení“, které sice obsahově až tak nezapadá k prvním dvěma skupinám, ale je to tradiční obalový servis, na kterém byla První obalová založena a naši pracovníci mají letité zkušenosti v oboru. V rámci těchto dřevěných obalů na míru využíváme také materiály Jiffy Packafing, jako jsou PE laminované pěny a pěnové folie. Tím i tato skupina zapadá do celkového konceptu nabízeného servisu. Poslední čtvrtou skupinou je „Prodej obalových materiálů“, kde se zaměřujeme ale výhradně na prodej materiálů, které používáme pro vlastní potřeby. Nezaměřujeme se na prodej komoditních materiálů, jako je strečová folie, mikrotenové sáčky, lepicí pásky atd. v době e-shopů a e-tendrů tam již nevidíme prostor na profitabilní byznys.     

V posledním díle seriálu o historii a budoucnosti společnosti První obalová jste zmínil, že chcete do roku 2022 dosáhnout úrovně obratu 20. Mil Eur. Jaké jsou vaše další cíle a plány do budoucna? Kam by měla společnost směřovat?
Jsme První obalová, už jen ten název nás zavazuje. Chceme firmu směřovat tak, aby měla jasnou strategii rozvoje, aby naši zaměstnanci věděli, že u nás mají dlouhodobou jistotu práce a tedy zdroje pro svoje životní plány, abychom tvořili  obaly s přidanou hodnotou a jen nepřeprodávali za nejnižší cenu, aby zákazníci s námi počítali dlouhodobě a viděli, že se někam posouváme díky jejich důvěře, a taky proto, že nebudeme firmu stěhovat do regionů nebo zemí, s levnou pracovní silou, že naše budoucnost není závislá na dotacích, ale jen na našich schopnostech a progresivním přístupu.

Co považujete na práci ve společnosti První obalová za nejzajímavější?
Určitě variabilitu našich obalových řešení a různorodost koncových zákazníků. Obaly, které děláme a firemní kultury, kam dodáváme, jsou hodně různorodé, nejsou to stále dokola ty samé objednávky a zákazníci. Dodáváme snad do všech odvětví průmyslu. S každou zakázkou si současně vždy odnášíme nějaký impuls na zlepšení. Takže v tomto ohledu umožňujeme naší šedé kůře mozkové pracovat na plné kapacity a nehrozí nám inteligenční stagnace, případně vyhoření z monotónní práce.  
   
Co Vás vlastně k práci v oblasti obalů přivedlo?
Vlastně shoda okolností. Po ukončení technického oboru na VŠ zemědělské v Praze, se mi naskytla možnost pracovat v tehdejších Severočeských papírnách ve Štětí na pozici mistra výroby papírových obalů. Protože možnost cestovat v té době nebyla ještě taková, jako mají mladí lidé dnes a v okolí nebyla jiná další možnost zaměstnání, tak jsem nabídku přijal, doma jsem sedět nechtěl. Nakonec jsem měl možnost profesně postupovat, k tomu i pracovně cestovat a poznávat jiné státy. Když Vás práce baví a cítíte uznání okolí, tak pak nepotřebujete žádnou další motivaci, a to byl můj případ. Jak jsem řekl, jsem vděčný za první pracovní zkušenost a zpětně bych neměnil, ačkoliv to byl opticky na hony vzdálený obor k tomu, co jsem studoval. Vite, technické a mechanické principy platí všude stejně, v zemědělství jsou stroje stejně jako v jiných odvětvích průmyslu. Já tvrdím, že škola je základ, pak je na každém z nás, jak s tím základem naložíme a jak ho budeme dále rozvíjet, vzdělávat se musíte neustále, doba se zrychluje a kdo to nepochopí, ustrne. 9 let jsem studoval techniku zemědělství, více jak 25 let jsem v obalařině, je na snadě odpověď na případnou otázku, v čem já osobně vidím svou přidanou hodnotu.

V čem Vám praxe z Vašeho předchozího zaměstnání napomáhá ve vaší současné pozici?
Praxe je celoživotní záležitost, ne jen ta profesní. Hlavní základ mi dali rodiče a jejich výchova. Měl jsem a mám obrovské štěstí na stabilní rodinné zázemí a výchovu vedoucí k poctivosti. Slovo poctivost se dnes dost opomíjí, bohužel hlavně u lidí, kteří mají jít příkladem všem ve státě a spíše vládně slovo chamtivost a závist.  K vlastní profesní praxi mohu říci, že je to hlavně práce s lidmi, to Vám asi řekne každý. Na to Vás žádná škola nepřipraví, to si musí člověk prožít. Musí počítat, že ne s každým vyjde, že ne každý ho bude uznávat, že jen jeho názor nemusí být ten správný, není připraven na řešení konfliktních situací z pozice „mladý“ nadřízený bez praxe, „starší“ zkušený podřízený.  Ale to je přirozený vývoj a i já jsem si prošel obdobími, kdy jsem nechápal, co dělám špatně, stále jsem si opakoval vety typu „vždyť je to přece tak jasné co říkám“. Taky je to o štěstí, jakého máte nadřízeného. Já měl štěstí a dodnes si pamatuji doporučení, když jsem dostal první nabídku jít dělat ředitele, tak mi můj tehdejší ředitel řekl, cituji “Musíš si uvědomit, že doteď jsi jel v pelotonu v závětří, jako ředitel pojedeš v čele, budeš rozrážet vzduch a nikdo tě nebude chtít střídat “.  S letitým odstupem musím říci, že je to stále pravda. Plno lidí se žene do top pozic s vidinou benefitů, ale když tam jsou, velice se diví, jaká je realita a v nejednom případě je to semele. Tedy, pokud mají aspoň trochu odpovědnost a nemají hroší kůži a nevadí jim, že je podřízení ignorují.  

Jak vnímáte vývoj ve vašem odvětví v posledním období?
Víte, obaly, které dodáváme, neprodávají výrobek, jako v případě FMCG zboží. Nejsou to TOP high-tech produkty, nepoužívá se na ně high-tech technologie nabitá automatizací a robotizací. Nelze očekávat skokový vývoj jako v případě elektroniky, nanotechnologií, biotechnologií a podobných oborů. Obal vždy zůstane obalem, nepřidává vlastnímu výrobku přidanou hodnotu, jen je jeho „sluha“, který má za úkol ochránit výrobek,  aby se s ním jednoduše manipulovalo a byl včas na správném místě. Pokud očekáváte diskusi na téma průmysl 4.0, tak Vás asi zklamu. Obal je až na konci výrobního řetězce a tomu odpovídá i cena. I do obalu se dají dát čipy, sledování GPS a já nevím co ještě, ale musí to někdo zaplatit. Pokud se podíváte na RFID technologii, hovoří se o ní již víc než 10 let, ale kde našla plynulé uplatnění? Stále vedou čárové kódy a nově QR cody, RFID potkáváme běžně jen v nákupních centrech jako opatření proti krádežím.  Hlavní změnu v obalech vidím v implementaci chytrých řešení a nových materiálů. Chytrým řešením mám na mysli konstrukci, kterou vymyslí designer a využije u toho letité zkušenosti z jiných projektů. Ohledně materiálů čerpáme ze skupiny Jiffy, kde určitý vývoj probíhá. Současně sledujeme veškeré materiály, které můžete v denním životě potkat, je potřeba se jen správně dívat kolem sebe.  Steve Jobs také na plno svých geniálních řešení dostal impulz jinde, všichni nejspíš znají příběh o magnetickém napájecím konektoru na PC.


Trendem současnosti je ekologický přístup ….
Ano, souhlasím, plno firem mění barvu na zelenou, dává výrobkům dodatky Eko. Já ale tvrdím, že planeta z kosmu je modrá, ne zelená. Netvrdím, že stávající situace je v pořádku, když po moři plave obrovský ostrov plný plastů, nejsem propagátor názorů  Václava Klause, jen se snažím mít vlastní perspektivu a nejít s davem. Pro mě osobně je to hlavně o chování lidí. Obaly sami nemohou za to, jak s nimi lidé zacházejí. Často jezdím na kole a to co vidím podél cest je tristní. Ty obaly se tam přece nedostaly samy, někdo je tam musel vyhodit. Stále se řeší klimatické změny, jednou ozonová díra a stím související oteplování a tání ledovců, pak změna golfského proudu a ochalazování, pak sucho a nedostatek vody, pak přebytek vody a povodně, když už se neví, tak pomůže el nino. Země jako celek prochází určitými cykly, sluneční soustava má nějakou dynamiku a je součástí galaxie Mléčná dráha, která je jen jedna z více jak 100 miliard galaxií ve viditelném vesmíru, které se od sebe neustále vzdalují. Proč to říkám, vše je v pohybu a včerejší situace již dnes neplatí. Snažím se na vše dívat v souvislostech, délka lidského života je v porovnání se stářím kosmu zanedbatelná, ale i v tomto zanedbatelném čase z pohledu vesmíru se dokážeme bombardovat katastrofickými scénáři jako důsledek lidské činnosti.  Pracoval jsem v papírenském průmyslu 15 let, v současnosti se pohybuj v plastovém průmyslu 10 let. Pokud se podívám na energetickou spotřebu obou produktů, nemyslím si, že jeden je více ekologický než druhý. To ale lidi nevidí, ty jen vidí buď pokácené stromy anebo plasty na moři, případně ropnou havárii. Obal je jen konec průmyslového řetězce konzumního stylu života, řetězce, který se dá dobře mediálně prodat. Ale jak jsem již řekl, netvrdím, že je vše v pořádku a nechci nic bagatelizovat nebo tvrdit, že není potřeba nic dělat, ale nečekejme řešení jen ze shora, začněme každý u sebe hned dnes. Největší smysl vidím v třídění a osobní odpovědnosti.

Markéta Vojáčková
 

13.7.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.