• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Multichannel (snad) ve službách státu

Žijeme v době dosud nepoznané nejistoty. Nejistoty budoucnosti našeho podnikání, vzdělání našich dětí, i ekonomické perspektivy našich rodin. Pandemie koronaviru je příčinou této nejistoty jen zčásti. Významnou – a možná významnější – součástí této nejistoty je chaos, který působí politici a úředníci, kteří by podle všeho měli být naopak naší jistotou …

 
Přitom chaos je něco, čeho se v komerční sféře snažíme za každou cenu vyvarovat. V obavě před chaosem vznikly národní a globální standardy, které jsou mantrou těch nejúspěšnějších manažerů celého světa. Ty je nutí prověřovat spolehlivost svých dodavatelů, efektivitu vlastních procesů a kvalitu nabízených produktů a služeb. Bez nich bychom nebyli schopni vyrábět miliony automobilů na základě konkrétních objednávek koncových zákazníků, garantovat kvalitu potravin, ale třeba ani zvládnout management vratek z e-shopů. Státní sektor ale funguje k našemu zděšení naprosto odlišně; cílem je splnit úkol, nikoli vyřešit problém. Není nutné problémům předcházet, důležité je postavit se jim čelem, až když v plné míře propuknou. To je ovšem zpravidla ta nejdražší ze všech možných alternativ.
 
Otázkou je, zda je vůbec možné zkušenosti získané v komerční sféře alespoň částečně transponovat do státní správy. Spíš asi ne. A to je škoda. Šlo by o přirozenou evoluci, která by předešla nutnosti revoluce. I když … podle posledních dostupných informací je velmi pravděpodobné, že část odpovědnosti za vakcinaci nezbytného procenta společnosti převezmou komerční firmy, které jsou připravené proočkovat více než milion lidí – svých zaměstnanců. K části se hlásí obvodní lékaři, svůj díl zajistí snad i starostové, kteří mají blízko k lidem ve svých regionech. To není zásluha státu, to je prostě nutnost. Ale: není to náhodou něco, co my v komerční sféře označujeme pojmem OMNICHANNEL?
 

Miroslav Rumler
28.1.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies