• LogisticNEWS
    O čem se mluví

Méně kamiónů na českých dálnicích a čistší vzduch?

ilustrační foto

Až tisíc jednotlivých jízd nákladních vozidel po dálnici D1 ušetří letos společnost Raben Logistics Czech díky unikátní dlouhé soupravě combi train. Toto řešení je ohleduplné k životnímu prostředí: výrazně redukuje nárůst dopravy a snižuje škodlivé emise.

Už přes rok používá společnost Raben Logistics Czech ve večerních hodinách unikátní kombinované soupravy, které každý den jezdí na pravidelných trasách Brno – Praha – Brno a Olomouc - Praha – Olomouc. Z celé skupiny Raben Group v jedenácti evropských zemích tyto obří trailery používají jen Češi. Soupravy s celkovou hmotností 48 tun měří 25,25 metru a mohou přepravit až 102 europalet ve dvou patrech najednou.

„Jde o soupravu návěsu s kontejnerem, kterou lze rozpojit a je možné je ovládat a používat samostatně,“ uvádí marketingová a PR specialistka Raben Martina Netuhová.

„Jen letos využíváním dlouhých souprav ušetříme tisícovku jízd klasickými kamióny, což je na obou trasách zhruba 250 000 tisíc kilometrů. Ale především tak za rok nevypustíme do ovzduší 200 tun emisí CO2,“ počítá Netuhová.

 

Win-win řešení

Úspora peněz i šetrnost k přírodě

V budoucnu bude počet vozidel na silnici v nákladní přepravě stále narůstat. Proto jsou prodloužené soupravy řešením, jak nárůst kamionové dopravy na dálnicích výrazně redukovat.

„Přeprava může být efektivnější a to v závislosti na využití kapacity. Prodloužené soupravy snižují intenzitu provozu, šetří palivo, čas, personál a jsou příležitostí k vyšší produktivitě. Zároveň snižují škodlivé emise v ovzduší. Jsme přesvědčeni, že je to cesta, jak české dálnice méně zatěžovat a chránit tak životní prostředí,“ říká Road Network Director Raben Logistics Czech Jiří Chlup.

 

Podmínky jsou jasně dané

A jak vlastně kombinovaná souprava vypadá? Jde o dva nákladní prostory, návěs a kontejner, které jsou spojeny speciálním podvozkem. Při couvání je možné návěs a kontejner rozpojit a řidič je ovládá zcela samostatně.

„To výrazně usnadňuje pohyb vozidla u dep, kde je ve večerních hodinách soustředěna silná doprava. Tahač s kontejnerem totiž nemusí čekat na vyložení návěsu,“ vysvětluje Jiří Chlup.

Soupravy o celkové délce nad 22 metrů se musí řídit přísnými pravidly. Kromě povolení ministerstva dopravy, o které se žádá znovu každé tři měsíce, jde i o označení a další omezení. Souprava smí jezdit jen po dálnicích a rychlostních silnicích. Místo nakládky a vykládky zboží musí být dobře přístupné od výjezdu kamionu z dálnice a nesmí křížit železniční trať. „Combi train je vždy speciálně označen oranžovými majáky, reflexními tabulemi a nápisy, které vyznačují celkovou délku vozidla,“ popisuje Netuhová.

LN

4.4.2017

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

 

Abychom Vám mohli nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte.