• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Nájemci skladů stále více sázejí na renegociace

ilustrační foto

Výroba a logistika dosud odolávaly negativním prognózám dopadů Covid-19 na realitní trh. Aktuální čísla za 1. kvartál letošního roku ale leccos naznačují. Hrubá realizovaná poptávka meziročně klesla o 26 procent, což by implikovalo možné dopady Covid-19 a ochlazení trhu. Ale hned druhé číslo naznačuje opačný trend – skokově vzrostl podíl renegociací. Tedy, řada nájemců se ve sledovaném období rozhodla prodloužit nájem ve stávajících prostorách.

 

Ani trh průmyslových prostor nezůstane netknutý zpomalením globální ekonomiky. Nemusí jít nutně o propad – spíše přeskupení, reformulaci poptávky.

 

Dlouhodobě sledujeme například stoupající poptávku po menších distribučních centrech, jak ze strany operátorů e-commerce a maloobchodních firem, tak ze strany poskytovatelů logistických služeb, kteří pro výše uvedené typy klientů často zajišťují distribuci.

 

Vítězi turbulence spojené s koronavirovou pandemií jsou jednoznačně e-commerce firmy. Od poloviny března jsme byli svědky zejména akutních požadavků na krátkodobé pronájmy, coby reakci na skokově zvýšenou poptávku trhu zejména v oblasti distribuce potravin. Nyní na vzniklou situaci začali reagovat velcí hráči provozující internetové obchody se spotřebním zbožím.

 

Drábek DušanJe zřejmé, že část toků zboží se přemísťuje z kamenných obchodů na internet. Logistické firmy s širším portfoliem zákazníků tímto nejsou ohroženy, protože zboží je i nadále třeba skladovat v centrálních skladech. Rozdíl je v tom, že roste podíl zásilek ke koncovým spotřebitelům na úkor kamenných obchodů. Klienti tak čím dál častěji hledají realitní řešení pro centralizaci zásob, která napomáhá vyšší efektivitě dodavatelsko-odběratelského řetězce.

Dušan Drábek, vedoucí týmu průmyslových nemovitostí BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko

 

Za pozornost stojí rozboraktivity developerů tzn. nové výstavby skladových ploch. Developeři se i v 1. kvartále tohoto roku směle pouštěli do spekulativní výstavby, bez zajištěného nájemce. Do konce března bylo na trh dodáno více než 210 000 m² nových moderních skladových prostor. Ve výstavbě zůstávalo 478 300 m², přitom nejvíce rozestavěných projektů se nachází v Moravskoslezském kraji (27 %) a Plzeňském kraji (19 %).

 

Nemáme dosud informaci, že by byl nějaký projekt zastaven. Očekáváme však, že míra spekulativní výstavby nyní poklesne. Rozpracované projekty z předkrizového období probíhají dál, někdy jsou jen pozdržena finální rozhodnutí ze strany zahraničních centrál. Za pozitivní lze považovat to, že vznikají plány na projekty v budoucnosti, tedy že developerská aktivita (vyjádřená i velkým zájmem investičních fondů a společností) neustává.

 

Kompletní logistický report za první čtvrtletí tohoto roku ke stažení zde.

 

Zdroj: BNP Paribas Real Estate

11.6.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies