• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Nebezpečné hrátky s cenami paliv

Ilustrační foto | Pixabay

Za současnou inflací stojí z části i vysoké ceny benzinu a nafty. O to větší pozdvižení vyvolala zpráva z německých médií, že tamní vláda v tichosti připravuje zvýšení cen paliv o těžko uvěřitelných 18 korun, to je o více než 50%. Záminkou je předpokládané neplnění dekarbonizačních cílů v dopravním sektoru a pomalý přechod k bezemisní dopravě.

Třeba to zabere na nás obyčejné motoristy, ale pro dálkovou kamionovou dopravu je to prazvláštní zdůvodnění. Zodpovědní politici jakoby si neuvědomovali, že v současné době není na trhu žádné reálně využitelné větší vozidlo na alternativní pohon a ještě poměrně dlouho nebude. Elektrické dálkové tahače zatím figurují pouze ve snech Tesly a jejího zakladatele Elona Muska, pro vodíková vozidla, která se již začínají testovat, zcela chybí plnicí infrastruktura a samozřejmě je na trhu nikde neseženete.

Pro české dopravce by skokové zdražení v Německu příliš neznamenalo. Jejich kamiony ujedou na nádrž více než 2 000 km, většinou tankují v České republice a již dnes dražší německé naftě se z pochopitelných ekonomických důvodů vyhýbají. O to víc jsou závislí na tuzemských cenách nafty. Jakékoliv zvýšení spotřební daně by je okamžitě podrazilo vůči levnější východní konkurenci těžící právě z domácí nižší ceny nafty a samozřejmě také práce.

Je faktem, že o výši zdanění fosilních paliv a všech energií začíná nyní diskutovat celá Evropa. Jakkoliv ovšem předbíhat schválení nové směrnice EU o zdanění energií a zdražovat pohonné hmoty dřív než zbytek okolních států by bylo pro české dopravce obsluhující naší exportní ekonomiku smrtelné. To přenechme ambiciózním Němcům.

 

Zdroj: ČESMAD

10.9.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies