• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Mimořádná logistická operace: Plošné testování firem

Ilustrační foto | Pixabay

Výrobní podniky zvládnou ve stanovené lhůtě povinně otestovat všechny určené zaměstnance. Průměrný záchyt zaměstnanců s pozitivním testem na Covid-19 v průmyslu je 0,77 procenta. Většina firem volila testování přes soukromá zdravotnická pracoviště nebo samotesty. Kupují samotesty, jejichž cena je nejčastěji dvakrát vyšší, než příspěvek státu 60 korun na test. Podniky nadále využívají homeoffice a dodržují přísná režimová opatření. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z konce minulého týdne.

Přísná preventivní hygienická opatření ve firmách fungují a účinně brání přenosu Covid-19 mezi zaměstnanci. Dokazují to data z plošného testování zaměstnanců, které firmám nařídila vláda. Přes 150 firem, které se zúčastnily rychlého průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR, od 3. března otestovaly přes 114 tisíc pracovníků. Z nich mělo pozitivní test jen 882 lidí, což je 0,77 procenta otestovaných zaměstnanců.

„Data jasně ukazují, že firmy boj s epidemií zvládají. V průmyslu šíření nemoci odpovídá celorepublikovému průměru. A ve firmách, kde už testují dlouho, je tento podíl výrazně nižší. Za to je třeba jim poděkovat. Práce ve firmách je bezpečná,“ komentuje dosavadní výsledky testování Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Velmi nízký podíl pozitivních testů se týká většiny firem. Ze 158 firem, které se do průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR zapojily, prokázaly testy nákazu do jednoho procenta zaměstnanců v 71 procentech firem. Všechny zaměstnance stihnou otestovat ve vládou stanovených termínech všechny podniky, které se průzkumu zúčastnily. Plošné testování představuje mimořádnou logistickou operaci. Daří se díky velkému nasazení firem a také podpoře a koordinaci ze strany MPO.

„Potvrzuje se, co říkáme dlouhodobě. Fungující firmy jsou účinnou součástí boje s epidemií. Při zhruba milionu testovaných lidí v průmyslových firmách můžeme týdně odhalit až 10 tisíc nakažených bez příznaků, kteří by mohli nakazit dalších až 14 tisíc lidí.* V tomto aktivním přístupu je třeba pokračovat. Z průmyslu si mohou vzít příklad i další obory, jak lze bezpečně fungovat,“ uvádí Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Aktuálně je v Česku podle statistik ministerstva zdravotnictví přes 160 tisíc aktivních případů Covid-19.

Odpovědnost za boj s epidemií si firmy uvědomují a jdou i nad rámec povinností testovat zaměstnance. Více než polovina firem z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR má kapacity na trasování rizikových kontaktů u těch zaměstnanců, kteří mají pozitivní test. Tyto rizikové pracovní kontakty pak firmy předávají hygienickým stanicím. Pomáhají tak k ještě efektivnějšímu potírání epidemie.

Firmy také podporují využívání homeoffice. Přes 90 procent firem v průzkumu uvedlo, že umožnily práci z domova všem zaměstnancům, u kterých je to možné.

Průmyslové firmy zorganizovaly testování tak, aby nezatížily veřejná testovací centra. Přes dvě pětiny podniků využívají k testování vlastní závodní lékaře nebo nasmlouvané externí poskytovatele zdravotních služeb. Polovina firem používá samovyšetřovací testy schválené ministerstvem zdravotnictví.

Grafika kampaně„Svaz průmyslu doporučuje firmám, aby při výběru samovyšetřovacích testů nehleděly jen na jejich cenu. Data z průzkumu potvrzují, že se firmy tímto doporučením řídí. Dvě pětiny firem za samovyšetřovací testy platí přes 100 korun za kus, což je výrazně více, než kolik na testování dostávají od státu,“ říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzývá všechny firmy a zaměstnance, aby i nadále pokračovali v dodržování všech hygienických opatření. Výsledky testování v podnicích ukazují, že to je cesta, jak držet epidemii pod kontrolou. „Moc dobře si uvědomujeme, že dobrý výsledek testu nikoho neopravňuje polevit v dodržování opatření. Všem členským firmám dnes rozesíláme letáky, které děkují zaměstnancům za zodpovědné chování a nabádají k neustálému dodržování hygienických opatření nejen v práci, ale i mimo pracovní dobu,“ doplňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Letáky patří do firemních testovacích míst a mají za cíl ocenit a podpořit zaměstnance firem v příkladném dodržování protipandemických opatření.

 

Kompletní výsledky průzkumu ZDE.

 

ZKUŠENOSTI Z FIREM

Třinecké železárny provedly přes 6 200 testů, pozitivních bylo 37, což je zhruba 0,6 procenta. „Testování potvrdilo, že nákaza se ve firmách nešíří. Výsledky testování našich zaměstnanců jsou nad očekávání dobré, jak jsme předpokládali, a dokazují, že lidé se chovají zodpovědně,“ komentuje výsledky personální ředitel Třineckých železáren Ivo Žižka.

 

V Doosan Škoda Power se rozhodli testovat zaměstnance ještě před nařízením Vlády ČR a na plošné testování zaměstnanců se společnost připravovala více než měsíc před daným termínem. Společnost má sjednané testování odborným zdravotnickým personálem přímo na pracovišti kvalitními antigenními testy, které nyní probíhá dvakrát týdně po celý den a jedenkrát týdně v pozdních odpoledních hodinách tak, aby byla alespoň částečně reflektována směnnost. Dále testují pomocí antigenních samotestů, kterými společnost testuje ve dnech, kdy na pracovišti není přítomný zdravotnický personál. Takto testuje zaměstnance také na pobočkách s malým počtem zaměstnanců nebo na stavbách mimo společnost a zaměstnance, kteří se vrací například po nemoci nebo dovolené. Vše funguje na bázi připraveného rezervačního systému, kde jsou vyčleněny termíny pro zaměstnance z dílny i kanceláří a během jednoho dne je společnost schopna otestovat okolo 350 zaměstnanců. „Od spuštění tohoto antigenního testování máme v Doosan Škoda Power dokonalý přehled o případných pozitivních případech a spolu s dodržováním hygienických pravidel se nám daří pro naše zaměstnance zajistit bezpečné pracoviště. Za dodržování těchto pravidel patří samozřejmě poděkování našim zaměstnancům,“ uvádí Richard Kabuď, personální ředitel Doosan Škoda Power.

 

V Mondi Štětí pravidelně testují zaměstnance již od poloviny července. Testy v této testovací stanici navíc využívá i externí veřejnost. „Provedli jsme již téměř 25 tisíc testů, z toho zhruba 20 procent pro naše zaměstnance se záchytem přibližně 1 procenta pozitivity na Covid-19. V rámci nového nařízení vlády jsme nyní otevřeli další testovací stanici s antigenními testy, kde jsme protestovali již přes osm set zaměstnanců, přičemž pouze dva testy vyšly jako pozitivní. Díky tomu, že naši zaměstnanci důsledně dodržují všechna proticovidová opatření, zejména předepsanou ochranu úst a nosu, pravidelnou hygienu rukou a udržování odstupu, mohu zodpovědně i na základě uvedených čísel doložit, že v našem závodě se nákaza nešíří,“ říká Hana Velíšková, HR Director Mondi Štětí.

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

18.3.2021

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies